fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumGowin się przebudził. Halo, czy leci z nami pilot?

Gowin się przebudził. Halo, czy leci z nami pilot?

Wygląda na to, że fala negatywnych komentarzy, jaka po ogłoszeniu tzw. tarczy antykryzysowej przez rząd rozlała się wśród przedsiębiorców, zaczyna pomału docierać do władzy. No bo jak inaczej wytłumaczyć właśnie teraz aktywność na tym polu wicepremiera Gowina? Czemu wcześniej nie podzielił się swoimi przemyśleniami z kolegami z rządu i przede wszystkim z minister Jadwigą Emilewicz, swoją partyjną koleżanką i bliską współpracownicą, która była przecież odpowiedzialna za przygotowanie propozycji mającej ulżyć przedsiębiorcom w czasie pandemii koronawirusa? Możemy się tylko domyślać. Krótko mówiąc, szkoda, że dopiero teraz, ale jak to mówią – lepiej późno niż wcale.

Krótki cytat z naszej rozmowy z rzecznikiem małych i średnich przedsiębiorców Adamem Abramowiczem: – Najbardziej przedsiębiorców rozczarowało to, że nie został umorzony, a tylko odroczony ZUS. W momencie, kiedy wiemy, że 50 proc. MŚP nie mają żadnych zasobów finansowych – żyją z miesiąca na miesiąc, czyli zarabiają pieniądze, opłacają koszty stałe, coś tam może odłożą, ale w większości raczej nie – to im odroczenie tych płatności o trzy miesiące nic nie da. To żadna pomoc. Bo skąd ci ludzie za trzy miesiące mają wziąć pieniądze, skoro przez ten czas nie będą zarabiać? Do tego przy tym rozwiązaniu o odroczeniu ZUS-u zastosowano zasadę de minimis i opracowano takie wnioski, których przeciętny przedsiębiorca nie jest w stanie wypełnić. Czyli znów dodatkowa biurokracja. Ja natomiast proponuję bardzo proste rozwiązanie – dobrowolny ZUS dla każdego przedsiębiorcy przez najbliższe trzy miesiące. Jeśli przedsiębiorca chce i stać go na to, niech płaci składkę i niech mu wzrasta na emerytalnym koncie. Jeśli natomiast kogoś nie stać, to niech nie płaci. Policzyliśmy to w Biurze Rzecznika MŚP i wyszło nam, że ok. 1 miliard złotych miesięcznie kosztowałoby, gdyby wszyscy przedsiębiorcy przestali płacić. Uważamy jednak, że byłoby takich przedsiębiorców ok. 50 proc., więc wyszłoby 0,5 mld zł razy trzy miesiące, czyli 1,5 miliarda złotych. I to jest realna pomoc dla małych firm, którą rząd może tym firmom zaproponować od razu. Wystarczyłoby, żeby przedsiębiorca drogą e-mailową lub pocztową złożył wniosek do ZUS-u, w którym poinformowałby o rezygnacji przez trzy miesiące z płacenia składki. I tyle.

No, może nie był ten cytat taki krótki, ale trafia w sedno. Abramowicz proponował takie rozwiązanie już w ubiegłym tygodniu. Tyle że przez rząd te pomysły nie zostały zauważone albo zostały zignorowane. Zresztą samego Abramowicza – rzecznika przedsiębiorców, którego sami rekomendowali i wybrali! – również nie potraktowano poważnie, bo nikt z rządu nie zaproponował mu udziału w konsultacjach na temat pakietu antykryzysowego. Pakietu, który ma ratować przedsiębiorców przecież.

I teraz, kiedy przedsiębiorcy krzyczą o skandalicznej decyzji w sprawie ZUS, kiedy rzecznik MŚP woła na puszczy, kiedy prawie wszystkie partie opozycyjne mówią, że przygotują projekt ustawy umarzającej ZUS dla przedsiębiorców, wicepremier Gowin łaskawie dzieli się ze światem swoimi przemyśleniami na ten temat na Twitterze i mówi, że jest "za". Halo, czy leci z nami pilot? Czy ktoś tym statkiem kieruje? Może czas juz skończyć uprawiać jakieś wewnętrzne politykierstwo, a zacząć grać jak drużyna. Bo tylko tak da się ten kryzys jakoś przetrwać.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA