Polska znajduje się w czwartej dziesiątce światowego rankingu gotowości cyfrowej.

„Tygodnik Gospodarczy” Polskiego Instytutu Ekonomicznego poinformował, że Polska zajmuje 34. miejsce wśród 131 państw w rankingu The Network Readiness Index. To wynik gorszy o jedną pozycję w porównaniu do zestawienia z 2021 r.

Na czele rankingu – z wynikiem 80,3 punktów na 100 możliwych, uplasowały się Stany Zjednoczone, które wyprzedziły Singapur i Szwecję. Dla porównania, Polska zgromadziła 61,16 punktów, podczas gdy rok temu mieliśmy ich 64,33. Wśród krajów Unii Europejskiej zajmujemy dopiero 19. miejsce. Pozycja Polski pogorszyła się we wszystkich czterech filarach: od technologii przez kapitał ludzki, zarządzanie i wpływ.

Nasz kraj może się natomiast poszczycić pierwszym miejscem na świecie w 3 z 58 kategorii. Mowa tutaj o dostępie do sieci komórkowych 3G lub nowszych, dostępie do internetu w szkołach oraz legislacji w zakresie e-commerce.

„Tak dobra pozycja jest zapewne efektem działań rynku i regulatora (sieci komórkowe), programów rządowych (internet w szkołach) czy też regulacji tworzonych w UE (e-commerce)” – wyjaśnili eksperci PIE. „Poza wskaźnikami, w których Polska uzyskała wynik 100 pkt., bardzo wysoko została oceniona kategoria zaufanie (mierząca m.in. cyberbezpieczeństwo), w którym zajmujemy 16. miejsce, oraz wskaźniki mierzące poziom edukacji, partycypacji, a także dostęp do kont bankowych online, w których Polska zajmuje odpowiednio 9., 9. i 15. miejsce” – dodali analitycy w dalszej części opracowania.

PIE zasugerował również, że w celu poprawy swojej gotowości cyfrowej Polska musi popracować nad cyfryzacją firm i wykorzystaniem nowoczesnych technologii, a także poprawić poziom umiejętności cyfrowych wśród obywateli.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Poprzedni artykułMargaryna i inne – czyli sprawa trujących produktów koncernów
Następny artykułWbrew rządowym zapewnieniom małe firmy zapłacą za gaz więcej