fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaKrajWzrost gospodarczy hamuje, a będzie tylko gorzej

Wzrost gospodarczy hamuje, a będzie tylko gorzej

PKB Polski rósł w trzecim kwartale obecnego roku w tempie 3,6 proc., podczas gdy w drugim kwartale tempo wzrostu wynosiło 5,8 proc.

Dane na temat wzrostu produktu krajowego brutto opublikował Główny Urząd Statystyczny. Zgodnie z nimi między lipcem a wrześniem br. dynamika wzrostu PKB sięgnęła poziomu 3,6 proc. liczone rok do roku. Między kwietniem a czerwcem było to 5,8 proc.

Na obecny wynik składa się głównie wzrost krajowego popytu, akumulacji brutto (czyli przyrost majątku narodowego) oraz ogólnego spożycia (czyli wydatków poniesionych  na towary i usługi niezbędne dla zaspokojenia bezpośrednich indywidualnych i zbiorowych potrzeb).

Największą wartość dodaną dla gospodarki odnotowano w działalności finansowej i ubezpieczeniowej (wzrost o 12,2 proc.), transporcie i gospodarce magazynowej (9,7 proc.) oraz przemyśle (6,1 proc.).

Ekonomiści mBanku zwracają uwagę na obniżenie poziomu konsumpcji i inwestycji. Na te pierwsze negatywny wpływ mają wyższe stopy procentowe i rosnące ceny. Inwestycje również słabą w efekcie obecnie realizowanej polityki pieniężnej.

Według szacunków Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych sprzed dwóch tygodni, PKB Polski w całym 2022 roku wzrośnie o 4,1 proc. Na początku przyszłego roku ma nastąpić jednak gwałtowny spadek tej dynamiki prawie do zera. Finalnie w 2023 roku wzrost PKB może wynieść 1,5 proc.

ipag.org.pl, twitter.com/mbank_research, stat.gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA