fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaZdrowieHakerzy skradli dane medyczne 10 milionów Australijczyków. Teraz publikują je w sieci

Hakerzy skradli dane medyczne 10 milionów Australijczyków. Teraz publikują je w sieci

Cyberprzestępcy zhakowali największego ubezpieczyciela medycznego w Australii – firmę Medibank. Teraz ją szantażują i domagają się okupu w zamian za skradzione dane medyczne prawie 10 milionów jej klientów. Rozpoczęli też publikację tych danych w internecie, w tym informacji wrażliwych.

Cyberprzestępcy zaczęli publikować dane klientów w tzw. dark necie (sieci o ograniczonym dostępie) – w tym dotyczących leczenia HIV i narkomanii – po tym, gdy firma wykluczyła zapłacenie okupu za ich zwrot. Szantażyści, aby wywrzeć nacisk na Medibank, opublikowali także skradzione dane klientów dotyczące przerywania ciąży.

Przestępcy, którzy używali nazwy „Extortion Gang”, napisali, że zażądali 9,7 miliona dolarów – 1 dolara za akta każdego z 9,7 miliona obecnych i byłych klientów Medibanku, które zostały skradzione.

Największy niepokój wywołała kradzież oświadczeń zdrowotnych prawie pół miliona klientów, które zawierały diagnozy i dokumentację leczenia.

Prezes Medibanku David Koczkar nazwał ujawnienie danych „haniebnym”. „Wykorzystywanie prywatnych informacji ludzi jako broni w celu wymuszenia okupu jest napastliwym atakiem na najbardziej narażonych członków naszej społeczności” – powiedział Koczkar w oświadczeniu. Minister ds. cyberbezpieczeństwa Clare O’Neil określiła obranie za cel kobiet, które przerwały ciążę, jako „naganne moralnie”.

Szantażyści ostrzegają, że kolejne dane będą publikowane codziennie.

Medibank jest oskarżany przez ekspertów od cyberbezpieczeństwa o niezachowanie odpowiednich standardów bezpieczeństwa ochrony danych.

Szantażyści są powiązani z głośnym rosyjskim gangiem cyberprzestępczym REvil (Ransomware Evil) znanym również jako Sodinokibi. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała w styczniu, że REvil „przestało istnieć” po kilku aresztowaniach dokonanych pod naciskiem Stanów Zjednoczonych.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Lekarze chcą ograniczenia dostępności nikotyny w Polsce

Polskie środowisko lekarskie zaapelowało do rządu o znaczne ograniczenie sprzedaży wyborów nikotynowych w Polsce. Celem jest ochrona zdrowia.
2 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Po zakończeniu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie pracują z powodów zdrowotnych.
2 MIN CZYTANIA

Milczące pokolenie [WYWIAD]

O tym, jak czas pandemii wpłynął na zaburzenia mowy i rozwoju dzieci, o ich uzależnieniu od smartfonów i o tym, że do gabinetów specjalistów trafia coraz więcej dzieci z objawami przypominającymi te ze spektrum autyzmu – rozmawiamy z Agnieszką Szumiec, pedagogiem i logopedą.
9 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Parlament Europejski przyjął AI Act – kompleksowe regulacje dotyczące używania i rozwijania sztucznej inteligencji. AI Act ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. Rząd zapowiada prace nad stworzeniem zgodnych z unijnymi regulacji polskich.
2 MIN CZYTANIA

Trump broni TikToka, oskarża Facebooka

Były prezydent USA Donald Trump skrytykował przygotowywaną ustawę Kongresu mającą zmusić spółkę-matkę TikToka do sprzedaży aplikacji pod groźbą jej zakazu w USA. Trump, który w 2020 r. w Białym Domu próbował zakazać używania TikToka powiedział teraz, że propozycja ta zapewniłaby nieuczciwą przewagę właścicielowi Facebooka – Mecie.
2 MIN CZYTANIA

Orbán spotkał się z Trumpem na Florydzie

Premier Węgier Viktor Orbán spotkał się z byłym prezydentem USA i faworytem w wyścigu prezydenckim Donaldem Trumpa w jego posiadłości na Florydzie. Po spotkaniu węgierski przywódca stwierdził, że republikanin nie da ani grosza na wojnę na Ukrainie.
2 MIN CZYTANIA