fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaBiznesHandel przeciwko ograniczeniu sprzedaży energetyków

Handel przeciwko ograniczeniu sprzedaży energetyków

Polska Izba Handlowa sprzeciwia się projektowi ustawy, która zakazuje sprzedaży napojów energetycznych małoletnim.

Według Polskiej Izby Handlowej poselski projekt ustawy należy do najbardziej restrykcyjnych propozycji w całej Europie. Przepisy nie tylko wprowadziłyby zakaz sprzedaży energetyków, ale też ograniczyłyby ich reklamy.

Proponowane rozwiązania dotyczą napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny i według branży są one bardziej restrykcyjne od przepisów dotyczących sprzedaży i promocji alkoholu. W opinii PIH taka propozycja jest próbą zbytniego przeregulowania rynku, a także negatywnie wpłynie na jego funkcjonowanie.

Niestety w uzasadnieniu projektu ustawy trudno znaleźć podstawy do tak radykalnych działań wobec bądź co bądź dopuszczonych do sprzedaży legalnych środków spożywczych. Jak rozumiemy, autorzy projektu kierowali się motywacjami związanymi ze zdrowiem publicznym oraz jego ochroną u osób młodych. Ani założenia tej ustawy, ani niezwykle surowe restrykcje za jej naruszenie nie gwarantują jednak osiągnięcia efektu zdrowotnego, a bez wątpienia uderzą w gospodarkę, w tym w szczególności w handel i producentów

– zauważył Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu.

Maciej Ptaszyński dodaje, że energetyki są jedną z kluczowych kategorii zakupowych małych i średnich sklepów w Polsce, więc mocne ograniczenie ich sprzedaży uderzy w takich przedsiębiorców. Jednocześnie, regulacje ograniczające ekspozycję energetyków wymusiłyby reorganizację sklepów, co również byłoby kosztowne dla biznesu. Ostatecznie koszt ten zostałby przerzucony na konsumentów, pogłębiając inflację.

Ponadto PIH zauważyła, że pomimo wcześniejszego zgłoszenia projektu do notyfikacji, notyfikacja ta została wycofana. Z kolei ewentualne przyjęcie przepisów, które stanowią przepisy techniczne, z naruszeniem obowiązków notyfikacyjnych, może powodować wątpliwość co do możliwości realnego ich stosowania. Z uwagi na wszystkie powyższe argumenty branża handlowa apeluje do wstrzymania prac nad tymi regulacjami.

Źródło: PIH

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA