fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaFelietonGolonka w pięciu smakach

Golonka w pięciu smakach

Katolicka nauka społeczna podkreśla, że błędne systemy ekonomiczne przyczyniają się do współczesnego zjawiska migracji. Jest ona również skutkiem polityki interwencjonizmu w państwach, które z tego powodu potrzebują imigrantów i ich do siebie przyciągają.

W ciągu ostatnich lat wydano w Polsce rekordową liczbę praw pobytu dla imigrantów spoza Europy. Liczba imigrantów z Azji ciągle rośnie i jest to pochodna narracji, że polska gospodarka potrzebuje imigrantów. Kontrastuje to z wcześniejszą polityką rządu. Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Gazety Polskiej Codziennie” w 2017 r. powiedział: „musielibyśmy zmienić całkowicie naszą kulturę, radykalnie obniżyć poziom bezpieczeństwa w naszym kraju”.

O bezpieczeństwo nie musimy się jednak martwić. Postarała się o to Agnieszka Holland. Prawicowe media straszyły zwiastunem jej filmu „Zielona granica”, a tu okazało się, że… robi on dla Polski dobrą reklamę. Rafał Otoka-Frąckiewicz zauważył na swoim kanale, że pokazując nasz kraj jako nietolerancyjny, film ten odstrasza potencjalnych imigrantów do przyjazdu do Polski. I sarkastycznie dodał, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powinno dofinansować ten film i pokazywać go na całym świecie dla naszego dobra.

Ludzie migrowali, migrują i będą migrować w poszukiwaniu lepszych warunków życia. W najnowszym orędziu na 109. Dzień Migranta i Uchodźcy papież Franciszek zwraca uwagę, że „migracja powinna być zawsze dobrowolną decyzją”. Tak dzisiaj jednak nie jest. Nierówny i często niesprawiedliwy rozwój świata jest przyczyną migracji. Większości problemów można by jednak uniknąć, stwarzając korzystne warunki rozwoju krajom, z których pochodzą emigranci.

Taki cel postawiała przed sobą fundacja „Orla Straż”, która pomaga ofiarom wojen i terroryzmu w przywróceniu im normalnego życia. Działa ona głównie w Iraku i Syrii, gdzie setki tysięcy ludzi musiało uciekać z okupowanych przez tzw. Państwo Islamskie terenów. „Dobra praca” był jej pierwszych projektem. W Karakosz, największym chrześcijańskim mieście w Iraku, odbudowany został zakład ślusarski, bez którego nie mogłyby powstawać inne projekty. Dzisiaj fundacja buduje domy, gospodarstwa rolne i szkoły.

Katolicka nauka społeczna podkreśla, że błędne systemy ekonomiczne przyczyniają się do współczesnego zjawiska migracji. Jest ona również skutkiem polityki interwencjonizmu w państwach, które z tego powodu potrzebują imigrantów i ich do siebie przyciągają. Nie wystarczy tylko otworzyć granice, ale należy uwolnić też własną gospodarkę i potencjał, który tkwi we własnych obywatelach.

Franciszek często powtarza, że właściwe podejście do migracji wymaga czterech kroków: „przyjmować, towarzyszyć, promować i integrować”. I dodaje, że poważne problemy powstają wtedy, kiedy nie są one zintegrowane. Poseł Krzysztof Bosak twierdzi, że każdy imigrant, który chce przyjechać i pracować w Polsce, musi nauczyć się języka polskiego. Czy jest to konieczne? Najlepszą integracją jest ta ekonomiczna. Wietnamczyk prowadzący własny bar na polskim osiedlu z polską golonką w pięciu smakach jest tego dobrym przykładem.

Ocena warunków ekonomicznych jest zawsze subiektywna, ale w połączeniu z wolnością daje gwarancję, że ludzkie działanie będzie odpowiadać jego godności. Papież podkreśla, że człowiek ma prawo do emigracji, ale równocześnie dodaje, że powinien mieć jeszcze „prawo do nieemigrowania, czyli możliwość życia w pokoju i godności na własnej ziemi”.

Każdy felietonista FPG24.PL prezentuje własne poglądy i opinie

Jacek Gniadek SVD
Jacek Gniadek SVD
Werbista, misjonarz, teolog, ekonomista i obserwator życia gospodarczego w jednym. Pracował w Zairze (DR Konga), Botswanie, Liberii i Zambii. Od 2016 r. mieszka w Warszawie. Był dyrektorem Werbistowskiego Centrum Fu Shenfu oraz prezesem Stowarzyszenia „Sincum” im. M. Boyma SJ, które pomaga Kościołowi w Chinach. Współpracuje z Fundacją ASBIRO, która wspomaga prywatną edukację w Afryce. Wkrótce wybiera się do Chile. Jeden z największych zwolenników wolnej przedsiębiorczości wśród duchownych katolickich w Polsce.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ekonomia i sprawiedliwość

Współczesne państwo nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Nie zajmując się tematem sprawiedliwości, kapitaliści pozostawiają ten problem do rozwiązania kolejnemu pokoleniu socjalistów.
3 MIN CZYTANIA

Każda władza ma swoje preferencje

Pieniądze budżetowe zawsze są ogromną pokusą dla organizacji pozarządowych. Nikt nie otrzymuje ich za darmo. Nie jest sztuką nie brać, kiedy nie dają. Sztuką jest być wolnym i nie brać, kiedy pieniądze rządowe leżą na stole.
3 MIN CZYTANIA

Milei i libertariańskie credo

Na Światowym Forum Ekonomicznym Javier Milei, libertariański prezydent Argentyny, powiedział, że największym niebezpieczeństwem dla świata jest socjalizm. Prawie nikt nie zwrócił uwagi, że Milei wspomniał także o libertariańskim credo, które głosi, że wszyscy są równi i mają takie same prawa przyznane przez Stwórcę, do których należy prawo do życia, wolności i własności.
2 MIN CZYTANIA