fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaArchiwumGranty na Eurogranty, czyli jak wygrać konkurs i pozyskać finansowe wsparcie

Granty na Eurogranty, czyli jak wygrać konkurs i pozyskać finansowe wsparcie

„Granty na Eurogranty” brzmi trochę jak „pierwsze koty za płoty”. Ale żarty na bok. Bo programowi wyznaczono poważne i sensowne cele i z pewnością jest on potrzebny przedsiębiorcom. Dofinansowanie do wys. 280 tys. zł mogą otrzymać mikro, małe i średnie firmy. Warunek? Muszą tylko mieć siedzibę lub oddział na terenie Polski.

Do rozdysponowania, w drodze konkursu jest 5 mln zł, w tym 1 mln dla projektów z woj. mazowieckiego oraz 4 mln zł dla pozostałych województw. Grant może sfinansować 100 proc. wartości tzw. kosztów kwalifikowanych. Nie jest tu wymagany żaden wkład własny, jak przy kredytach bankowych.

Doradztwo przy konkursach

W programie chodzi przede wszystkim o to, by pomóc firmom przy skutecznym starcie w konkursach organizowanych w ramach wybranych programów Komisji Europejskiej. To, na czym „wykładają” się często przedsiębiorcy, starając się o pieniądze unijne, to brak odpowiedniego przygotowania pozwalającego skutecznie „zastartować” w rywalizacji o unijne pieniądze. Bywa tak zarówno na etapie pisania biznesplanu, jak i przy wnioskowaniu o pieniądze ze środków UE.

A zatem: dofinansowanie może dostać firma na pokrycie wydatków związanych z przygotowaniem projektu, w tym wsparcie w przygotowaniu dokumentacji. Pomoże to firmom przy staraniu się o środki z programów Komisji Europejskiej (np. Horyzont 2020, COSME, Kreatywna Europa, LIFE).

Wnioski można składać samodzielnie lub w konsorcjum, jako koordynator, partner projektu lub członek konsorcjum. Nabór trwa do 12 stycznia 2021 r. i podzielony został na miesięczne rundy.

Grant pomoże wygrać

Dofinansowanie grantem należy przeznaczyć na ściśle określone cele. Są nimi: sfinansowanie kosztów usługi doradczej, niezbędnej do przygotowania projektu, sfinansowanie kosztów opracowania studium wykonalności lub dokumentu równoważnego, jeśli jest to wymagane w danym programie KE, na organizację spotkań związanych z przygotowaniem projektu, a nawet na koszty podróży służbowych i wynagrodzeń pracowników biorących udział w tych spotkaniach oraz na sfinansowanie kosztów tłumaczenia dokumentacji aplikacyjnej do konkursu w ramach programu KE.

Jak czytamy na stronie internetowej PARP, który zachęca firmy do kontaktu: „Programy Ramowe UE mają na celu m.in. zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki i konkurencyjności MŚP. A zwiększenie uczestnictwa polskich firm i uczelni w programach KE stanowi jeden z celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, dokumentu państwa polskiego w obszarze polityki gospodarczej.”

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

CYBER SECURITY: Jak dbać o bezpieczeństwo naszych finansów

Cyberprzestępcy używają coraz przebieglejszych metod kradzieży pieniędzy, bazując na niewiedzy, naiwności i emocjach u potencjalnych ofiar. Fałszywy SMS czy telefon od osoby podającej się za pracownika banku może otrzymać każdy, więc pojawiające się ostrzeżenia ze strony banków należy traktować bardzo poważnie. Klienci powinni być nie tylko bardzo ostrożni, ale też przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Polskie rewolucje w sektorze zdrowia. Huawei Startup Challenge

Clebre, Oasis Diagnostics oraz PioLigOn znalazły się na podium 3. edycji Huawei Startup Challenge – konkursu, którego celem było wyłonienie najlepszych polskich startupów pozytywnego wpływu tworzących technologie na rzecz ochrony zdrowia. Laureaci otrzymali kolejno 100, 60 i 40 tys. zł nagrody na rozwój własnych projektów.

Silna pozycja Polski na inwestycyjnej mapie świata

Mimo zawiłości geopolitycznych sytuacja polskiej gospodarki nie uległa pogorszeniu. Wręcz przeciwnie – na inwestycyjnej mapie świata Polska jest postrzegana jak atrakcyjny i solidny partner, z którym warto związać się długoletnią umową.

INNE TEGO AUTORA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA

Koncerny samochodowe szpiegują swoich klientów!

Producenci samochodów nie tylko nie chronią prywatności klientów, ale gromadzone na ich temat – także intymne – informacje sprzedają firmom marketingowym. Gotowi są nawet, na każde wezwanie, przekazać je władzom czy organom ścigania.
3 MIN CZYTANIA