fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesGorsza pozycja kobiet na rynku pracy

Gorsza pozycja kobiet na rynku pracy

W ciągu ostatnich lat pozycja kobiet na polskim rynku pracy nie uległa poprawie – nadal zarabiają mniej od mężczyzn.

Przez ostatnie 4 lata utrwaliła się w Polsce gorsza, w porównaniu z mężczyznami, sytuacja kobiet na rynku pracy. Raport „Kobiety, rynek pracy i równość płac” przygotowany przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet wykazał, że główną przyczyną takiego stanu rzeczy są obowiązki rodzinne, które stanowią 32 proc. wszystkich przyczyn bierności zawodowej kobiet, podczas gdy u mężczyzn jest to tylko 3 proc. Pandemia pogłębiła ten problem, bo w jej trakcie to kobiety wykonywały więcej pracy opiekuńczej.

Co więcej, opublikowane badanie wykazało, że w Polsce brakuje świadomości i wiedzy o równości praw, bo aż 78 proc. pracujących nie spotkało się z pojęciem luki płacowej, a w 70 proc. firm nigdy nie poruszono tematu nierówności płac. Z kolei co czwarty polski pracownik nie wie, jaki jest poziom zarobków w firmie.

– Kobiety w Polsce zarabiają mniej niż mężczyźni. Im wyższe stanowisko, tym większa różnica w wynagrodzeniach. Aby zlikwidować dyskryminację płacową kobiet potrzebne są regulacje, które nałożą określone obowiązki na pracodawców – powiedziała cytowana w komunikacie Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.

Aktualnie aż 67 proc. kobiet twierdzi, że w Polsce na tych samych stanowiskach i z tymi samymi obowiązkami kobiety zarabiają mniej od mężczyzn, podczas gdy uważa tak tylko 39 proc. ankietowanych mężczyzn. Stowarzyszenie Kongres Kobiet wzywa do wprowadzenia twardych narzędzi realizacji praw prorównościowych i jednocześnie uważa, że należy edukować społeczeństwo na rzecz zmiany stereotypów dotyczących roli kobiet w społeczeństwie oraz zwiększenia wiedzy na temat równości.

W Polsce kobiety są też mniej aktywne na rynku pracy. Współczynnik aktywności zawodowej kobiet w wieku produkcyjnym w I kw. 2022 r. wynosił 76 proc., podczas gdy u mężczyzn było to 83,5 proc. Ponadto zawody tzw. kobiece mają mniejszy prestiż i możliwości awansu, są też gorzej opłacane.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA