W całym 2022 roku Polska Strefa Inwestycji (PSI) wydała znacznie mniej decyzji o wsparciu projektów niż w roku ubiegłym.

W ciągu poprzednich 12 miesięcy zapadło 446 decyzji o wsparciu przez PSI inwestycji o wartości 25 mld złotych. Dzięki nim ma powstać ponad 9 tysięcy nowych miejsc pracy.

Będzie to m.in. fabryka samochodów dostawczych Mercedes-Benz Group AG w dolnośląskim Jaworze, zakład wykonujący części do pomp ciepła firmy Daikin w województwie łódzkim czy fabryka komponentów turbin wiatrowych przedsiębiorstwa Vestas w Szczecinie.

W 2022 r. ze wsparcia Polskiej Strefy Inwestycji skorzystało o 37 proc. mniej projektów niż w roku poprzednim, a ich wartość była mniejsza o 33 proc. niż w roku 2021.

Mimo tych niepokojących tendencji z optymizmem w przyszłość patrzy wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak. – Dane za 2022 rok pokazują, że Polska jest bardzo dobrze postrzegana przez inwestorów zagranicznych. Nasza gospodarka jest uważana za stabilną i posiadającą dobre perspektywy rozwoju. Inwestorzy cenią Polskę za jednych z najlepszych pracowników na świecie. Pomimo wojny na Ukrainie i niestabilnej sytuacji geopolitycznej, po raz kolejny okazaliśmy się dobrym miejscem do lokowania inwestycji – komentuje urzędnik.

Polska Strefa Inwestycji to instrument pozwalający na uzyskanie ulgi podatkowej na realizację nowej inwestycji w sektorze przemysłu lub nowoczesnych usług. Zwolnienie z podatku CIT lub PIT można uzyskać na okres nawet 15 lat.

gov.pl, biznes.gov.pl

Poprzedni artykułWykładowcy akademiccy będą zarabiać więcej
Następny artykułJaponia sfinansowała budowę metra w… Bangladeszu