fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiGoogle zapłaci setki milionów zaległego podatku

Google zapłaci setki milionów zaległego podatku

Władze irlandzkiego oddziału Google poinformowały, że zapłacą Irlandii zaległe 218 milionów euro podatku.

Firma nie ujawniła konkretnych przyczyn, dla których zdecydowała się na ten krok.

Kwota ta dotyczy rozliczenia za rok 2020. Tym samym łączna wartość podatków, które Google zapłaci w Irlandii za ten okres wyniesie 622 miliony euro.

Zysk Google Ireland Limited przed opodatkowaniem w 2020 roku sięgnął poziomu 2,85 miliarda euro, podczas gdy rok wcześniej było to 1,95 miliarda. Obrót spółki w poprzednim roku to 48,4 miliarda euro (wzrost o 2,7 miliarda, względem roku 2019).

Władze Google obiecały prawie dwa lata temu, że rezygnuje ze strategii optymalizacji swojego zysku, polegającej na transferowaniu i rozliczaniu dochodów w rajach podatkowych.

Zgodnie z dokumentami wewnętrznymi holdingu Alphabet (do którego należy Google) obecnie toczy on spory z organami podatkowymi na całym świecie, o łączną kwotę ok. 1 miliarda dolarów. I są to tylko zobowiązania, gdzie sama korporacja szacuje iż ma mniej niż 50 procent na wygraną.

theguardian.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA