fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaKrajGRUPA WB pomaga uhonorować saperów

GRUPA WB pomaga uhonorować saperów

9 października 2020 roku na placu Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej przedstawiciele GRUPY WB wzięli udział w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci tragicznie zmarłych saperów z 29. Patrolu Rozminowania 6. Batalionu Powietrznodesantowego. Pomysłodawcą takiej formy upamiętnienia żołnierzy była fundacja Invictus Veteranus. Oprócz niej organizatorami imprezy byli: 6. Batalion Powietrznodesantowy z Gliwic (część 6. Brygady Powietrznodesantowej) i gmina Kuźnia Raciborska.

GRUPA WB wspomogła finansowo wykonanie tablicy pamiątkowej, która została wmurowana w Pomnik Zwycięstwa znajdujący się na centralnym placu Kuźni Raciborskiej. Umieszczono ją obok tablicy upamiętniającej największy w Europie pożar lasów z roku 1992.

8 października 2019 roku zginęło trzech saperów z 29. Patrolu Rozminowania – starszy chorąży sztabowy Dawid Tokarski, kapral Krzysztof Chlewicki i kapral Adam Olszówka. Polegli podczas akcji unieszkodliwiania pocisków artyleryjskich z czasu II wojny światowej znalezionych w lesie między Kuźnią Raciborską a Rudą Kozielską. Dalszych trzech żołnierzy wchodzących w skład patrolu zostało ciężko rannych i do dziś trwa ich rekonwalescencja.

Polegli saperzy zostali pośmiertnie odznaczeni przez Stowarzyszenie Saperów Polskich honorową odznaką Za Rozminowanie Kraju. Odznaczenia zostały odebrane przez żony i bliskich tragicznie zmarłych żołnierzy.

W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięły udział rodziny saperów, a ze strony Sił Zbrojnych RP dowódca 6. Brygady Powietrznodesantowej generał brygady Grzegorz Grodzki, Inspektor Rodzajów Wojsk generał dywizji Sławomir Owczarek, szef Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego generał brygady Szymon Koziatek, Szef Zarządu Inżynierii Wojskowej pułkownik Marek Wawrzyniak, dowódca Garnizonu Gliwice pułkownik Wojciech Gębka oraz przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej.

Na Placu Zwycięstwa stawili się także samorządowcy, m.in. burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, wiceburmistrz Sylwia Brzezicka-Tesarczyk, starosta Grzegorz Swoboda, przewodniczący rady miejskiej Gerard Depta, a także przedstawiciele Straży Pożarnej, Lasów Państwowych, Policji, harcerze.

GRUPA WB jest zatrudniającym 1200 osób polskim producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

Zdjęcia: Sebastian Brzezina

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA