16 milionów klientów w samym PZU oraz 22 miliony w całej Grupie PZU. Ubezpieczanie majątku Polaków wartego biliony złotych. Aktywa, których wartość sięga już 400 mld zł. Ochrona ubezpieczeniowa oraz finansowanie udzielane przez podmioty z Grupy (w tym Bank Pekao i Alior Bank) to pomoc dla polskiego biznesu w trudnych czasach kryzysu – tylko w ubiegłym roku wartość należności z tytułu udzielonych przez Grupę PZU kredytów sięgała 215 mld zł.

Fot. Grupa PZU

Do tego rozwój nie tylko w obszarze ubezpieczeń, ale także produktów bankowych oraz należących do obszaru zdrowotnego. Dywersyfikacja działalności. Wreszcie wiodąca pozycja w sektorze ubezpieczeń w Europie Środkowo-Wschodniej.

− Te fakty oraz liczby pokazują skalę ogromnego zaufania, jakim jesteśmy obdarzani zarówno przez klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców – mówiła podczas panelu „Rola spółek Skarbu Państwa w budowaniu siły gospodarczej Polski” na tegorocznym Kongresie 590 dr hab. Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU.

Działalność PZU i całej Grupy cechują duża wrażliwość i zaangażowanie społeczne, na co zwracał uwagę uczestników Kongresu 590 Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych. O społecznej odpowiedzialności PZU świadczy m.in. stosunek firmy do uchodźców. Od samego początku napaści Rosji na Ukrainę PZU niesie pomoc Ukraińcom. Wartość tej pomocy przekroczyła już 12 mln zł. Pieniądze to jednak nie wszystko – ubezpieczyciel pomaga również rodzinom kilkuset pracowników swoich spółek na Ukrainie, zapewniając im zakwaterowanie i utrzymanie.

Grupa PZU rośnie wręcz modelowo. Mimo globalnych zawirowań, w 2021 r. wypracowała najwyższy od 12 lat zysk w wysokości ponad 3,3 mld zł. Historycznie wysoka była też wartość zebranej składki ubezpieczeniowej – ponad 25 mld zł. Spółka PZU wypłaciła również największą w ub.r. wśród podmiotów notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych dywidendę w wysokości ponad 3 mld zł. Wszystko to przy znakomitej na tle europejskim rentowności i wypłacalności.

Ubezpieczyciel jest też aktywny w prowadzeniu działań, które odpowiadają na dynamiczny wzrost popytu na prywatne usługi medyczne w Polsce, tworząc tym samym ważne uzupełnienie dla publicznej służby zdrowia. Przełożyło się to na blisko 25-procentowy wzrost przychodów Grupy PZU w obszarze zdrowia w 2021 r.

Materiał powstał we współpracy z Grupą PZU

Poprzedni artykułFundamenty bezpieczeństwa energetycznego
Następny artykułNajważniejsze ogniwa zielonej zmiany