fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatGorąca sytuacja wyborcza na Tajwanie. Wynik ważny dla świata

Gorąca sytuacja wyborcza na Tajwanie. Wynik ważny dla świata

Tajwańskie partie opozycyjne planują wspólny start w styczniowych wyborach prezydenckich. Może to znacznie zwiększyć szansę na przejęcie władzy w Tajpej przez rząd bardziej przyjazny Chinom.

Kuomintang (dawna partia Czang Kaj-szeka) i centrowa Tajwańska Partia Ludowa ogłosiły plany wspólnego startu w wyborach. Mają jeszcze wybrać wspólnego kandydata. Będzie nim Hou Yu-ih (Kuomintang) lub Ko Wen-je (TPL). Zdecydują o tym wewnętrzne sondaże. Obie partie zgodziły się także na utworzenie wspólnego rządu, jeśli wygrają wybory. Przedstawiciele obydwu ugrupowań mają łagodniejsze i bardziej pragmatyczne podejście do Chin.

Wyspa jest jednym z głównych obszarów napiętych stosunków między Pekinem a Waszyngtonem i wybory mogą mieć ogromny wpływ na relacje chińsko-amerykańskie. Na zwycięstwo kandydata opozycji liczą Chiny, zaś Stany Zjednoczone mają bardzo sile relacje z obecnymi władzami wyspy.

Partia rządząca przed dużym wyzwaniem

Wiceprezydent Lai Ching-te, kandydat z obecnie rządzącej centrolewicowej i antychińskiej Demokratycznej Partii Postępowej, zdecydowanie prowadzi teraz w sondażach. Możliwa konsolidacja opozycji może jednak wpłynąć na większą popularność wspólnego kandydata i prawdopodobnie także na kampanię rządzącej partii, która będzie zmuszona zabiegać o bardziej centrowych wyborców.

Lai jak dotąd czerpał korzyści z podziału opozycji. Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez tajwańskiego nadawcę TVBS, jego poparcie wyniosło 33 proc., na drugim miejscu znalazł się Ko z 24 proc, a dalej Hou z 22-proc. poparciem. W wyborach liczy się jeszcze kandydat niezależny, założyciel Foxconn Technology Group (głównego dostawcy Apple) Terry Gou, który cieszy się 8-proc. poparciem respondentów. Jego wcześniejsze wypowiedzi wskazywały, że jest zainteresowany połączeniem sił z Kuomintangiem.

Warte podkreślenia jest to, że wybory prezydenckie na Tajwanie mają tylko jedną turę.

Pekin postrzega demokratycznie rządzoną wyspę jako swoje terytorium i nie wyklucza użycia siły w celu przejęcia nad nią kontroli w sytuacji ogłoszenia przez wyspę niepodległości. Chiny zerwały bezpośrednią komunikację z Tajpej od czasu dojścia do władzy prezydent Tsai Ing-wen w 2016 roku, w związku z odmową przyjęcia stanowiska, że Tajwan jest częścią terytorium Chin. Republika Chińska na Tajwanie stoi na stanowisko, że reprezentuje władze Chin. Waszyngton zobowiązał się pomóc Tajwanowi w obronie przed potencjalnym atakiem i zintensyfikował działania na rzecz wzmocnienia obrony wyspy.

Time.com, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA