fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajHandel wychodzi z pandemicznego dołka

Handel wychodzi z pandemicznego dołka

Polska gospodarka zaczyna odrabiać straty spowodowane przez pandemię Covid-19 i wychodzi na normalne tory.

Polskie Radio przytoczyło szacunki Głównego Urzędu Statystycznego, które mówią o wyższym niż przewidywano wzroście PKB w II kwartale tego roku o 11,2 proc. Pierwotne prognozy mówiły o wzroście na poziomie 11,1 proc. Rosną również wskaźniki sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej.

Na wyższy wzrost PKB największy wpływ miały gospodarstwa domowe (wzrost o 13,1 proc.), odbicie przemysłu (wzrost o 27,2 proc.) oraz większy eksport (wzrost o 29,2 proc.). Dane GUS pokazują, że w porównaniu do poprzedniego roku Polacy kupują więcej odzieży i obuwia (o 14,5 proc.), kosmetyków i leków (o 8,2 proc.) a także mebli i sprzętu AGD (o 8 proc.). W Polsce ciągle natomiast maleje sprzedaż nowych samochodów, która w ciągu roku zmniejszyła się o 4,1 proc.

Według analityków ING BSK ograniczeniem dla wzrostu sprzedaży może być wzrost cen i choć rosną dochody gospodarstw domowych, to przyspieszająca inflacja ogranicza ich siłę nabywczą.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA