fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatHiszpania: miażdżące zwycięstwo wyborcze przeciwników lockdownu

Hiszpania: miażdżące zwycięstwo wyborcze przeciwników lockdownu

Isabel Diaz Ayuso, prezydent regionu Wspólnota Madrytu i zaciekła przeciwniczka blokady gospodarczej związanej z COVID-19, odniosła miażdżące zwycięstwo w wyborach regionalnych w Hiszpanii. Dotkliwą porażkę wyborczą ponieśli socjaliści.

Dla wielu Hiszpanów jest to sukces rozsądku i racjonalnej polityki prowadzonej nie pod dyktando globalistów, ale z myślą o lokalnych przedsiębiorcach. Isabel Diaz Ayuso w swojej kampanii wyborczej ostro dystansowała się od polityki tłamszenia gospodarki lockdownami, które nie przekładają się na opanowanie pandemii. Wzywała do niezamykania barów i restauracji podczas kryzysu epidemicznego. Zwycięstwo zawdzięcza w dużym stopniu głosom wyborców zmęczonych drakońskimi restrykcjami dotykającymi gospodarkę i życie publiczne. Solidaryzowała się ze wszystkimi, którzy uważają że podjęte przez rząd działania są nieskuteczne i szkodliwe.

Prawicowo-konserwatywna Partia Ludowa, reprezentowana przez panią Ayuso, zdobyła aż 45 procent głosów, co przekłada się na 65 miejsc w parlamencie regionalnym. Zabrakło jej zaledwie czterech przedstawicieli, by uzyskać całkowitą większość.
Zwycięstwo jest jednak miażdżące, bo partia Ayuso podwoiła liczbę swoich głosów w parlamencie w stosunku do poprzednich wyborów w 2019 roku. Teraz wejdzie w koalicję z prawicową Partią Vox, która zajęła w tych wyborach czwarte miejsce; z dziewięcioma procentami głosów.

– Wolność zwyciężyła w Madrycie po raz kolejny – tak skomentował zwycięstwo Ayuso Pablo Casado Blanco, lider Partii Ludowej. – Wyborcy ufają jej w kwestii radzenia sobie z pandemią – dodał.

Porażka socjalistów

Wyborczą porażkę ponieśli socjaliści. Socjalistyczna Partia Robotnicza, w stosunku do poprzednich wyborów, straciła aż 10 procent głosów i 11 mandatów. Hiszpański premier Pedro Sanchez, a zarazem lider Socjalistycznej Partii Robotniczej, której polityka „kowidowa” była często krytykowana przez Ayuso, przyznał się na Twitterze do porażki wyborczej i pogratulował zwyciężczyni.

Słabe wyniki uzyskała także inna lewicowa partia, założona w 2014 roku w proteście przeciwko oszczędnościom budżetowym – partia Podemos. Zyskała, co prawda, trzy dodatkowe miejsca w parlamencie, ale ten niezadowalający wynik wyborczy skłonił Pablo Iglesiasa, założyciela Podemos, do wyjścia z polityki.

Kampania wyborcza w siedmiomilionowym Madrycie była bardzo ostra. Padało wiele gróźb pod adresem kandydatów, a Isabel Diaz Ayuso grożono nawet śmiercią.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.
2 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA