fbpx
piątek, 6 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatHiszpania: miażdżące zwycięstwo wyborcze przeciwników lockdownu

Hiszpania: miażdżące zwycięstwo wyborcze przeciwników lockdownu

Isabel Diaz Ayuso, prezydent regionu Wspólnota Madrytu i zaciekła przeciwniczka blokady gospodarczej związanej z COVID-19, odniosła miażdżące zwycięstwo w wyborach regionalnych w Hiszpanii. Dotkliwą porażkę wyborczą ponieśli socjaliści.

Dla wielu Hiszpanów jest to sukces rozsądku i racjonalnej polityki prowadzonej nie pod dyktando globalistów, ale z myślą o lokalnych przedsiębiorcach. Isabel Diaz Ayuso w swojej kampanii wyborczej ostro dystansowała się od polityki tłamszenia gospodarki lockdownami, które nie przekładają się na opanowanie pandemii. Wzywała do niezamykania barów i restauracji podczas kryzysu epidemicznego. Zwycięstwo zawdzięcza w dużym stopniu głosom wyborców zmęczonych drakońskimi restrykcjami dotykającymi gospodarkę i życie publiczne. Solidaryzowała się ze wszystkimi, którzy uważają że podjęte przez rząd działania są nieskuteczne i szkodliwe.

Prawicowo-konserwatywna Partia Ludowa, reprezentowana przez panią Ayuso, zdobyła aż 45 procent głosów, co przekłada się na 65 miejsc w parlamencie regionalnym. Zabrakło jej zaledwie czterech przedstawicieli, by uzyskać całkowitą większość.
Zwycięstwo jest jednak miażdżące, bo partia Ayuso podwoiła liczbę swoich głosów w parlamencie w stosunku do poprzednich wyborów w 2019 roku. Teraz wejdzie w koalicję z prawicową Partią Vox, która zajęła w tych wyborach czwarte miejsce; z dziewięcioma procentami głosów.

– Wolność zwyciężyła w Madrycie po raz kolejny – tak skomentował zwycięstwo Ayuso Pablo Casado Blanco, lider Partii Ludowej. – Wyborcy ufają jej w kwestii radzenia sobie z pandemią – dodał.

Porażka socjalistów

Wyborczą porażkę ponieśli socjaliści. Socjalistyczna Partia Robotnicza, w stosunku do poprzednich wyborów, straciła aż 10 procent głosów i 11 mandatów. Hiszpański premier Pedro Sanchez, a zarazem lider Socjalistycznej Partii Robotniczej, której polityka „kowidowa” była często krytykowana przez Ayuso, przyznał się na Twitterze do porażki wyborczej i pogratulował zwyciężczyni.

Słabe wyniki uzyskała także inna lewicowa partia, założona w 2014 roku w proteście przeciwko oszczędnościom budżetowym – partia Podemos. Zyskała, co prawda, trzy dodatkowe miejsca w parlamencie, ale ten niezadowalający wynik wyborczy skłonił Pablo Iglesiasa, założyciela Podemos, do wyjścia z polityki.

Kampania wyborcza w siedmiomilionowym Madrycie była bardzo ostra. Padało wiele gróźb pod adresem kandydatów, a Isabel Diaz Ayuso grożono nawet śmiercią.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA