fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaFinanseGranty na Eurogranty – są jeszcze pieniądze na wsparcie MŚP

Granty na Eurogranty – są jeszcze pieniądze na wsparcie MŚP

Niedobór kapitału to jeden z najczęstszych problemów przedsiębiorców, którzy chcą ruszyć z nowym projektem. Do niemal końca stycznia przyszłego roku trwać będzie nabór w programie Granty na Eurogranty. Małe i średniej wielkości firmy mają możliwość pozyskania nawet do 300 tys. zł dotacji, która pomoże wystartować na rynku lub rozwinąć działalność.

Konkurs Granty na Eurogranty – w ramach jednego z programów Unii Europejskiej, na przykład Horyzont 2020, COSME, Kreatywna Europa czy LIFE – daje możliwość sfinansowania określonych kosztów przygotowania projektu planowanego do realizacji.

O dotację mogą występować mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mające siedzibę lub oddział na terenie Polski. Dofinansowanie można pozyskać w ramach samodzielnego aplikowania lub będąc koordynatorem czy partnerem projektu, ewentualnie członkiem konsorcjum.

Przedsiębiorca może pokryć dotacją 100 procent kosztów kwalifikowanych projektu, które rozliczane są w formie ryczałtu. Wartość graniczna dofinansowania zależy jednak od tego, czy przedsięwzięcie wymaga opracowania studium wykonalności oraz od tego, czy przedsiębiorca ubiega się o wsparcie samodzielnie, czy w ramach konsorcjum.

Wysokość dotacji

Przedsiębiorca ubiegający się samodzielnie o dotację do projektu, który wymaga studium wykonalności, może wnioskować o kwotę w wysokości nawet 280 060 zł, zaś w konsorcjum do 240 tys. zł. Jeśli jednak wykonanie studium wykonalności nie będzie potrzebne, firma może ubiegać się o kwotę w wysokości do 64 tys. zł (natomiast ok. 23 tys. zł, kiedy działa w ramach konsorcjum). Oczywiście są to wartości graniczne. Często wartość dotacji jest niższa, bo powinna być dopasowana do potrzeb firmy. Co istotne, przedsiębiorca ubiegający się o dotację nie musi mieć wkładu własnego.

Środki z dotacji można przeznaczyć m.in. na sfinansowanie:

przygotowania wniosku lub aplikacji o dotację, zgodnie z wymaganiami określonymi przez organizatora konkursu oraz na działania związane z ich ewentualną korektą – w tym na koszty wynagrodzeń pracowników w części, w jakiej wynagrodzenia te są bezpośrednio związane z przygotowaniem projektu, a także koszty związane z prezentacją wniosku lub aplikacji przed komisją oceny projektów powołaną przez organizatora konkursu,
opracowania studium wykonalności – pod warunkiem, że jest ono wymagane w konkursie Komisji Europejskiej,
usług doradczych, dzięki którym zostaną przygotowane projekty planowane do realizacji w ramach jednego z Programów UE,
organizacji spotkań (w tym kosztów poszukiwania partnerów projektu oraz kosztów podróży służbowych),
tłumaczenia dokumentacji aplikacyjnej przedkładanej organizatorowi konkursu.

Cały program dla przedsiębiorców ma obecnie wartość 5 mln zł, z czego milion przeznaczono dla MŚP z województwa mazowieckiego. Nabór został podzielony na pięć rund. Ostatnia runda zakończy się 27 stycznia 2022 roku. Więcej informacji – link.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA