fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaKulturaHistoria narodzenia Jezusa i trzej królowie w komiksie twórców Marvela

Historia narodzenia Jezusa i trzej królowie w komiksie twórców Marvela

Czy można historię trzech mędrców poszukujących dzieciątka Jezus przedstawić jak w komiksach typu Superman, Kapitan Ameryka czy Spider-Man? Można… pod warunkiem, że narysuje ją ten sam twórca, który stworzył kultowe, znane na całym świecie komiksy.

Komiksy stały się już nieodzowną częścią naszej kultury. W Polsce nie ma chyba dorosłej osoby, która nie czytałaby (a przynajmniej słyszała) „Kajka i Kokosza”, „Kapitana Żbika” czy „Hansa Klossa”. W latach PRL niezwykle popularna była też seria o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka, a potem o wikingu Thorgalu.

Światowymi tytułami stały się z kolei komiksy ze stajni Marvela i DC Cimics z takimi bohaterami jak Batman, Superman, Conan, Thor, Kapitan Ameryka czy Spider-Man. Jestem fanem komiksów (nie wszystkich, mam swoje wybrane). Z tym większą ciekawością sięgnąłem po komiks autorów powyższych serii opowiadający o JEZUSIE. Możemy w nim przeczytać i zobaczyć również historię trzech króli (mędrców, magów) podróżujących „za” jasną gwiazdą wskazującą im drogę. Kacper, Melchior i Baltazar poszukiwali Króla Świata – nowo narodzone Dzieciątko Jezus, które odnaleźli w stajence w Betlejem z jego ziemskimi rodzicami Maryją i Józefem, i w otoczeniu pastuszków. Mędrcy oddali pokłon Jezusowi i złożyli dary: mirrę, kadzidło i złoto, po czym wyruszyli w drogę powrotną omijając dwór zazdrosnego Heroda, który wkrótce dopuścił się potwornej zbrodni – rzezi niewiniątek. Na kartach komiksu oglądamy (i czytamy) dalsze losy Jezusa: ucieczkę do Egiptu i dorastanie młodego Jezusa, który swoją mądrością i inteligencją zadziwiał mędrców uczonych w piśmie…

Komiks „Jezus”, a w nim historię o trzech królach czyta się bardzo dobrze, ale oprócz miodu jest i łyżka dziegciu. Tytuł jest pięknie i starannie wydany, ale w moim odbiorze „występujący” w nim aniołowie, choć wyglądają oczywiście jak stworzenia nadprzyrodzone, to jednak bardziej przypominają He-Mana niż „klasycznego” pięknego anioła ze skrzydłami. Ale w końcu nie można mieć wszystkiego – przecież to Marvel…

Na koniec, historycznie i zgodnie z katolicką tradycją trzeba podkreślić, że obchodzone 6 stycznia chrześcijańskie święto Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego, u katolików nazywane jest powszechnie Świętem Trzech Króli, w prawosławiu natomiast dzień ten jest zarazem Wigilią Święta Bożego Narodzenia. Niestety czasy się zmieniają lub innymi słowy „rewolucja” (laicyzacja) postępuje. Coraz rzadziej na drzwiach domów polskich katolików można zobaczyć tradycyjny napis, który tego dnia kreślony jest ręką gospodarza: K+M+B 2024. Radość świętowania nieco zakłóca mi też myśl, że dzień ten kilka lat temu pewien polityk nazywał „świętem sześciu króli” i ludzie tego autoramentu właśnie teraz zostali wybrańcami Narodu w Sejmie RP…

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Groźne i majestatyczne „Pejzaże Tatrzańskie” [WYWIAD]

Z ks. Zbigniewem Pytlem, autorem albumu „Pejzaże Tatrzańskie. Zima”, rozmawiamy o jego twórczości oraz promowaniu literatury, kultury i sztuki związanej z regionem Tatr.
4 MIN CZYTANIA

Czym festiwal Millenium filmów dokumentalnych zaskoczy nas w tym roku?

Millenium Docs Against Gravity to największy festiwal filmowy w Polsce. W tym roku wraz z twórcami i bohaterami poszczególnych dokumentów obchodzimy jego 21. edycję. Festiwal trwa od 10 do 19 maja. Hasło tegorocznej edycji to „W relacji ze światem”. Tak uniwersalny temat pozwala na pokazanie szerokiego wachlarzu filmów dokumentalnych.
3 MIN CZYTANIA

„Challengers” i tenisowe szaleństwo na całym globie

Do kin wszedł nowy, uważany za przebój tego roku, film „Challengers”. Obsadzona w roli głównej Zendaya promowała produkcję od marca, paradując w tenisowych strojach. To właśnie ta dyscyplina jest głównym tematem filmu. Czy opowieść o rakietach i piłkach jest na tyle dobra, aby tenis utrzymał się w mainstreamie?
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni bohaterskiej walki w liczbach

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie – największe zbrojne powstanie przeciwko niemieckiemu okupantowi w Europie. Na słabo uzbrojonych powstańców Niemcy wysłali ponad 50 tys. świetnie wyposażonych żołnierzy Wermachtu, SS i jednostek kolaborujących. Danina krwi naszych przodków pragnących niepodległości i barbarzyństwo Niemców ciągle przyprawiają o dreszcze.
5 MIN CZYTANIA

Groźne i majestatyczne „Pejzaże Tatrzańskie” [WYWIAD]

Z ks. Zbigniewem Pytlem, autorem albumu „Pejzaże Tatrzańskie. Zima”, rozmawiamy o jego twórczości oraz promowaniu literatury, kultury i sztuki związanej z regionem Tatr.
4 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA