fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaBiznesHipermarkety raczej nie skrócą czasu pracy, za to przeprowadzą ekoinwestycje

Hipermarkety raczej nie skrócą czasu pracy, za to przeprowadzą ekoinwestycje

Duże sieci handlowe, chcąc oszczędzić na energii elektrycznej, rozważały skrócenie czasu pracy, ale (z nielicznymi wyjątkami) nie zdecydują się jednak na ten krok. Za to zamierzają wdrożyć nowe inwestycje energooszczędne. Nie miejmy złudzeń – za te innowacje zapłacą konsumenci.

Tylko Aldi Nord poinformowało, że od listopada „dostosuje”, czyli skróci, godziny otwarcia wielu sklepów. Nie zapominajmy jednak, że Aldi Nord jest niemieckim dostawcą żywności, więc akcja oszczędzania energii zostanie przeprowadzona najprawdopodobniej tylko w Niemczech. Polski Netto co prawda także przebąkuje coś o skróceniu godzin pracy w swoich dyskontach (niektórych tylko), ale skoncentruje się przede wszystkim – jak informuje – na wymianie drzwi do lodówek i chłodni oraz na zmianie oświetlenia na bardziej ekonomiczne. W swoich sklepach, a także centrach dystrybucyjnych zamierza zainstalować panele fotowoltaiczne oraz zmienić sposób grzania.

Nowe oświetlenia i ekochłodzenie

O wymianie oświetlenia mówią także przedstawiciele Carrefour Polska. Tradycyjne żarówki mają zostać zastąpione ledowymi, co ma zredukować wydatki na oświetlenie o około 20-30 procent. Przedstawiciele hipermarketu chwalą się, że w już pięćdziesięciu sklepach funkcjonują przyjazne dla środowiska instalacje wykorzystujące dwutlenek węgla do chłodzenia – zamiast szkodliwych freonów, które potrafią ulatniać się z nieszczelnych instalacji. Przy wykorzystaniu CO2 można chłodzić bezpiecznie dla środowiska naturalnego, zużywając średnio z 30-40 procent mniej energii, niż przy chłodzeniu z udziałem freonów. Ten postrzegany jako lepszy system chłodzenia standardowo instalowany jest już we wszystkich nowo otwieranych sklepach sieci.

Z odzyskiem ciepła

Sieć Kaufland, w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl przekonuje, że przywiązuje dużą wagę do energooszczędnych rozwiązań. W tym roku zakończyła wymianę oświetlenia na LED-owe we wszystkich należących do niej placówkach. Montowano też szklane drzwi i przesuwne pokrywy w chłodniach, co – zdaniem menadżerów zarządzających siecią – ma nie tylko przynieść wymierne oszczędności, ale także sprzyjać będzie wygodzie robienia zakupów. Spore inwestycje poczyniono już w zakresie odzysku ciepła odpadowego, co ma pokryć nawet 80 procent zapotrzebowania na ciepło w sklepach w okresie zimowym.

Dobre rady od Rady

Polska Rada Centrów Handlowych zamierza radzić centrom handlowym, w jaki sposób mogą oszczędzać energię i jak zapobiegać stratom ciepła. W przygotowywanym przez nią poradniku znajdą się informacje dotyczące optymalizacji oświetlenia, ogrzewania, wentylacji, a także zużycia i podgrzewania wody oraz automatyzacji procesów i niezbędnych zmian w organizacji pracy, by oszczędzanie było skuteczne.

Analitycy Credit Agricole prognozują, że kolejne kwartały przyniosą wyraźne wyhamowanie konsumpcji, a jej roczna dynamika nie przekroczy 0,5 proc. r/r. Oznacza to, że klienci będą zapewne kupować mniej, wydawać pieniądze oszczędniej, więc spadną przychody sklepów. W świetle planowanych inwestycji oraz reorganizacji pracy hipermarketów i dyskontów w kierunku oszczędzania na energii, tym bardziej należy się liczyć z tym, że koszty tych inwestycji przerzucone zostaną na klienta końcowego.

Oby tylko któryś z decydentów nie podchwycił pomysłu obowiązkowego skrócenia czasu pracy wszystkich placówek handlowych np. do godziny 20. Na takim rozwiązaniu, które napędziłoby dodatkowych klientów dużym marketom, straciłyby małe sklepy spożywcze.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA