fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesGoldman Sachs ma złe wieści dla Polski

Goldman Sachs ma złe wieści dla Polski

Analitycy amerykańskiego banku Goldman Sachs twierdzą, że Polska należy do grona krajów, które są najbardziej narażone gospodarczo z powodu wojny na Ukrainie.

Poza Polską, do grupy europejskich krajów zagrożonych gospodarczo w wyniku napaści Rosji na Ukrainę są: Finlandia, Holandia i Turcja.

Analitycy Goldman Sachs doszli do takich wniosków, opierając się na teorii ujawnionej przewagi komparatywnej. Mówi ona, że kraje importujące towary i usługi z Rosji i Ukrainy ucierpią w większym stopniu niż te, które eksportują towary i usługi do tych państw. Najwięcej zyskają państwa, które stanowią konkurencję dla Rosji i Ukrainy na wspólnym polu eksportu. Mechanizm ten jest już widoczny we wzroście cen ropy, gazu i pszenicy.

„Zmniejszenie podaży towarów i usług eksportowanych przez Rosję i Ukrainę będzie powodować wzrost cen na tych rynkach. Podobnie, zmniejszenie światowego popytu na towary i usługi, które Rosja i Ukraina importują, spowoduje spadek cen na tych rynkach” – napisano w analizie Goldman Sachs.

Z uwagi na to, że Rosja i Ukraina mają duży udział w światowym eksporcie kluczowych surowców, czyli ropy (12 proc.), gazu (9 proc.), pszenicy (25 proc.), kukurydzy (14 proc.) i niklu (11 proc.), nie ma znaczenia relatywnie mały wpływ tych państw na światowe PKB, który oscyluje wokół 2,5 proc. Zmniejszenie eksportu kluczowych towarów z krajów objętych wojną już skutkuje podwyżkami cen, które dla ropy wzrosły o 8 proc., a dla gazu i pszenicy o 25 proc. Oznacza to, że krajami szczególnie narażonymi na kryzys są państwa Europy Środkowo-Wschodniej (zwłaszcza Węgry i Czechy), Turcja oraz niektóre gospodarki zachodnioeuropejskie (Grecja, Włochy i Niemcy). W Europie największym importerem rosyjskiej ropy jest właśnie Polska – obok Finlandii, Holandii i Turcji. Jeśli chodzi o import gazu z Rosji nasz kraj jest mniej narażony, głównie ze względu na znaczenie węgla w produkcji energii.

Swego rodzaju zwycięzcami obecnego kryzysu mogą okazać się kraje, które mogą stanowić alternatywne źródło dla eksportowanych dotychczas przez Rosję i Ukrainę produktów. Mowa tutaj np. o Norwegii, ale też o większości gospodarek krajów Ameryki Łacińskiej i eksporterach ropy naftowej z regionu CEEMEA (Arabia Saudyjska, ZEA i Nigeria).

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA