fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatGwałtowny wzrost wymiany handlowej między Chinami a Afryką

Gwałtowny wzrost wymiany handlowej między Chinami a Afryką

Wartość wymiany między Państwem Środka a Czarnym Lądem była w pierwszych trzech kwartałach tego roku o 38,2 procent większa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Wiceminister handlu Chin Qian Keming oznajmił, że między styczniem a wrześniem wymieniono towary o wartości 185,2 mld USD. Z tego wartość eksportu z ChRL wyniosła 107,6 mld USD (wzrost o 35,5 procent), a importu 77,6 mld USD (o 42,6 procent więcej). Od 2000 roku sprzedano z Chin do Afryki produkty o wartości 1,27 bln USD, a kupiono za 1,2 bln USD.

Obecny wolumen wymiany handlowej jest największy w historii.

Qian Keming podkreśla, że Pekin dąży do zrównoważonych relacji handlowych i jego celem nie jest osiąganie regularnej nadwyżki we wzajemnej wymianie.

Jednocześnie wzrosły też chińskie inwestycje w afrykański przemysł. W pierwszych trzech kwartałach były o 9,9 procent większe niż rok wcześniej, co oznacza, iż o 3 procent przewyższały ogólne zaangażowanie zagraniczne kapitału z Państwa Środka.

W Afryce prowadzi już działalność 3,5 tysiąca chińskich firm. Pekin podkreśla, że zapewnia im w tej ekspansji wsparcie polityczne i finansowe.

yicaiglobal.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA