fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatHeineken stracił na interesach w Rosji setki milionów euro

Heineken stracił na interesach w Rosji setki milionów euro

Holenderski koncern piwowarski Heineken wycofał się z Rosji i sprzedał za symboliczną kwotę swoje tamtejsze interesy, co oznacza dla tej firmy olbrzymie straty.

Heineken sprzedał znajdujące się w Rosji aktywa za symboliczne 1 euro rosyjskiemu przedsiębiorstwu Grupie Arnest, której działalność stanowi głównie produkcja kosmetyków, środków czystości i metalowych opakowań.

Stracą setki milionów, ale ludzie zachowają pracę

Oznacza to, że Rosjanie przejmą tamtejsze interesy koncernu, w których zatrudnionych jest ok. 1800 osób, a w ich skład wchodzi m.in. siedem browarów. Heineken zapewnia, że zgodnie z zawartą umową, po zmianie  właściciela pracownicy otrzymali gwarancję zachowania ciągłości zatrudnienia przez trzy kolejne lata.

Holenderska firma szacuje, że oddanie rosyjskiej części swojego biznesu oznacza dla niej stratę przekraczającą wartość 300 milionów euro.

Heineken nie dotrzymał obietnicy

Heineken zapowiadał wycofanie się z Rosji zaraz po ataku tego kraju na Ukrainę. Mimo tych zapowiedzi nadal jednak prowadził tam swoją działalność, nawet ją rozszerzając. Nowe produkty przedsiębiorstwa wypełniały lukę na tamtejszym rynku, powstałą w wyniku opuszczenia Federacji Rosyjskiej przez inne firmy zajmujące się produkcją napojów i alkoholu.

Kilka miesięcy temu rosyjskie firmy przejęły też majątek Carlsberga.

The Guardian

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA