fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeGRUPA WB zadba o bezpieczeństwo drogowe na Cyprze

GRUPA WB zadba o bezpieczeństwo drogowe na Cyprze

Wchodząca w skład GRUPY WB spółka PolCam Systems zaoferowała za dostawę i instalację 152 stacjonarnych i 36 mobilnych fotoradarów, jak też stworzenie Centrum Procesowania Materiałów Dowodowych i Mandatowania blisko 27 milionów euro. Kwota ta obejmuje także pięcioletni okres zarządzania całym systemem z możliwością rozszerzenia o kolejne dwa lata.

– Sukces na Cyprze nie byłby możliwy, gdyby nie współpraca rodzimych przedsiębiorstw. Chciałbym tutaj szczególnie podziękować przedstawicielom jednej ze spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej za niezwykle cenne wsparcie, jakiego udzielili na ostatnim etapie wspólnego projektu – ujawnia szczegóły postępowania Roman Musiał, prezes spółki MindMade nadzorującej z ramienia GRUPY WB działania w Republice Cypryjskiej.

Republika Cypryjska rozpoczęła postępowanie w lipcu 2019 roku. Oferta polskiego przedsiębiorstwa okazała się najlepsza, zostawiając w pobitym polu konkurencyjne propozycje z Australii, Niemiec i Holandii. Polska spółka będzie przy realizacji wieloletniej umowy współpracowała z lokalnym partnerem.

Program zwiększenia bezpieczeństwa na cypryjskich drogach jest rozpisany na trzy etapy, na bieżąco sprawdzane przez lokalne służby. Sieć stacjonarnych fotoradarów PolCam SmartEye ST-1 będzie zainstalowana w 30 lokalizacjach w Nikozji, Limasol, Larnace i Paphos oraz mniejszych miejscowościach. Miejscowy zespół będzie odpowiedzialny także za obsługę kamuflowanych mobilnych urządzeń, rozstawianych każdego dnia zgodnie z harmonogramem i listą lokalizacji przekazaną przez policję.

– Głównym celem realizowanego przez polskie przedsiębiorstwo projektu jest obniżenie liczby wypadków na drogach Cypru. W szczególności ma to doprowadzić do zmniejszenia zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym i poważnymi obrażeniami uniemożliwiającymi samodzielne funkcjonowanie. Poza oczywistą tragedią dla rodziny, śmierć obywatela Unii Europejskiej w wypadku samochodowym to strata szacowana na milion euro dla gospodarki narodowej – wyjaśnia Krystian Kaczyński, prezes spółki PolCam Systems.

Obecnie liczba ofiar wypadków drogowych w Republice Cypryjskiej utrzymuje się ponad ustalonym przez Unię Europejską celem maksymalnym: wynosi mniej niż 30 ofiar śmiertelnych rocznie na milion mieszkańców. Instalacja polskiego systemu ma zmniejszyć liczbę zabitych na cypryjskich drogach do 15 osób rocznie na milion mieszkańców.

Celem pośrednim jest zmniejszenie średniej prędkości pojazdów oraz zwiększenie świadomości obywateli w zakresie przepisów ruchu drogowego oraz konsekwencji związanych z jego nieprzestrzeganiem. Dotyczy to zwłaszcza jazdy z nadmierną prędkością oraz przestrzegania sygnałów sygnalizacji świetlnej.

– Zwycięstwo w postępowaniu to dopiero początek drogi, a realizacja umowy to nie tylko prosta dostawa i instalacja polskich fotoradarów SmartEye ST-1. Lokalne władze chcą wdrożyć system wspierający proces karania za wykroczenia drogowe, co wymaga od nas ścisłej współpracy z cypryjską policją, Departamentem Ruchu Drogowego oraz Ministerstwem Sprawiedliwości i Porządku Publicznego – dodaje Krystian Kaczyński.

Podstawą nowego systemu bezpieczeństwa drogowego na Cyprze będzie opracowany przez PolCam Systems fotoradar SmartEye ST-1 z funkcją rejestracji wykroczeń przejazdu na czerwonym świetle. Zgodnie z wymogami postępowania urządzenie ma rejestrować pojazd z przodu oraz z tyłu. Jako materiał dowodowy rejestrowany są minimum trzy zdjęcia oraz kilkusekundowy film.

– Rozwiązania zastosowane w naszym fotoradarze SmartEye ST-1 umożliwiają śledzenie nawet do 32 pojazdów w tym samym czasie i jednoznaczną lokalizację wszystkich samochodów na drodze z dokładnością do kilkunastu centymetrów. Dzięki temu można wykorzystać urządzenie do rejestrowania pojazdów na czerwonym świetle uwzględniając oznaczenie warunkowego skrętu – wyjaśnia prezes PolCam Systems.

– Kamera o wysokiej rozdzielczości i opcjonalne doświetlenie lampą ksenonową daje możliwość rejestracji wykroczeń pobocznych, jak rozmowa przez telefon komórkowy, czy niezapięte pasy i to nawet w kompletnej ciemności – ujawnia szczegóły działania SmartEye ST-1 Krystian Kaczyński.

System dostarczony przez GRUPĘ WB będzie sprawdzał także tablice rejestracyjne, markę i model każdego pojazdu. Każde urządzenie – stacjonarne i mobilne – będzie połączone on-line z Centrum Procesowania, które pobiera zarejestrowane wykroczenia. To rozwiązanie pozwala zdalnie monitorować wszystkie fotoradary, a także zdalnie je konfigurować – na przykład zmieniać limity prędkości.

– Jako ciekawostkę mogę dodać, że mamy również plan wykorzystać funkcję loterii w naszym urządzeniu. Jej zadaniem będzie losowe rejestrowanie pojazdów przepisowo poruszających się po drodze. Postaramy się przekonać rząd Cypru, aby pozwolił nam wynagradzać kierowców szanujących przepisy. Naszym celem jest rozwijanie funkcjonalności fotoradarów i systemu wspierającego, aby stał się on wzorcem dla tego typu projektów na świecie – przekonuje Krystian Kaczyński.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA