fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatGospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Państwowy Komitet Statystyki Ukrainy opublikował dane na temat kondycji krajowej gospodarki. Zgodnie z posiadanymi przez tę instytucję informacjami, PKB Ukrainy wzrósł między kwietniem a czerwcem o 19,5 proc. względem tego samego okresu w roku 2022. 

Porównując do pierwszego kwartału obecnego roku, ukraińska gospodarka wzrosła o 0,8 proc. 

Zagranica składa się na Ukrainę

Tak doskonałe wyniki są w dużej części efektem rosnących transferów międzynarodowej pomocy przekazywanej pogrążonemu w wojnie państwu. W drugim kwartale wpłynęły do krajowego budżetu prawie dwa razy większe środki od zagranicznych donatorów niż rok wcześniej. 

Ukraińskie władze szacują, że w całym 2023 roku wzrost gospodarczy sięgnie poziomu między 2,9 a 4 proc. Dla porównania – polski rząd prognozuje, że w naszym kraju będzie to mniej niż 1 proc. 

Rok temu się skurczyli, więc teraz rosną

Przy ocenie powyższych danych należy jednak też wziąć pod uwagę ich szerszy kontekst.  W ubiegłym roku, po inwazji Rosji na Ukrainę, ukraińska gospodarka skurczyła się o ok. 30 proc. PKB, więc teraz następuje częściowe odbudowanie tych strat. Szacuje się, że co czwarty mieszkaniec Ukrainy nie ma wystarczających środków finansowych na zaspokojenie podstawowych potrzeb żywieniowych. 

gmk.center, kyivindependent.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA