fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaEnergetykaHandel będzie oszczędzał

Handel będzie oszczędzał

Centra handlowe i detaliści szykują się do oszczędności energii – podaje „Rzeczpospolita”.

„Rzeczpospolita” zauważa, że centra handlowe i sklepy spożywcze borykają się z olbrzymimi wydatkami za prąd – zarówno z powodu ogrzewania i klimatyzacji, jak też utrzymywania sprzętu chłodniczego. Z tego powodu coraz więcej firm wdraża programy oszczędnościowe.

– Za 60-80 proc. wydatków energetycznych obiektu odpowiadają wynajmowane powierzchnie handlowe, a za resztę – części wspólne. Każdy budynek ma swoją specyfikę i nie zawsze będzie to ten sam katalog działań – powiedział „Rzeczpospolitej” Krzysztof Poznański, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH).

Aktualnie PRCH przygotowuje dla swoich członków poradnik energetyczny wskazujący jak można oszczędzać energię i redukować straty ciepła. Mowa tutaj np. o obniżeniu temperatury w pasażach i sklepach, ale też o ograniczaniu i czasowym wyłączaniu oświetlenia elewacji, reklam, parkingów i korytarzy technicznych. Już dzisiaj niektóre sieci handlowe, jak np. Netto Polska, rozważają skrócenie otwarcia wybranych placówek, w których klienci rzadko robią zakupy późnym wieczorem.

Poza tym sklepy i galerie handlowe decydują się na przejście na odnawialne źródła energii. Na rozkładzie jest też optymalizacja działania urządzeń wentylacyjnych, aby dostosować je do warunków atmosferycznych i ograniczyć przy tym zużycie gazu. Firmy, które wcześniej zainwestowały w mniej energochłonne oświetlenie LED-owe dzisiaj w mniejszym stopniu odczuwają podwyżki cen energii.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA