fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaBiznesGospodarcza pozycja Polski może wzrosnąć

Gospodarcza pozycja Polski może wzrosnąć

Jak wskazała ekonomistka, Polska weszła w kryzys w bardzo dobrej sytuacji fiskalnej, co daje możliwość zdecydowanej reakcji naszym władzom. Pochwaliła także działania Narodowego Banku Polskiego, który zapewnił znaczny zastrzyk płynności dla sektora bankowego.

Co ważne, Cristina Savescu zauważyła, że mamy także szansę skorzystać na kryzysie w związku ze zmianami w globalnych łańcuchach dostaw. Innymi słowy, znaczna część produkcji może zostać przeniesiona, z uznawanej za bardziej ryzykowną Azji do państw naszego regionu. Polska ze względu na dobre położenie geograficzne i coraz lepszą jakość infrastruktury może stać się niezwykle atrakcyjnym miejscem do takich inwestycji.
Także rodzime przedsiębiorstwa mają przed sobą perspektywę zastąpienia azjatyckich dostawców. Już teraz pojawiają się przykłady składania zamówień u polskich firm przez podmioty, które dotąd robiły zakupy np. w Chinach.

„Jeśli w wyniku koronakryzysu zachodni Europejczycy i USA miałyby zmniejszyć swoją zależność od Chin, czego spodziewa się wielu obserwatorów, Polska mogłaby jako pierwsza skorzystać z przeniesienia łańcuchów produkcji” – można przeczytać na stronie niemieckiego „DieWelt”.

Rola naszego kraju może wzrosnąć także w branżach nastawionych na nowoczesne technologie i wysoką wartość dodaną, takich jak np. produkcja leków. „Europa już dawno wyprowadziła produkcję farmaceutyczną poza Stary Kontynent. Taniej było wytwarzać w Azji. Obecnie 80 proc. cząstek aktywnych wykorzystywanych w produkcji farmaceutycznej wytwarzanych jest poza UE, a jeszcze 30 lat temu było to zaledwie 20 proc. Dzięki temu przemysł farmaceutyczny prężnie rozwijają u siebie Chińczycy i Hindusi” – mówił w rozmowie z fpg24.pl Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA