fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesGorsza pozycja kobiet na rynku pracy

Gorsza pozycja kobiet na rynku pracy

W ciągu ostatnich lat pozycja kobiet na polskim rynku pracy nie uległa poprawie – nadal zarabiają mniej od mężczyzn.

Przez ostatnie 4 lata utrwaliła się w Polsce gorsza, w porównaniu z mężczyznami, sytuacja kobiet na rynku pracy. Raport „Kobiety, rynek pracy i równość płac” przygotowany przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet wykazał, że główną przyczyną takiego stanu rzeczy są obowiązki rodzinne, które stanowią 32 proc. wszystkich przyczyn bierności zawodowej kobiet, podczas gdy u mężczyzn jest to tylko 3 proc. Pandemia pogłębiła ten problem, bo w jej trakcie to kobiety wykonywały więcej pracy opiekuńczej.

Co więcej, opublikowane badanie wykazało, że w Polsce brakuje świadomości i wiedzy o równości praw, bo aż 78 proc. pracujących nie spotkało się z pojęciem luki płacowej, a w 70 proc. firm nigdy nie poruszono tematu nierówności płac. Z kolei co czwarty polski pracownik nie wie, jaki jest poziom zarobków w firmie.

– Kobiety w Polsce zarabiają mniej niż mężczyźni. Im wyższe stanowisko, tym większa różnica w wynagrodzeniach. Aby zlikwidować dyskryminację płacową kobiet potrzebne są regulacje, które nałożą określone obowiązki na pracodawców – powiedziała cytowana w komunikacie Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.

Aktualnie aż 67 proc. kobiet twierdzi, że w Polsce na tych samych stanowiskach i z tymi samymi obowiązkami kobiety zarabiają mniej od mężczyzn, podczas gdy uważa tak tylko 39 proc. ankietowanych mężczyzn. Stowarzyszenie Kongres Kobiet wzywa do wprowadzenia twardych narzędzi realizacji praw prorównościowych i jednocześnie uważa, że należy edukować społeczeństwo na rzecz zmiany stereotypów dotyczących roli kobiet w społeczeństwie oraz zwiększenia wiedzy na temat równości.

W Polsce kobiety są też mniej aktywne na rynku pracy. Współczynnik aktywności zawodowej kobiet w wieku produkcyjnym w I kw. 2022 r. wynosił 76 proc., podczas gdy u mężczyzn było to 83,5 proc. Ponadto zawody tzw. kobiece mają mniejszy prestiż i możliwości awansu, są też gorzej opłacane.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA