fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaZdrowieHakerzy skradli dane medyczne 10 milionów Australijczyków. Teraz publikują je w sieci

Hakerzy skradli dane medyczne 10 milionów Australijczyków. Teraz publikują je w sieci

Cyberprzestępcy zhakowali największego ubezpieczyciela medycznego w Australii – firmę Medibank. Teraz ją szantażują i domagają się okupu w zamian za skradzione dane medyczne prawie 10 milionów jej klientów. Rozpoczęli też publikację tych danych w internecie, w tym informacji wrażliwych.

Cyberprzestępcy zaczęli publikować dane klientów w tzw. dark necie (sieci o ograniczonym dostępie) – w tym dotyczących leczenia HIV i narkomanii – po tym, gdy firma wykluczyła zapłacenie okupu za ich zwrot. Szantażyści, aby wywrzeć nacisk na Medibank, opublikowali także skradzione dane klientów dotyczące przerywania ciąży.

Przestępcy, którzy używali nazwy „Extortion Gang”, napisali, że zażądali 9,7 miliona dolarów – 1 dolara za akta każdego z 9,7 miliona obecnych i byłych klientów Medibanku, które zostały skradzione.

Największy niepokój wywołała kradzież oświadczeń zdrowotnych prawie pół miliona klientów, które zawierały diagnozy i dokumentację leczenia.

Prezes Medibanku David Koczkar nazwał ujawnienie danych „haniebnym”. „Wykorzystywanie prywatnych informacji ludzi jako broni w celu wymuszenia okupu jest napastliwym atakiem na najbardziej narażonych członków naszej społeczności” – powiedział Koczkar w oświadczeniu. Minister ds. cyberbezpieczeństwa Clare O’Neil określiła obranie za cel kobiet, które przerwały ciążę, jako „naganne moralnie”.

Szantażyści ostrzegają, że kolejne dane będą publikowane codziennie.

Medibank jest oskarżany przez ekspertów od cyberbezpieczeństwa o niezachowanie odpowiednich standardów bezpieczeństwa ochrony danych.

Szantażyści są powiązani z głośnym rosyjskim gangiem cyberprzestępczym REvil (Ransomware Evil) znanym również jako Sodinokibi. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała w styczniu, że REvil „przestało istnieć” po kilku aresztowaniach dokonanych pod naciskiem Stanów Zjednoczonych.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA