fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaŚwiatHeineken stracił na interesach w Rosji setki milionów euro

Heineken stracił na interesach w Rosji setki milionów euro

Holenderski koncern piwowarski Heineken wycofał się z Rosji i sprzedał za symboliczną kwotę swoje tamtejsze interesy, co oznacza dla tej firmy olbrzymie straty.

Heineken sprzedał znajdujące się w Rosji aktywa za symboliczne 1 euro rosyjskiemu przedsiębiorstwu Grupie Arnest, której działalność stanowi głównie produkcja kosmetyków, środków czystości i metalowych opakowań.

Stracą setki milionów, ale ludzie zachowają pracę

Oznacza to, że Rosjanie przejmą tamtejsze interesy koncernu, w których zatrudnionych jest ok. 1800 osób, a w ich skład wchodzi m.in. siedem browarów. Heineken zapewnia, że zgodnie z zawartą umową, po zmianie  właściciela pracownicy otrzymali gwarancję zachowania ciągłości zatrudnienia przez trzy kolejne lata.

Holenderska firma szacuje, że oddanie rosyjskiej części swojego biznesu oznacza dla niej stratę przekraczającą wartość 300 milionów euro.

Heineken nie dotrzymał obietnicy

Heineken zapowiadał wycofanie się z Rosji zaraz po ataku tego kraju na Ukrainę. Mimo tych zapowiedzi nadal jednak prowadził tam swoją działalność, nawet ją rozszerzając. Nowe produkty przedsiębiorstwa wypełniały lukę na tamtejszym rynku, powstałą w wyniku opuszczenia Federacji Rosyjskiej przez inne firmy zajmujące się produkcją napojów i alkoholu.

Kilka miesięcy temu rosyjskie firmy przejęły też majątek Carlsberga.

The Guardian

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Epokowy strajk w USA? Pracownicy mają dość

Amerykańskich gigantów motoryzacyjnych czeka epokowy strajk, którzy eksperci porównują do historycznego strajku z roku 1936. Konflikt, który będzie miał daleko idące reperkusje pracownicze, przemysłowe i polityczne nabiera rozpędu.
5 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA