Wartość wymiany między Państwem Środka a Czarnym Lądem była w pierwszych trzech kwartałach tego roku o 38,2 procent większa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Wiceminister handlu Chin Qian Keming oznajmił, że między styczniem a wrześniem wymieniono towary o wartości 185,2 mld USD. Z tego wartość eksportu z ChRL wyniosła 107,6 mld USD (wzrost o 35,5 procent), a importu 77,6 mld USD (o 42,6 procent więcej). Od 2000 roku sprzedano z Chin do Afryki produkty o wartości 1,27 bln USD, a kupiono za 1,2 bln USD.

Obecny wolumen wymiany handlowej jest największy w historii.

Qian Keming podkreśla, że Pekin dąży do zrównoważonych relacji handlowych i jego celem nie jest osiąganie regularnej nadwyżki we wzajemnej wymianie.

Jednocześnie wzrosły też chińskie inwestycje w afrykański przemysł. W pierwszych trzech kwartałach były o 9,9 procent większe niż rok wcześniej, co oznacza, iż o 3 procent przewyższały ogólne zaangażowanie zagraniczne kapitału z Państwa Środka.

W Afryce prowadzi już działalność 3,5 tysiąca chińskich firm. Pekin podkreśla, że zapewnia im w tej ekspansji wsparcie polityczne i finansowe.

yicaiglobal.com

Poprzedni artykułNastroje konsumenckie Polaków spadają
Następny artykułNorweski gaz zastąpi węgiel?