fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaFinanseGUS podał dane o wynagrodzeniach

GUS podał dane o wynagrodzeniach

Wzrost wynagrodzeń w Polsce wyraźnie wyhamował.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że choć przeciętne wynagrodzenia ponownie wzrosły, ale po raz kolejny słabiej niż wzrosła inflacja. W przedsiębiorstwach, które zatrudniają więcej niż 9 osób wynagrodzenia wzrosły w październiku o 13 proc. rok do roku. Dla porównania – we wrześniu wzrost ten wynosił 14,5 proc.

Inflacja w Polsce sięga już aż 17,9 proc. To oznacza, że mimo podwyżek wynagrodzeń siła nabywcza polskich płac jest coraz to niższa.

„Jakby nie liczyć, dynamika płac wygląda jakby osiągnęła maksimum i to mimo dalszego przyspieszenia inflacji. W pogarszającym się otoczeniu makro czekanie tu na opóźnienia (że płace dogonią inflację) raczej nie ma sensu. Spiralę cenowo-płacową chowamy do szuflady” – skomentowali na Twitterze analitycy mBank Research. „Jeszcze szybki rzut oka na produkcję w przemyśle na przestrzeni ostatniego roku. Przede wszystkim widać mocne hamowanie w sektorze energii (efekt pomiaru deflatora?). Z drugiej strony przetwórstwo przemysłowe wciąż trzyma się nadzwyczaj dobrze (balansowanie w okolicy +10% r/r)” – dodali analitycy komentujący dane GUS.

Z kolei „Rzeczpospolita” przewiduje, że czynnikiem, który „w dalszej perspektywie może hamować wzrost wynagrodzeń, jest malejące zapotrzebowanie na pracowników”.

GUS, Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA