fbpx
czwartek, 19 września, 2024
Strona głównaPodatkiGrupa VAT pozwoli na korzystniejsze rozliczenia podatkowe!

Grupa VAT pozwoli na korzystniejsze rozliczenia podatkowe!

Od 1 stycznia 2022 r. powiązane przedsiębiorstwa zyskają prawo do tworzenia grup VAT. Dzięki temu możliwe będzie m.in. wspólne rozliczenie podatku od towarów i usług, co może przynieść spore korzyści!

Grupy VAT będą nowym rozwiązaniem w polskim porządku prawnym, ale ich struktura i zasady tworzenia, a także sposób rozliczeń, zostały zawarte w projekcie nowelizacji m.in. ustawy o VAT w ramach programu Polski Ład. W krajach Unii Europejskiej 18 państw taką instytucję już w swoich regulacjach posiada, a 3 wprowadziły grupę VAT w celu uproszczenia obowiązków dokumentacyjnych.

Co ważne, utworzenie grupy VAT będzie dobrowolne. W założeniu ten nowy sposób organizacji firm ma pozwolić na uproszczenia w rozliczeniach między członkami utworzonej grupy. Warto w tym miejscu dodać, że rozliczenia grupowe są dziś możliwe na gruncie CIT. Pomysłodawcy zmian w przepisach nie widzą więc przeszkód, aby podobnego rozwiązania nie wprowadzić w obszarze VAT.

Kto utworzy grupę

Zgodnie z projektem nowelizacji tworzenie grup VAT zostanie udostępnione dla podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie.

Powiązania finansowe zostały określone jako posiadanie przez jeden z podmiotów tworzących grupę VAT bezpośredniego ponad 50 proc. udziału w kapitale zakładowym lub w tej części kapitału zakładowego pozostałych podmiotów.

Powiązania ekonomiczne to działalność powiązanych członków grupy w tej samej branży. Jednak uwaga, chodzi tu nie tylko o taki sam charakter głównej działalności członków grupy, ale także uzupełnianie się i współzależność prowadzonej działalności czy też prowadzenie działalności w całości lub w dużej mierze wykorzystywanej przez członków grupy. Takie określenie powiązań ekonomicznych ma wykluczać z grupy VAT sztuczne struktury podmiotów pozbawionych jakiegokolwiek znaczenia gospodarczego.

Ostatnim elementem są powiązania organizacyjne. Oznacza to, że w grupie będzie musiał być podmiot zarządzający, który będzie działał poprzecznie w całej grupie VAT. Będzie go można ustalić na podstawie jego miejsca w hierarchii (np. dzielone kierownictwo najwyższego szczebla) lub rodzaju działań, o których ma prawo decydować (np. wspólnego zarządzania sprawami prawnymi lub zagadnieniami finansowymi). Podmiot taki powinien być w stanie narzucić swoją wolę innym członkom grupy VAT podlegającym jakiejś formie nadzoru i rozliczalności.

I tu bardzo ważna uwaga: podczas całego okresu istnienia grupy VAT zachodzić muszą wszystkie trzy typy powiązań. To oznacza, że wystąpienie tylko jednego rodzaju powiązań nie wystarczy, aby grupa VAT powstała. Kluczowe jest również to, że grupa VAT nie będzie mogła być członkiem innej grupy VAT, co ma uniemożliwić tworzenie struktur wielostopniowych.

Bez umowy ani rusz

Aby grupa VAT została utworzona, konieczne będzie podpisanie stosownej umowy. Będzie ona musiała mieć formę pisemną i będzie z niej można się dowiedzieć:

  • jaka jest nazwa podatnika (będzie ona dodatkowo zawierała oznaczenie „grupa VAT” lub „GV”),
  • jakie podmioty wchodzą w skład grupy,
  • jaki jest kapitał zakładowy,
  • który z podmiotów będzie przedstawicielem grupy VAT,
  • kto jest udziałowcem (akcjonariuszem), a także jaka jest wysokość ich udziału w kapitale zakładowym podmiotów tworzących grupę VAT, posiadających co najmniej 50% udziałów (akcji) tych podmiotów,
  • jaki jest czas trwania grupy VAT (nie krótszy niż 3 lata).

Po zawarciu umowy grupa VAT będzie musiała zostać zarejestrowana w urzędzie skarbowym. Grupa VAT będzie musiała także wystąpić o nadanie NIP.

Status grupy VAT

Jak już wspomnieliśmy, czas trwania grupy będzie określony w umowie o jej utworzeniu i nie będzie mógł być krótszy niż 3 lata. Status ten będzie mógł być przedłużony, ale wówczas konieczne będzie podpisanie kolejnej umowy, po spełnieniu wszystkich warunków, uprawniających do utworzenia grupy VAT. Co istotne, przedstawiciel grupy będzie musiał informować skarbówkę o wszelkich zmianach dotyczących grupy. Będzie miał na to 14 dni od zajścia modyfikacji. Gdy się okaże, że w trakcie obowiązywania umowy wystąpią zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym skutkujące naruszeniem warunków uznania grupy VAT za podatnika, dzień poprzedzający dzień wystąpienia tych zmian będzie dniem, w którym nastąpi utrata przez grupę VAT statusu podatnika.

Korzyści dla przedsiębiorców

Zapewne wiele podmiotów powiązanych będzie analizować korzyści płynące z utworzenia grupy VAT, zanim na taki krok się zdecyduje. Warto więc wskazać, że podstawą funkcjonowania grup VAT ma być regulacja przewidująca, że dostawy towarów i świadczenie usług przez podmioty należące do tej grupy nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu. Chodzi bowiem o wprowadzenie neutralności podatkowej wewnątrz grupy. To spowoduje zmniejszenie dokumentacji, a także wyeliminuje faktury wewnątrz grupy i odliczenia VAT. Grupa VAT będzie także dokonywać wspólnych rozliczeń podatku od towarów i usług. Deklarację w imieniu grupy będzie składał ustanowiony dla niej przedstawiciel.

Opcja tworzenia grup VAT ruszy z początkiem przyszłego roku. Na pewno warto, aby przedsiębiorstwa powiązane już dziś rozważyły taką możliwość.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA