fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjeGwałtownie spada liczba projektów wspieranych przez Polską Strefę Inwestycji

Gwałtownie spada liczba projektów wspieranych przez Polską Strefę Inwestycji

W całym 2022 roku Polska Strefa Inwestycji (PSI) wydała znacznie mniej decyzji o wsparciu projektów niż w roku ubiegłym.

W ciągu poprzednich 12 miesięcy zapadło 446 decyzji o wsparciu przez PSI inwestycji o wartości 25 mld złotych. Dzięki nim ma powstać ponad 9 tysięcy nowych miejsc pracy.

Będzie to m.in. fabryka samochodów dostawczych Mercedes-Benz Group AG w dolnośląskim Jaworze, zakład wykonujący części do pomp ciepła firmy Daikin w województwie łódzkim czy fabryka komponentów turbin wiatrowych przedsiębiorstwa Vestas w Szczecinie.

W 2022 r. ze wsparcia Polskiej Strefy Inwestycji skorzystało o 37 proc. mniej projektów niż w roku poprzednim, a ich wartość była mniejsza o 33 proc. niż w roku 2021.

Mimo tych niepokojących tendencji z optymizmem w przyszłość patrzy wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak. – Dane za 2022 rok pokazują, że Polska jest bardzo dobrze postrzegana przez inwestorów zagranicznych. Nasza gospodarka jest uważana za stabilną i posiadającą dobre perspektywy rozwoju. Inwestorzy cenią Polskę za jednych z najlepszych pracowników na świecie. Pomimo wojny na Ukrainie i niestabilnej sytuacji geopolitycznej, po raz kolejny okazaliśmy się dobrym miejscem do lokowania inwestycji – komentuje urzędnik.

Polska Strefa Inwestycji to instrument pozwalający na uzyskanie ulgi podatkowej na realizację nowej inwestycji w sektorze przemysłu lub nowoczesnych usług. Zwolnienie z podatku CIT lub PIT można uzyskać na okres nawet 15 lat.

gov.pl, biznes.gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA