fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaFelietonGolonka w pięciu smakach

Golonka w pięciu smakach

Katolicka nauka społeczna podkreśla, że błędne systemy ekonomiczne przyczyniają się do współczesnego zjawiska migracji. Jest ona również skutkiem polityki interwencjonizmu w państwach, które z tego powodu potrzebują imigrantów i ich do siebie przyciągają.

W ciągu ostatnich lat wydano w Polsce rekordową liczbę praw pobytu dla imigrantów spoza Europy. Liczba imigrantów z Azji ciągle rośnie i jest to pochodna narracji, że polska gospodarka potrzebuje imigrantów. Kontrastuje to z wcześniejszą polityką rządu. Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Gazety Polskiej Codziennie” w 2017 r. powiedział: „musielibyśmy zmienić całkowicie naszą kulturę, radykalnie obniżyć poziom bezpieczeństwa w naszym kraju”.

O bezpieczeństwo nie musimy się jednak martwić. Postarała się o to Agnieszka Holland. Prawicowe media straszyły zwiastunem jej filmu „Zielona granica”, a tu okazało się, że… robi on dla Polski dobrą reklamę. Rafał Otoka-Frąckiewicz zauważył na swoim kanale, że pokazując nasz kraj jako nietolerancyjny, film ten odstrasza potencjalnych imigrantów do przyjazdu do Polski. I sarkastycznie dodał, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powinno dofinansować ten film i pokazywać go na całym świecie dla naszego dobra.

Ludzie migrowali, migrują i będą migrować w poszukiwaniu lepszych warunków życia. W najnowszym orędziu na 109. Dzień Migranta i Uchodźcy papież Franciszek zwraca uwagę, że „migracja powinna być zawsze dobrowolną decyzją”. Tak dzisiaj jednak nie jest. Nierówny i często niesprawiedliwy rozwój świata jest przyczyną migracji. Większości problemów można by jednak uniknąć, stwarzając korzystne warunki rozwoju krajom, z których pochodzą emigranci.

Taki cel postawiała przed sobą fundacja „Orla Straż”, która pomaga ofiarom wojen i terroryzmu w przywróceniu im normalnego życia. Działa ona głównie w Iraku i Syrii, gdzie setki tysięcy ludzi musiało uciekać z okupowanych przez tzw. Państwo Islamskie terenów. „Dobra praca” był jej pierwszych projektem. W Karakosz, największym chrześcijańskim mieście w Iraku, odbudowany został zakład ślusarski, bez którego nie mogłyby powstawać inne projekty. Dzisiaj fundacja buduje domy, gospodarstwa rolne i szkoły.

Katolicka nauka społeczna podkreśla, że błędne systemy ekonomiczne przyczyniają się do współczesnego zjawiska migracji. Jest ona również skutkiem polityki interwencjonizmu w państwach, które z tego powodu potrzebują imigrantów i ich do siebie przyciągają. Nie wystarczy tylko otworzyć granice, ale należy uwolnić też własną gospodarkę i potencjał, który tkwi we własnych obywatelach.

Franciszek często powtarza, że właściwe podejście do migracji wymaga czterech kroków: „przyjmować, towarzyszyć, promować i integrować”. I dodaje, że poważne problemy powstają wtedy, kiedy nie są one zintegrowane. Poseł Krzysztof Bosak twierdzi, że każdy imigrant, który chce przyjechać i pracować w Polsce, musi nauczyć się języka polskiego. Czy jest to konieczne? Najlepszą integracją jest ta ekonomiczna. Wietnamczyk prowadzący własny bar na polskim osiedlu z polską golonką w pięciu smakach jest tego dobrym przykładem.

Ocena warunków ekonomicznych jest zawsze subiektywna, ale w połączeniu z wolnością daje gwarancję, że ludzkie działanie będzie odpowiadać jego godności. Papież podkreśla, że człowiek ma prawo do emigracji, ale równocześnie dodaje, że powinien mieć jeszcze „prawo do nieemigrowania, czyli możliwość życia w pokoju i godności na własnej ziemi”.

Każdy felietonista FPG24.PL prezentuje własne poglądy i opinie

Jacek Gniadek SVD
Jacek Gniadek SVD
Werbista, misjonarz, teolog, ekonomista i obserwator życia gospodarczego w jednym. Pracował w Zairze (DR Konga), Botswanie, Liberii i Zambii. Od 2016 r. mieszka w Warszawie. Był dyrektorem Werbistowskiego Centrum Fu Shenfu oraz prezesem Stowarzyszenia „Sincum” im. M. Boyma SJ, które pomaga Kościołowi w Chinach. Współpracuje z Fundacją ASBIRO, która wspomaga prywatną edukację w Afryce. Wkrótce wybiera się do Chile. Jeden z największych zwolenników wolnej przedsiębiorczości wśród duchownych katolickich w Polsce.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jak bardzo kochamy wolność gospodarczą?

Niekiedy wydarzenia, których jesteśmy świadkami, nagle przypominają nam o kwestiach poważnych – takich, które dotyczą podstawy naszego poglądu na funkcjonowanie państwa, organizację społeczeństwa oraz naszego komfortowego w tym państwie i społeczeństwie funkcjonowania.
5 MIN CZYTANIA

Teologia ekologiczna, czyli nieuchronny recykling

Wygląda na to, że mamy przynajmniej dwa nowe grzechy: jeden „osobisty”, drugi „strukturalny”. Mniejsza już o ten „strukturalny”, bo znacznie ciekawszy wydaje się ten pierwszy. Myślę, że powinniśmy podążyć tropem „śladu węglowego”, który może być duży albo mały, co pozwala nam na rozróżnienie między grzechami ciężkimi i lekkimi.
6 MIN CZYTANIA

Publiczne obietnice i prywatne prezenty. Św. Mikołaj (na razie) nie jest patronem libertarian

Skoro felieton został opublikowany szóstego grudnia, to oczywiście musi być o prezentach. Tych, które dostaliśmy, i tych, których miejmy nadzieję: nie dostaniemy. Bo czasami prawdziwym prezentem jest brak kolejnego utrudnienia.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy istnieje chrześcijański libertarianizm?

Rozmiar zwycięstwa w tegorocznych wyborach prezydenckich w Argentynie Javiera Milei nad Sergio Massą przerósł wszelkie oczekiwania. Był to głos sprzeciwu wobec katastrofalnej sytuacji gospodarczej kraju, w którym roczna stopa inflacji we wrześniu br. wzrosła do 140,1 proc.
2 MIN CZYTANIA

Rozeznawanie duchowe i kalkulacja ekonomiczna

W ekonomii liczy się kalkulacja, a w życiu duchowym rozeznawanie. Jedno i drugie jest dokonywaniem wyboru. Ekonomia bowiem to proces nie tylko fizyczny. Jest ona również fenomenem duchowym i intelektualnym.
3 MIN CZYTANIA

Dokąd żeglujecie, Europo i Zachodzie?

Na pytanie, co rząd może zrobić, by rozwiązać problem demograficzny, Kevin Dolan odpowiada prowadzącemu podcast „The Tom Woods Show”, że nie może zrobić nic. W demokracji myśli się w kategoriach następnych wyborów, a tu potrzebne są rozwiązania długofalowe.
2 MIN CZYTANIA