fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumGróbarczyk: koncentracja stoczni celem ministerstwa

Gróbarczyk: koncentracja stoczni celem ministerstwa

Według ministra obecna kadencja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej może przynieść weryfikację funkcjonowania ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów pokrewnych.

– Czekamy na postulaty przedstawicieli branży – powiedział minister.

Minister zapytany, jak ocenia przejęcia przez MGMiŻŚ od MON w 2018 roku nadzoru właścicielskiego nad stoczniami, pracującymi głównie na potrzeby Marynarki Wojennej, oznajmił:

– To był krok w kierunku likwidacji wielkiego problemu, tj. rozdrobnienia nadzoru właścicielskiego nad stoczniami należącymi do skarbu państwa. Dlatego m.in. powstało nasze ministerstwo, które docelowo ma przejąć wszystkie aspekty dotyczące branży okrętowej.

Na uwagę, iż w celu skupienia pod jednym zarządem spółek skarbu państwa zostało powołane Ministerstwo Aktywów Narodowych, minister odpowiedział:

– Niewątpliwie, będą trwały intensywne negocjacje z wicepremierem Sasinem. Samo zbudowanie nadzoru właścicielskiego przez MAN będzie wymagało dużo wysiłku. Myślę, że okres negocjacyjny potrwa jeszcze kilka miesięcy, co pozwoli wypracować nam odpowiednie  relacje nadzorcze nad stoczniami państwowymi.
W istocie nie chodzi o to, by mieć pod swoim władztwem ich aktywa, ale mieć wpływ na ich strategię i funkcjonowanie, co jest naszym zadaniem.

JS/WNP.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA