fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaArchiwumHistoria venture capital

Historia venture capital

Jak przeczytać możemy w materiale Piotra Rosika opublikowanym na serwisie "forsal.pl", książka prof. Toma Nicholasa "VC: An American History" (Harvard University Press 2019) w bardzo ciekawy i porywający sposób opowiada historię kapitału venture (czyli lubiącego ryzyko), którego celem jest inwestycja w odważne przedsięwzięcia na początkowym stadium.

Początkiem były wyprawy wielorybnicze. Obecnie zaś fundusze VC finansują większość projektów rozwijających się w Dolinie Krzemowej. Jak zauważa Piotr Rosiak, to dzięki tej inicjatywie jeździmy dziś Uberem, wynajmujemy pokoje za pośrednictwem Airbnb, czy komunikujemy się przez WhatsApp.

Proponowana książka prof. Nicholasa przeprowadzi czytelnika przez cały okres rozwoju kapitału venture od czasów wypraw morskich do ery zaawansowanej komputeryzacji. Zauważymy również, mimo różnic czasu i przedmiotu inwestycji, zadziwiające podobieństwo dotyczące dywersyfikacji ryzyka. Poznamy, jak wiele znanych nam dzisiaj, globalnych projektów powstało dzięki temu, że ktoś kiedyś podjął odpowiednio duże ryzyko.

Więcej na temat propozycji prof. Toma Nicholasa "VC: An American History" przeczytasz tutaj.

JS/Forsal.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA

Jak skutecznie wykorzystać nowoczesną technologię

W jaki sposób technologia może wspierać trzeci z filarów piątej rewolucji przemysłowej? Czy uda się przewidywać ewentualne kryzysy i zapobiegać zagrożeniom związanym z technologicznymi przemianami? A może nawet wykorzystać je w służbie rozwoju cywilizacyjnego?
4 MIN CZYTANIA