fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaŚwiatGrecja legalizuje pobyt tysięcy migrantów, żeby miał kto zbierać oliwki

Grecja legalizuje pobyt tysięcy migrantów, żeby miał kto zbierać oliwki

Władze Grecji podjęły decyzję o zalegalizowaniu w ich kraju obecności kilkudziesięciu tysięcy nielegalnych migrantów, którzy mają wypełnić luki na rynku pracy.

Zgodnie z przyjętymi przez greckie władze przepisami, o legalizację swojego pobytu mogą ubiegać się niekarani migranci przebywający na terytorium Grecji od co najmniej trzech lat i mający zatrudnienie. Najważniejszym argumentem za przedłużeniem możliwości przebywania na terytorium tego państwa będzie posiadanie pracy. 

Z nowych przepisów będzie mogło skorzystać obecnie ok. 30 tysięcy osób. 

Tym posunięciem centroprawicowy rząd premiera Kyriakosa Mitsotakisa chce pomóc rozwiązać problem zbyt małej liczby osób chętnych do pracy. Chodzi tu przede wszystkim o braki kadrowe w takich sektorach jak turystyka, budownictwo, a w szczególności rolnictwo. W ostatnich miesiącach zdarzało się bowiem, że owoce (w szczególności oliwki) czy warzywa gniły na polach, ponieważ rolnikom brakowało pracowników, którzy mogliby się zająć ich zbiorem. 

Jednocześnie władze w Atenach zapewniają, że jest dla nich priorytetem troska o szczelność granic i minimalizacja napływu nielegalnych migrantów. Mimo tych deklaracji szacuje się, iż tylko w obecnym roku przybyło ich do Grecji kolejne 45 tysięcy, co jest największą liczbą od czterech lat. 

Guardian, apnews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA