fbpx
środa, 4 grudnia, 2024
Strona głównaInnowacjeGotowość cyfrowa Polski. Jak wypadamy?

Gotowość cyfrowa Polski. Jak wypadamy?

Polska znajduje się w czwartej dziesiątce światowego rankingu gotowości cyfrowej.

„Tygodnik Gospodarczy” Polskiego Instytutu Ekonomicznego poinformował, że Polska zajmuje 34. miejsce wśród 131 państw w rankingu The Network Readiness Index. To wynik gorszy o jedną pozycję w porównaniu do zestawienia z 2021 r.

Na czele rankingu – z wynikiem 80,3 punktów na 100 możliwych, uplasowały się Stany Zjednoczone, które wyprzedziły Singapur i Szwecję. Dla porównania, Polska zgromadziła 61,16 punktów, podczas gdy rok temu mieliśmy ich 64,33. Wśród krajów Unii Europejskiej zajmujemy dopiero 19. miejsce. Pozycja Polski pogorszyła się we wszystkich czterech filarach: od technologii przez kapitał ludzki, zarządzanie i wpływ.

Nasz kraj może się natomiast poszczycić pierwszym miejscem na świecie w 3 z 58 kategorii. Mowa tutaj o dostępie do sieci komórkowych 3G lub nowszych, dostępie do internetu w szkołach oraz legislacji w zakresie e-commerce.

„Tak dobra pozycja jest zapewne efektem działań rynku i regulatora (sieci komórkowe), programów rządowych (internet w szkołach) czy też regulacji tworzonych w UE (e-commerce)” – wyjaśnili eksperci PIE. „Poza wskaźnikami, w których Polska uzyskała wynik 100 pkt., bardzo wysoko została oceniona kategoria zaufanie (mierząca m.in. cyberbezpieczeństwo), w którym zajmujemy 16. miejsce, oraz wskaźniki mierzące poziom edukacji, partycypacji, a także dostęp do kont bankowych online, w których Polska zajmuje odpowiednio 9., 9. i 15. miejsce” – dodali analitycy w dalszej części opracowania.

PIE zasugerował również, że w celu poprawy swojej gotowości cyfrowej Polska musi popracować nad cyfryzacją firm i wykorzystaniem nowoczesnych technologii, a także poprawić poziom umiejętności cyfrowych wśród obywateli.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA