fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeGoogle przerażone potencjałem nowego konkurenta. Czym jest ChatGPT?

Google przerażone potencjałem nowego konkurenta. Czym jest ChatGPT?

Usługa ChatGPT wydaje się być przełomem w internecie porównywalnym do pojawienia się takich serwisów jak Google czy Facebook.

Jak donosi „New York Times” kierownictwo Google uruchomiło „kod czerwony” w związku z pojawieniem się na rynku usługi mogącej zagrozić dominacji tej wyszukiwarki. Zarząd podjął decyzję o ukierunkowaniu części zespołów na prace związane z produktami opartymi o AI (sztuczną inteligencję).

Działania te są związane z niebywałym sukcesem serwisu ChatGPT, za którym stoi organizacja OpenAI. Jednym z jej założycieli w 2015 roku był Elon Musk, który wycofał się jednak z bieżącego zarządzania trzy lata później.

W kilka dni od udostępnienia narzędzia skorzystało z niego milion użytkowników. Sukces ten wzbudził potężny odzew u najważniejszych komentatorów zajmujących się nowymi technologiami.

ChatGPT jest serwisem, który udziela odpowiedzi na zadawane mu pytania. W tym celu korzysta z zasobów zgromadzonych na różnych stronach internetowych. Może znaleźć zarówno rozwiązanie zadań, napisać opowiadanie na zadany temat, czy wskazać fragment programistycznego kodu, który zapewni oczekiwaną przez użytkownika funkcję.

Udostępniona obecnie wersja zawiera liczny błędy, których istnienia twórcy są świadomi. Jednak przekonują, że z biegiem czasu ich narzędzie będzie się „uczyło” odróżniać prawdę od kłamstw i dawać użytkownikom jak najbardziej rzetelne informacje.

Czas pokaże, czy ChatGPT zrewolucjonizuje internet w podobnym stopniu jak zrobiły to kiedyś Google czy Facebook.

Na razie usługa jest darmowa i na pewno ważnym pytaniem jest czy jej właściciele kiedyś zdecydują się na jego monetyzację? A jeżeli tak, to w jaki sposób to zrobią?

businessinsider.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA