fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKulturaHistoria narodzenia Jezusa i trzej królowie w komiksie twórców Marvela

Historia narodzenia Jezusa i trzej królowie w komiksie twórców Marvela

Czy można historię trzech mędrców poszukujących dzieciątka Jezus przedstawić jak w komiksach typu Superman, Kapitan Ameryka czy Spider-Man? Można… pod warunkiem, że narysuje ją ten sam twórca, który stworzył kultowe, znane na całym świecie komiksy.

Komiksy stały się już nieodzowną częścią naszej kultury. W Polsce nie ma chyba dorosłej osoby, która nie czytałaby (a przynajmniej słyszała) „Kajka i Kokosza”, „Kapitana Żbika” czy „Hansa Klossa”. W latach PRL niezwykle popularna była też seria o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka, a potem o wikingu Thorgalu.

Światowymi tytułami stały się z kolei komiksy ze stajni Marvela i DC Cimics z takimi bohaterami jak Batman, Superman, Conan, Thor, Kapitan Ameryka czy Spider-Man. Jestem fanem komiksów (nie wszystkich, mam swoje wybrane). Z tym większą ciekawością sięgnąłem po komiks autorów powyższych serii opowiadający o JEZUSIE. Możemy w nim przeczytać i zobaczyć również historię trzech króli (mędrców, magów) podróżujących „za” jasną gwiazdą wskazującą im drogę. Kacper, Melchior i Baltazar poszukiwali Króla Świata – nowo narodzone Dzieciątko Jezus, które odnaleźli w stajence w Betlejem z jego ziemskimi rodzicami Maryją i Józefem, i w otoczeniu pastuszków. Mędrcy oddali pokłon Jezusowi i złożyli dary: mirrę, kadzidło i złoto, po czym wyruszyli w drogę powrotną omijając dwór zazdrosnego Heroda, który wkrótce dopuścił się potwornej zbrodni – rzezi niewiniątek. Na kartach komiksu oglądamy (i czytamy) dalsze losy Jezusa: ucieczkę do Egiptu i dorastanie młodego Jezusa, który swoją mądrością i inteligencją zadziwiał mędrców uczonych w piśmie…

Komiks „Jezus”, a w nim historię o trzech królach czyta się bardzo dobrze, ale oprócz miodu jest i łyżka dziegciu. Tytuł jest pięknie i starannie wydany, ale w moim odbiorze „występujący” w nim aniołowie, choć wyglądają oczywiście jak stworzenia nadprzyrodzone, to jednak bardziej przypominają He-Mana niż „klasycznego” pięknego anioła ze skrzydłami. Ale w końcu nie można mieć wszystkiego – przecież to Marvel…

Na koniec, historycznie i zgodnie z katolicką tradycją trzeba podkreślić, że obchodzone 6 stycznia chrześcijańskie święto Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego, u katolików nazywane jest powszechnie Świętem Trzech Króli, w prawosławiu natomiast dzień ten jest zarazem Wigilią Święta Bożego Narodzenia. Niestety czasy się zmieniają lub innymi słowy „rewolucja” (laicyzacja) postępuje. Coraz rzadziej na drzwiach domów polskich katolików można zobaczyć tradycyjny napis, który tego dnia kreślony jest ręką gospodarza: K+M+B 2024. Radość świętowania nieco zakłóca mi też myśl, że dzień ten kilka lat temu pewien polityk nazywał „świętem sześciu króli” i ludzie tego autoramentu właśnie teraz zostali wybrańcami Narodu w Sejmie RP…

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Sztuka i wiara” w Instytucie Cervantesa w Krakowie

29 lutego o godzinie 18 w Instytucie Cervantesa w Krakowie odbędzie się spotkanie autorskie ks. prof. Andrzeja Witko pt: „Sztuka i wiara. Programy ikonograficzne w Sewilli w XVII i XVIII stuleciu”.

2 MIN CZYTANIA

Najrzadsza, najdroższa, najpiękniejsza

Muzeum Historii Polski wzbogaciło się o złotą 50-dukatówkę Zygmunta III Wazy. Cenna moneta została kupiona na aukcji za 2,7 mln złotych, a licytacja trwała… minutę. 50 dukatów w złocie jest prawdziwym białym krukiem wśród kolekcji numizmatycznych na świecie.
3 MIN CZYTANIA

Pochodząca z Ukrainy modelka z tytułem Miss Japonii 2024

Japonia ma nową miss piękności – została nią modelka Carolina Shiino, urodzona na Ukrainie. Jest pierwszą naturalizowaną obywatelką Japonii, która wygrała konkurs, ale jej zwycięstwo rozpaliło debatę na temat tego, co to znaczy być Japonką. Niektórzy uznali jej zwycięstwo za „znak czasów”, inni twierdzili, że "nie wygląda tak, jak powinna wyglądać".
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

„Sztuka i wiara” w Instytucie Cervantesa w Krakowie

29 lutego o godzinie 18 w Instytucie Cervantesa w Krakowie odbędzie się spotkanie autorskie ks. prof. Andrzeja Witko pt: „Sztuka i wiara. Programy ikonograficzne w Sewilli w XVII i XVIII stuleciu”.

2 MIN CZYTANIA

Milczące pokolenie [WYWIAD]

O tym, jak czas pandemii wpłynął na zaburzenia mowy i rozwoju dzieci, o ich uzależnieniu od smartfonów i o tym, że do gabinetów specjalistów trafia coraz więcej dzieci z objawami przypominającymi te ze spektrum autyzmu – rozmawiamy z Agnieszką Szumiec, pedagogiem i logopedą.
9 MIN CZYTANIA

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA