fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjeGranty norweskie dla MŚP – nowa odsłona

Granty norweskie dla MŚP – nowa odsłona

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z 9,35 mln euro bezzwrotnych dotacji w ramach programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”. Pod auspicjami Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zainicjowano nową edycję konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth”. Warunkiem skorzystania przez przedsiębiorcę z pieniędzy jest inwestycja w obszarze ochrony wód, ze szczególnym uwzględnieniem jej ekologicznego komponentu i zasad zrównoważonego rozwoju w działalności firmy.

„Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth” są częścią programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”. Inicjatywy zgłaszane do konkursu powinny dotyczyć tzw. niebieskiego wzrostu. Co to oznacza? W obliczu rosnącego zanieczyszczenia środowiska naturalnego chodzi o to, by firmy w swoich inwestycjach uwzględniały nie tylko wydajne, ale także przyjazne dla tegoż środowiska zagospodarowanie wód oraz wybrzeży.

– Przedsiębiorcy myśląc o rozwoju nie mogą nie brać pod uwagę kwestii środowiskowych. Dzięki grantom z Funduszy Norweskich będziemy w stanie nie tylko poprawić konkurencyjność polskich małych i średnich firm, ale również wesprzeć je w opracowaniu i wdrażaniu innowacyjnych technologii, rozwiązań, procesów, produktów i usług ważnych dla naszego środowiska oraz społeczeństwa – mówi Mikołaj Różycki, p. o. prezes PARP.

Na jakich zasadach i dla kogo?

Konkurs adresowany jest do mikro, małych oraz średniej wielkości przedsiębiorstw, które mają za sobą przynajmniej jeden rok obrotowy działalności i przynajmniej w jednym zamkniętym roku obrotowym, w okresie ostatnich trzech lat, ich przychody ze sprzedaży towarów i usług nie były niższe niż 20 tys. euro.

Na co będzie można spożytkować uzyskane pieniądze? Przede wszystkim na zakup nowych środków trwałych (w tym maszyn i urządzeń), na pokrycie kosztów robót i materiałów budowlanych (m.in. w zakresie rozbudowy, budowy lub modernizacji portów lub przystani), zakup wartości niematerialnych i prawnych, usług doradczych oraz na wydatki na prace rozwojowe.

Proekologiczny cel

Przy poprzedniej edycji konkursu podpisano dwadzieścia jeden umów o dofinansowanie firm na łączną kwotę blisko 53 mln złotych. Dotacje wspierały przede wszystkim inwestycje w morskie farmy wiatrowe, a także i inne instalacje, związane z rozwijaniem technologii wpływającej np. na rozbudowę oczyszczalni ścieków oraz sposoby oczyszczania i uzdatniania wody.

– Programy wspierają rozwój biznesu, a zarazem ekologiczne innowacje w polskich spółkach. Współczesne firmy, które chcą się rozwijać, nie mogą pominąć w tym procesie kwestii środowiskowych – mówi Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Wnioski o udział w konkursie przedsiębiorcy będą mogli składać od 1 lutego do 31 marca 2022 roku za pośrednictwem elektronicznej aplikacji – tzw. generatora wniosków, uruchomionego w pierwszym dniu naboru.

Więcej informacji: https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/innowacje-w-obszarze-wod-morskich-i-srodladowych

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA