fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaBiznesGwarancje atrakcyjnego finansowania dla firm

Gwarancje atrakcyjnego finansowania dla firm

Komisja Europejska wyraziła zgodę na wydłużenie przez BGK programu gwarancji faktoringowych do czerwca 2022 roku. Polskie firmy zyskują tym samym większą dostępność i lepsze warunki finansowania w ramach faktoringu. Oprócz tego dostępne są i inne formy gwarantowania polepszającego ofertę dla MŚP, w postaci leasingu oraz finansowania kredytowego.

Pandemia wydaje się nie mieć końca. Według danych Polskiego Związku Faktorów i BGK, faktoring stanowi wygodną i atrakcyjną formę dodatkowego wsparcia płynności firm w czasie koronakryzysu. Na koniec listopada 2021 roku udzielono gwarancji na łączną kwotę 3,46 mld zł, zabezpieczając 4,7 mld zł limitów faktoringowych. Łącznie udzielono już firmom 683 gwarancji faktoringowych.

Chociaż wykorzystanie tej formy finansowania przedsiębiorców nie jest rzecz jasna duże (na poziomie 30 proc.) to widać, że rynek faktoringowy się rozpędza. Efektywność pozyskiwania gwarancji jest coraz większa, a sam proces finansowania mało skomplikowany dla przedsiębiorców – szczególnie w porównaniu do tradycyjnego kredytu, który dla małej firmy bywa mało atrakcyjny lub wręcz niedostępny.

Czym jest gwarancja przy faktoringu? Faktycznie jest zabezpieczeniem dla firmy faktoringowej. Dzięki niej jednak może ona zaproponować przedsiębiorcy lepsze warunki finansowania. Maksymalne zabezpieczenie wynosi 80 proc. wartości limitu faktoringowego, a wysokość gwarancji może wynieść aż 200 mln zł. Przedsiębiorca może więc otrzymać do 250 mln zł – na korzystniejszych na ogół warunkach niż przy „normalnym” kredycie.

Przy programie gwarancji faktoringowych z udziałem BGK nie ma też znaczenia branża czy sektor, w jakim firma działa. Z gwarancji mogą korzystać firmy każdej wielkości, zarówno te z segmentu MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa.

Dwa miliardy w postaci leasingu i kredytów

Grupa EBI, w skład której wchodzą Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFG) i Europejski Bank Inwestycyjny, będzie z kolei gwarantować transzę finansowania tzw. wyższego ryzyka, w wysokości – obecnie – ok. 342 mln zł (74 mln euro). Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa zyskają finansowanie ok. 2 mld zł w ramach tzw. syntetycznej sekurytyzacji portfela należności leasingowych i kredytowych. Jest to kolejne już wsparcie dla MŚP w ramach EFG przy zastosowaniu tej metody finansowania.

Sprowadzając to do prostszego języka – nowe kredyty będą udzielane mniejszym polskim firmom na bardziej atrakcyjnych niż dotąd warunkach, na niższą stopę i mają być też bardziej dostępne. Pieniądze zostaną bowiem rozdysponowane równomiernie na terenie całego kraju, a około 85 proc. ma trafić do polskich regionów spójności.

Termin naboru do tego nowego programu upływa 31 marca 2022 r. natomiast okres budowy portfela kredytowego obejmuje 18 miesięcy od daty podpisania umowy między EFI a pośrednikiem finansowym, u którego firma może starać się o kredyt.

Europejski Fundusz Gwarancyjny (EFG) został utworzony przez Grupę EBI w ramach gwarancji Polski i innych państw członkowskich UE po to, by chronić firmy dotknięte kryzysem spowodowanym ogłoszoną pandemią COVID-19. Do EFG przystąpiło 22 spośród 27 państw członkowskich, w tym Polska.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA