fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrajGórnicy będą manifestować w Warszawie

Górnicy będą manifestować w Warszawie

Związki zawodowe reprezentujące górników zapowiedziały organizację manifestacji w Warszawie. Chodzi o duże pieniądze.

Reprezentatywne Związki Zawodowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zapowiedziały organizację manifestacji, która odbędzie się 29 września w Warszawie. Górnicy chcą otrzymać nagrodę z kwoty podatku od nadzwyczajnych zysków, którym obciążona jest JSW.

Aktualnie JSW jest jedyną firmą w Polsce, która ma zapłacić Skarbowi Państwa podatek od zysków nadzwyczajnych i mowa tutaj o kwocie 1,6 miliarda złotych. Górnicy chcą, aby 15 proc. z tej kwoty przeznaczyć na jednorazową wypłatę pieniężną, która miałaby być swego rodzaju nagrodą dla pracowników spółki.

Wartość funduszu wypłaty nagrody stanowiłaby około 240 mln. zł, a ogółem koszty pracodawcy obciążyłyby JSW S.A. kwotą około 302 mln. zł. JSW S.A. zatrudnia 21 tys. pracowników. Łatwo obliczyć, o jakie pieniądze walczymy dla każdego pracownika. Aby jednak nagroda ta wpłynęła na wasze konta, musi się jeszcze zgodzić Warszawa

– napisali związkowcy w komunikacie na Facebooku.

W związku z powyższym organizatorzy akcji wzywają wszystkich do zapisywania się do udziału w planowanej demonstracji. Górnicy liczą, że im więcej manifestujących zjawi się w Warszawie, tym większa szansa, że rząd ugnie się pod żądaniami związkowców.

Źródło: JSW

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA