fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatHiszpania na politycznym rozdrożu między prawicą a lewicą

Hiszpania na politycznym rozdrożu między prawicą a lewicą

Chociaż najwięcej głosów w ostatnich wyborach zdobyła w Hiszpanii centroprawicowa Partia Ludowa to możliwe, że nie uda się jej zdobyć w parlamencie większości niezbędnej do utworzenia rządu.

Chociaż hiszpańska Partia Ludowa wygrała wybory (uzyskując 33 proc. głosów) to rozmiar zwycięstwa nie był tak duży jak wcześniej zakładano. Drugie miejsce zdobyła rządząca od kilku lat Socjalistyczna Partia Robotnicza (prawie 32 proc.), a trzecie prawicowy VOX (12,4 proc.). Kolejne miejsce zajęła skrajnie lewicowa partia Sumar (12,3 proc.). Do parlamentu weszło też szereg ugrupowań regionalnych, głównie baskijskich i katalońskich, którym w większości ideologicznie bliżej jest do lewicy.

Skromne zwycięstwo prawicy

Niespodzianką jest głównie wynik Partii Ludowej i VOX, które w przedwyborczych sondażach miały znacznie lepsze notowania niż ostatecznie osiągnęły w elekcji. Wcześniej planowały zawarcie koalicji, jednak w obecnych realiach nie mają wspólnie wystarczającej liczby głosów do utworzenia rządu.

Program gospodarczy obydwu tych partii przewidywał obniżenie podatków. Ponadto VOX chciał zmniejszenia wydatków publicznych, bardziej restrykcyjnej polityki migracyjnej, wycofania się z niektórych zobowiązań klimatycznych oraz większej centralizacji władzy, a co za tym idzie zmniejszenia uprawnień poszczególnych regionów.

Socjaliści = wyższe podatki i bezrobocie

Postulaty te stoją w opozycji do polityki realizowanej przez rządzących Hiszpanią od 2018 roku socjalistów. Ci przez ostatnie 5 lat zwiększyli poziom płacy minimalnej o prawie 50 proc. oraz wprowadzają kolejne podatki, m.in. od nieruchomości czy dla firm. Są też radykalnymi zwolennikami realizacji kolejnych programów mających na celu walkę z przyczynami zmian klimatu.

Bezrobocie w Hiszpanii utrzymuje się na jednym z najwyższych poziomów w Unii Europejskiej i sięga ponad 13 proc., a wśród najmłodszych osób na rynku pracy sięga aż 29 proc.

Reuter, lemonde.fr, policico.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA