fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFinanseGUS podał dane o wynagrodzeniach

GUS podał dane o wynagrodzeniach

Wzrost wynagrodzeń w Polsce wyraźnie wyhamował.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że choć przeciętne wynagrodzenia ponownie wzrosły, ale po raz kolejny słabiej niż wzrosła inflacja. W przedsiębiorstwach, które zatrudniają więcej niż 9 osób wynagrodzenia wzrosły w październiku o 13 proc. rok do roku. Dla porównania – we wrześniu wzrost ten wynosił 14,5 proc.

Inflacja w Polsce sięga już aż 17,9 proc. To oznacza, że mimo podwyżek wynagrodzeń siła nabywcza polskich płac jest coraz to niższa.

„Jakby nie liczyć, dynamika płac wygląda jakby osiągnęła maksimum i to mimo dalszego przyspieszenia inflacji. W pogarszającym się otoczeniu makro czekanie tu na opóźnienia (że płace dogonią inflację) raczej nie ma sensu. Spiralę cenowo-płacową chowamy do szuflady” – skomentowali na Twitterze analitycy mBank Research. „Jeszcze szybki rzut oka na produkcję w przemyśle na przestrzeni ostatniego roku. Przede wszystkim widać mocne hamowanie w sektorze energii (efekt pomiaru deflatora?). Z drugiej strony przetwórstwo przemysłowe wciąż trzyma się nadzwyczaj dobrze (balansowanie w okolicy +10% r/r)” – dodali analitycy komentujący dane GUS.

Z kolei „Rzeczpospolita” przewiduje, że czynnikiem, który „w dalszej perspektywie może hamować wzrost wynagrodzeń, jest malejące zapotrzebowanie na pracowników”.

GUS, Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA