fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesHandel przeciwko ograniczeniu sprzedaży energetyków

Handel przeciwko ograniczeniu sprzedaży energetyków

Polska Izba Handlowa sprzeciwia się projektowi ustawy, która zakazuje sprzedaży napojów energetycznych małoletnim.

Według Polskiej Izby Handlowej poselski projekt ustawy należy do najbardziej restrykcyjnych propozycji w całej Europie. Przepisy nie tylko wprowadziłyby zakaz sprzedaży energetyków, ale też ograniczyłyby ich reklamy.

Proponowane rozwiązania dotyczą napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny i według branży są one bardziej restrykcyjne od przepisów dotyczących sprzedaży i promocji alkoholu. W opinii PIH taka propozycja jest próbą zbytniego przeregulowania rynku, a także negatywnie wpłynie na jego funkcjonowanie.

Niestety w uzasadnieniu projektu ustawy trudno znaleźć podstawy do tak radykalnych działań wobec bądź co bądź dopuszczonych do sprzedaży legalnych środków spożywczych. Jak rozumiemy, autorzy projektu kierowali się motywacjami związanymi ze zdrowiem publicznym oraz jego ochroną u osób młodych. Ani założenia tej ustawy, ani niezwykle surowe restrykcje za jej naruszenie nie gwarantują jednak osiągnięcia efektu zdrowotnego, a bez wątpienia uderzą w gospodarkę, w tym w szczególności w handel i producentów

– zauważył Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu.

Maciej Ptaszyński dodaje, że energetyki są jedną z kluczowych kategorii zakupowych małych i średnich sklepów w Polsce, więc mocne ograniczenie ich sprzedaży uderzy w takich przedsiębiorców. Jednocześnie, regulacje ograniczające ekspozycję energetyków wymusiłyby reorganizację sklepów, co również byłoby kosztowne dla biznesu. Ostatecznie koszt ten zostałby przerzucony na konsumentów, pogłębiając inflację.

Ponadto PIH zauważyła, że pomimo wcześniejszego zgłoszenia projektu do notyfikacji, notyfikacja ta została wycofana. Z kolei ewentualne przyjęcie przepisów, które stanowią przepisy techniczne, z naruszeniem obowiązków notyfikacyjnych, może powodować wątpliwość co do możliwości realnego ich stosowania. Z uwagi na wszystkie powyższe argumenty branża handlowa apeluje do wstrzymania prac nad tymi regulacjami.

Źródło: PIH

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA