fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeGotowość cyfrowa Polski. Jak wypadamy?

Gotowość cyfrowa Polski. Jak wypadamy?

Polska znajduje się w czwartej dziesiątce światowego rankingu gotowości cyfrowej.

„Tygodnik Gospodarczy” Polskiego Instytutu Ekonomicznego poinformował, że Polska zajmuje 34. miejsce wśród 131 państw w rankingu The Network Readiness Index. To wynik gorszy o jedną pozycję w porównaniu do zestawienia z 2021 r.

Na czele rankingu – z wynikiem 80,3 punktów na 100 możliwych, uplasowały się Stany Zjednoczone, które wyprzedziły Singapur i Szwecję. Dla porównania, Polska zgromadziła 61,16 punktów, podczas gdy rok temu mieliśmy ich 64,33. Wśród krajów Unii Europejskiej zajmujemy dopiero 19. miejsce. Pozycja Polski pogorszyła się we wszystkich czterech filarach: od technologii przez kapitał ludzki, zarządzanie i wpływ.

Nasz kraj może się natomiast poszczycić pierwszym miejscem na świecie w 3 z 58 kategorii. Mowa tutaj o dostępie do sieci komórkowych 3G lub nowszych, dostępie do internetu w szkołach oraz legislacji w zakresie e-commerce.

„Tak dobra pozycja jest zapewne efektem działań rynku i regulatora (sieci komórkowe), programów rządowych (internet w szkołach) czy też regulacji tworzonych w UE (e-commerce)” – wyjaśnili eksperci PIE. „Poza wskaźnikami, w których Polska uzyskała wynik 100 pkt., bardzo wysoko została oceniona kategoria zaufanie (mierząca m.in. cyberbezpieczeństwo), w którym zajmujemy 16. miejsce, oraz wskaźniki mierzące poziom edukacji, partycypacji, a także dostęp do kont bankowych online, w których Polska zajmuje odpowiednio 9., 9. i 15. miejsce” – dodali analitycy w dalszej części opracowania.

PIE zasugerował również, że w celu poprawy swojej gotowości cyfrowej Polska musi popracować nad cyfryzacją firm i wykorzystaniem nowoczesnych technologii, a także poprawić poziom umiejętności cyfrowych wśród obywateli.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA