fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatGospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Państwowy Komitet Statystyki Ukrainy opublikował dane na temat kondycji krajowej gospodarki. Zgodnie z posiadanymi przez tę instytucję informacjami, PKB Ukrainy wzrósł między kwietniem a czerwcem o 19,5 proc. względem tego samego okresu w roku 2022. 

Porównując do pierwszego kwartału obecnego roku, ukraińska gospodarka wzrosła o 0,8 proc. 

Zagranica składa się na Ukrainę

Tak doskonałe wyniki są w dużej części efektem rosnących transferów międzynarodowej pomocy przekazywanej pogrążonemu w wojnie państwu. W drugim kwartale wpłynęły do krajowego budżetu prawie dwa razy większe środki od zagranicznych donatorów niż rok wcześniej. 

Ukraińskie władze szacują, że w całym 2023 roku wzrost gospodarczy sięgnie poziomu między 2,9 a 4 proc. Dla porównania – polski rząd prognozuje, że w naszym kraju będzie to mniej niż 1 proc. 

Rok temu się skurczyli, więc teraz rosną

Przy ocenie powyższych danych należy jednak też wziąć pod uwagę ich szerszy kontekst.  W ubiegłym roku, po inwazji Rosji na Ukrainę, ukraińska gospodarka skurczyła się o ok. 30 proc. PKB, więc teraz następuje częściowe odbudowanie tych strat. Szacuje się, że co czwarty mieszkaniec Ukrainy nie ma wystarczających środków finansowych na zaspokojenie podstawowych potrzeb żywieniowych. 

gmk.center, kyivindependent.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA