fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajGórnicy będą manifestować w Warszawie

Górnicy będą manifestować w Warszawie

Związki zawodowe reprezentujące górników zapowiedziały organizację manifestacji w Warszawie. Chodzi o duże pieniądze.

Reprezentatywne Związki Zawodowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zapowiedziały organizację manifestacji, która odbędzie się 29 września w Warszawie. Górnicy chcą otrzymać nagrodę z kwoty podatku od nadzwyczajnych zysków, którym obciążona jest JSW.

Aktualnie JSW jest jedyną firmą w Polsce, która ma zapłacić Skarbowi Państwa podatek od zysków nadzwyczajnych i mowa tutaj o kwocie 1,6 miliarda złotych. Górnicy chcą, aby 15 proc. z tej kwoty przeznaczyć na jednorazową wypłatę pieniężną, która miałaby być swego rodzaju nagrodą dla pracowników spółki.

Wartość funduszu wypłaty nagrody stanowiłaby około 240 mln. zł, a ogółem koszty pracodawcy obciążyłyby JSW S.A. kwotą około 302 mln. zł. JSW S.A. zatrudnia 21 tys. pracowników. Łatwo obliczyć, o jakie pieniądze walczymy dla każdego pracownika. Aby jednak nagroda ta wpłynęła na wasze konta, musi się jeszcze zgodzić Warszawa

– napisali związkowcy w komunikacie na Facebooku.

W związku z powyższym organizatorzy akcji wzywają wszystkich do zapisywania się do udziału w planowanej demonstracji. Górnicy liczą, że im więcej manifestujących zjawi się w Warszawie, tym większa szansa, że rząd ugnie się pod żądaniami związkowców.

Źródło: JSW

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA