fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumGranty na Eurogranty, czyli jak wygrać konkurs i pozyskać finansowe wsparcie

Granty na Eurogranty, czyli jak wygrać konkurs i pozyskać finansowe wsparcie

„Granty na Eurogranty” brzmi trochę jak „pierwsze koty za płoty”. Ale żarty na bok. Bo programowi wyznaczono poważne i sensowne cele i z pewnością jest on potrzebny przedsiębiorcom. Dofinansowanie do wys. 280 tys. zł mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy. Warunek? Muszą tylko mieć siedzibę lub oddział na terenie Polski.

Do rozdysponowania, w drodze konkursu jest 5 mln zł, w tym 1 mln dla projektów z woj. mazowieckiego oraz 4 mln zł dla pozostałych województw. Grant może sfinansować 100 proc. wartości tzw. kosztów kwalifikowanych. Nie jest tu wymagany żaden wkład własny, jak przy kredytach bankowych.

Doradztwo przy konkursach

W programie chodzi przede wszystkim o to, by pomóc firmom przy skutecznym starcie w konkursach organizowanych w ramach wybranych programów Komisji Europejskiej. To, na czym „wykładają” się często przedsiębiorcy, starając się o pieniądze unijne, to brak odpowiedniego przygotowania pozwalającego skutecznie „zastartować” w rywalizacji o unijne pieniądze. Bywa tak zarówno na etapie pisania biznesplanu, jak i przy wnioskowaniu o pieniądze ze środków UE.

A zatem: dofinansowanie może dostać firma na pokrycie wydatków związanych z przygotowaniem projektu, w tym wsparcie w przygotowaniu dokumentacji. Pomoże to firmom przy staraniu się o środki z programów Komisji Europejskiej (np. Horyzont 2020, COSME, Kreatywna Europa, LIFE).

Wnioski można składać samodzielnie lub w konsorcjum, jako koordynator, partner projektu lub członek konsorcjum. Nabór trwa do 12 stycznia 2021 r. i podzielony został na miesięczne rundy.

Grant pomoże wygrać

Dofinansowanie grantem należy przeznaczyć na ściśle określone cele. Są nimi: sfinansowanie kosztów usługi doradczej, niezbędnej do przygotowania projektu, sfinansowanie kosztów opracowania studium wykonalności lub dokumentu równoważnego, jeśli jest to wymagane w danym programie KE, na organizację spotkań związanych z przygotowaniem projektu, a nawet na koszty podróży służbowych i wynagrodzeń pracowników biorących udział w tych spotkaniach oraz na sfinansowanie kosztów tłumaczenia dokumentacji aplikacyjnej do konkursu w ramach programu KE.

Jak czytamy na stronie internetowej PARP, który zachęca firmy do kontaktu: „Programy Ramowe UE mają na celu m.in. zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki i konkurencyjności MŚP. A zwiększenie uczestnictwa polskich firm i uczelni w programach KE stanowi jeden z celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, dokumentu państwa polskiego w obszarze polityki gospodarczej.”

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA