Gospodarka ukraińska skurczyła się o 30 procent i można już mówić o zapaści. Jej odbudowa, po zakończeniu wojny, będzie trwała przez długie lata.

Produkt krajowy brutto Ukrainy w pierwszych dziewięciu miesiącach obecnego roku zmniejszył się o 30 procent względem tego samego okresu roku ubiegłego.

Tak poważny spadek to głównie efekt zniszczeń infrastruktury, przemysłu i budynków mieszkalnych podczas prowadzonych działań wojennych. W ostatnim czasie ta szczególnie trudna sytuacja była dodatkowo potęgowana przez przerwy w dostawach energii z ostrzeliwanej elektrowni atomowej w Zaporożu.

Także rolnictwo ukraińskie notuje straty z powodu niesprzyjającej pogody, utrudnieniach w zebraniu plonów i ich eksporcie.

Są też jednak pewne dobre informacje: Ukraina wciąż produkuje i eksportuje. We wrześniu eksport wzrósł o 23 procent – to najlepszy wynik od momentu ataku Rosji na Ukrainę pod koniec lutego br. Jest to efekt zawartego porozumienia, na mocy którego rząd w Kijowie może wysyłać zboże z portów Morza Czarnego.

Ukraiński bank centralny przyznaje, że w obecnym roku gospodarka kraju może się skurczyć o jedną trzecią. Jednocześnie ma nadzieję, że w kolejnych latach będzie rosła w tempie 5-6 procent rocznie.

Reuter

Poprzedni artykułCeny w polskich sklepach wzrosły o 24 procent
Następny artykułBruksela zdecydowała: będzie jedna ładowarka do wszystkich smartfonów