fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaFelietonGrupa intelektualistów mówi „DOŚĆ” lewicowej dyktaturze myśli

Grupa intelektualistów mówi „DOŚĆ” lewicowej dyktaturze myśli

Grupa intelektualistów, naukowców, pisarzy, dziennikarzy i muzyków wywołała bunt przeciwko dyktaturze lewicowej myśli. Wszyscy oni podpisali w tym tygodniu list otwarty w prestiżowym czasopiśmie „Harper's”, w którym walczą z „nietolerancyjnym klimatem” w USA.

Termin „woke” – rodzaj ciągłej świadomości o rzeczach, które mają znaczenie – pochodzi z afroamerykańskiego slangu, i stał się powszechny w ostatnim dziesięcioleciu w związku z byciem aktywnym i świadomym kwestii sprawiedliwości rasowej i społecznej. Cytat jest z listopada ubiegłego roku i pochodzi od Baracka Obamy.

– Istnieje niebezpieczeństwo, szczególnie wśród młodych ludzi i na uniwersytetach: założenie, że ​​aby osiągnąć zmianę, trzeba umoralniać innych ludzi i to wystarczy – kontynuował poprzedni prezydent Stanów Zjednoczonych. – To nie jest bycie aktywistą i takie podejście nie wywołuje zmian. Jeśli wszystko, czego chcesz, to ukamienować kogoś, nie zajdziesz daleko.

Do tej pory dyktatura myśli lewicowej w Stanach Zjednoczonych zyskała wielką popularność, szczególnie na uniwersytetach i w mediach. Reakcja na śmierć George’a Floyda w Minneapolis w maju tego roku – ostatni przykład represjonowania czarnej mniejszości przez policję – jeszcze bardziej poruszył opinię publiczną. Podczas masowych protestów w całym kraju przeciwko nadużyciom i rasizmowi strukturalnemu narzucono najbardziej radykalne żądania, takie jak cięcia budżetowe w policji, a nawet jej zniesienie. Od domagania się usunięcia posągów Konfederatów, którzy walczyli na rzecz utrzymania niewolnictwa podczas amerykańskiej wojny domowej, do promowania niszczenia wszelkiego rodzaju zabytków – od pomników Ulissesa Granta po Krzysztofa Kolumba, od Thomasa Jeffersona do misjonarza Junípero Serra i do historycznego rewizjonizmu w jakiejkolwiek postaci. Instytucje – od muzeów po uniwersytety, od fundacji po duże firmy – odczuwają presję, by wydawać potępiające rasizm oświadczenia.

W tym tygodniu grupa intelektualistów, naukowców, pisarzy, dziennikarzy i muzyków wywołała bunt przeciwko tej dyktaturze myśli: podpisali list otwarty w prestiżowym czasopiśmie „Harper’s”, w którym walczą z „nietolerancyjnym klimatem” w USA. Większość sygnatariuszy należy do prądów progresywnych, ale stanowią oni heterogeniczną grupę: są lewicowcy tacy jak Noam Chomsky i neokonserwatyści jak Francis Fukuyama; odnoszący sukcesy pisarze, tacy jak Salman Rushdie, JK Rowling lub Margaret Atwood i niektórzy mniej znani, tacy jak Adam Hochschild; jest legenda jazzu Wynton Marsalis, choreograf Bill T. Jones, słynna feministka Gloria Steinem; tuzy dziennikarstwa amerykańskiego, tacy jak George Packer lub David Frum; w sumie około 150 osób. Są białymi, czarnymi, latynoskimi, chrześcijańskimi, żydowskimi, muzułmańskimi, starszymi lub młodszymi ludźmi. Ich śmiałość została intensywnie zaatakowana w sieci.

Autorzy potwierdzają, że żądania reformy policji oraz większej równości i integracji we wszystkich obszarach społeczeństwa są konieczne i spóźnione. Ostrzegają, że problemem jest to, że „przebudzeniu”, którego doświadczyły Stany Zjednoczone podczas protestów w związku ze sprawą Floyda, pojawił się „nowy zestaw postaw moralnych i zobowiązań politycznych, które osłabiają nasze normy otwartej debaty i tolerancji na rzecz zgodności ideologicznej” i zakończyło się „formą dogmatu i przymusu”.

„Swobodna wymiana informacji i idei, pożywka społeczeństwa liberalnego, jest coraz bardziej ograniczona”, co sprzyja „pogardzie publicznej” i „ostracyzmowi” oraz rozwiązuje złożone idee z „ślepą pewnością moralną”.

Przykłady w USA w ostatnich czasach są liczne. Szef działu opinii „New York Timesa” James Bennet został zwolniony za opublikowanie opinii republikańskiego senatora wzywającej do militarnej reakcji na gwałtowne protesty. Przewodniczący i prezes zarządu Fundacji Poezji podał się do dymisji po otwartym liście od 1800 osób, krytykującym wypowiedź fundacji na temat śmierci Floyda jako zbyt ostrożną. Coś podobnego wydarzyło się w National Circle of Literary Critics. Politolog stracił pracę za dzielenie się na Twitterze badaniem profesora z Princeton, pokazującym, że brutalne incydenty rasowe w latach 60. spowodowały utratę głosów Partii Demokratycznej. Zeszłego lata profesor z New School – uniwersytetu w Nowym Jorku – został przesłuchany za to, że obraźliwie określił Afroamerykanów, cytując tekst czarnoskórego poety Jamesa Baldwina (student powiedział mu, że pod żadnym pozorem biała osoba może mówić takich słów).

„Zaprzeczamy fałszywemu wyborowi między sprawiedliwością a wolnością, temu, że jedno nie może istnieć bez drugiego” – podsumowują sygnatariusze. „Potrzebujemy kultury, w której jest miejsce na eksperymenty, ryzyko, a nawet błędy”.

List wywołał skandal w mediach społecznościowych, spotkał się z dużą krytyką sygnatariuszy, którzy są oskarżani o bycie grupą uprzywilejowanych ludzi, nie mających problemu z tym, aby ich głosy zostały usłyszane lub podpisane razem z ludźmi, którzy nie są ich sojusznikami. Jedną z najsurowszych krytyków była Emily Van Der Werf, tzw. osoba transpłciowa, z medium Vox. Napisała i opublikowała na Twitterze list do swoich redaktorów, w którym skrytykowała kolegę, Matta Yglesiasa, za podpisanie listu wraz „anty-transowcami” (najwyraźniej miała na myśli Rowling) i „zawoalowanymi aluzjami” przeciwko transpłciowości (nie jest jasne, co miała na myśli). „Jego podpis sprawia, że ​​czuję się mniej bezpiecznie w Vox” – powiedziała. Inni krytykowali to, że sygnatariuszami byli „totalitaryści”, „źli ludzie”. Dwóch sygnatariuszy wycofało się w związku z presją. Wściekła reakcja na list wyjaśnia, lepiej niż cokolwiek innego, przyczynę tego listu.

Źródło: abc.es

 

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA