fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajWzrost gospodarczy hamuje, a będzie tylko gorzej

Wzrost gospodarczy hamuje, a będzie tylko gorzej

PKB Polski rósł w trzecim kwartale obecnego roku w tempie 3,6 proc., podczas gdy w drugim kwartale tempo wzrostu wynosiło 5,8 proc.

Dane na temat wzrostu produktu krajowego brutto opublikował Główny Urząd Statystyczny. Zgodnie z nimi między lipcem a wrześniem br. dynamika wzrostu PKB sięgnęła poziomu 3,6 proc. liczone rok do roku. Między kwietniem a czerwcem było to 5,8 proc.

Na obecny wynik składa się głównie wzrost krajowego popytu, akumulacji brutto (czyli przyrost majątku narodowego) oraz ogólnego spożycia (czyli wydatków poniesionych  na towary i usługi niezbędne dla zaspokojenia bezpośrednich indywidualnych i zbiorowych potrzeb).

Największą wartość dodaną dla gospodarki odnotowano w działalności finansowej i ubezpieczeniowej (wzrost o 12,2 proc.), transporcie i gospodarce magazynowej (9,7 proc.) oraz przemyśle (6,1 proc.).

Ekonomiści mBanku zwracają uwagę na obniżenie poziomu konsumpcji i inwestycji. Na te pierwsze negatywny wpływ mają wyższe stopy procentowe i rosnące ceny. Inwestycje również słabą w efekcie obecnie realizowanej polityki pieniężnej.

Według szacunków Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych sprzed dwóch tygodni, PKB Polski w całym 2022 roku wzrośnie o 4,1 proc. Na początku przyszłego roku ma nastąpić jednak gwałtowny spadek tej dynamiki prawie do zera. Finalnie w 2023 roku wzrost PKB może wynieść 1,5 proc.

ipag.org.pl, twitter.com/mbank_research, stat.gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA