fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaInwestycjeGranty norweskie dla MŚP – nowa odsłona

Granty norweskie dla MŚP – nowa odsłona

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z 9,35 mln euro bezzwrotnych dotacji w ramach programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”. Pod auspicjami Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zainicjowano nową edycję konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth”. Warunkiem skorzystania przez przedsiębiorcę z pieniędzy jest inwestycja w obszarze ochrony wód, ze szczególnym uwzględnieniem jej ekologicznego komponentu i zasad zrównoważonego rozwoju w działalności firmy.

„Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth” są częścią programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”. Inicjatywy zgłaszane do konkursu powinny dotyczyć tzw. niebieskiego wzrostu. Co to oznacza? W obliczu rosnącego zanieczyszczenia środowiska naturalnego chodzi o to, by firmy w swoich inwestycjach uwzględniały nie tylko wydajne, ale także przyjazne dla tegoż środowiska zagospodarowanie wód oraz wybrzeży.

– Przedsiębiorcy myśląc o rozwoju nie mogą nie brać pod uwagę kwestii środowiskowych. Dzięki grantom z Funduszy Norweskich będziemy w stanie nie tylko poprawić konkurencyjność polskich małych i średnich firm, ale również wesprzeć je w opracowaniu i wdrażaniu innowacyjnych technologii, rozwiązań, procesów, produktów i usług ważnych dla naszego środowiska oraz społeczeństwa – mówi Mikołaj Różycki, p. o. prezes PARP.

Na jakich zasadach i dla kogo?

Konkurs adresowany jest do mikro, małych oraz średniej wielkości przedsiębiorstw, które mają za sobą przynajmniej jeden rok obrotowy działalności i przynajmniej w jednym zamkniętym roku obrotowym, w okresie ostatnich trzech lat, ich przychody ze sprzedaży towarów i usług nie były niższe niż 20 tys. euro.

Na co będzie można spożytkować uzyskane pieniądze? Przede wszystkim na zakup nowych środków trwałych (w tym maszyn i urządzeń), na pokrycie kosztów robót i materiałów budowlanych (m.in. w zakresie rozbudowy, budowy lub modernizacji portów lub przystani), zakup wartości niematerialnych i prawnych, usług doradczych oraz na wydatki na prace rozwojowe.

Proekologiczny cel

Przy poprzedniej edycji konkursu podpisano dwadzieścia jeden umów o dofinansowanie firm na łączną kwotę blisko 53 mln złotych. Dotacje wspierały przede wszystkim inwestycje w morskie farmy wiatrowe, a także i inne instalacje, związane z rozwijaniem technologii wpływającej np. na rozbudowę oczyszczalni ścieków oraz sposoby oczyszczania i uzdatniania wody.

– Programy wspierają rozwój biznesu, a zarazem ekologiczne innowacje w polskich spółkach. Współczesne firmy, które chcą się rozwijać, nie mogą pominąć w tym procesie kwestii środowiskowych – mówi Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Wnioski o udział w konkursie przedsiębiorcy będą mogli składać od 1 lutego do 31 marca 2022 roku za pośrednictwem elektronicznej aplikacji – tzw. generatora wniosków, uruchomionego w pierwszym dniu naboru.

Więcej informacji: https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/innowacje-w-obszarze-wod-morskich-i-srodladowych

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijne propozycje dla prywatnych inwestorów

Bruksela przygotowała propozycję pakietu regulacyjnego, którego celem ma być poprawa ochrony inwestorów detalicznych oraz wzmocnienie ich pozycji na europejskim rynku.
2 MIN CZYTANIA

Promot z Cieszyna otworzył nową halę produkcyjną

Jubileusz 35-lecia polska firma Promot-Zakłady Metalowe Sp. z o. o. z branży automotiv świętowała otwierając nową halę produkcyjną w zakładzie nr 2 w Cieszynie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska liderem rynku usług IT

Polska należy do najbardziej konkurencyjnych rynków dla branży IT w Europie Środkowej i Wschodniej oraz jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla outsourcingu takich usług na całym świecie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA