fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaŚwiatHiszpania na politycznym rozdrożu między prawicą a lewicą

Hiszpania na politycznym rozdrożu między prawicą a lewicą

Chociaż najwięcej głosów w ostatnich wyborach zdobyła w Hiszpanii centroprawicowa Partia Ludowa to możliwe, że nie uda się jej zdobyć w parlamencie większości niezbędnej do utworzenia rządu.

Chociaż hiszpańska Partia Ludowa wygrała wybory (uzyskując 33 proc. głosów) to rozmiar zwycięstwa nie był tak duży jak wcześniej zakładano. Drugie miejsce zdobyła rządząca od kilku lat Socjalistyczna Partia Robotnicza (prawie 32 proc.), a trzecie prawicowy VOX (12,4 proc.). Kolejne miejsce zajęła skrajnie lewicowa partia Sumar (12,3 proc.). Do parlamentu weszło też szereg ugrupowań regionalnych, głównie baskijskich i katalońskich, którym w większości ideologicznie bliżej jest do lewicy.

Skromne zwycięstwo prawicy

Niespodzianką jest głównie wynik Partii Ludowej i VOX, które w przedwyborczych sondażach miały znacznie lepsze notowania niż ostatecznie osiągnęły w elekcji. Wcześniej planowały zawarcie koalicji, jednak w obecnych realiach nie mają wspólnie wystarczającej liczby głosów do utworzenia rządu.

Program gospodarczy obydwu tych partii przewidywał obniżenie podatków. Ponadto VOX chciał zmniejszenia wydatków publicznych, bardziej restrykcyjnej polityki migracyjnej, wycofania się z niektórych zobowiązań klimatycznych oraz większej centralizacji władzy, a co za tym idzie zmniejszenia uprawnień poszczególnych regionów.

Socjaliści = wyższe podatki i bezrobocie

Postulaty te stoją w opozycji do polityki realizowanej przez rządzących Hiszpanią od 2018 roku socjalistów. Ci przez ostatnie 5 lat zwiększyli poziom płacy minimalnej o prawie 50 proc. oraz wprowadzają kolejne podatki, m.in. od nieruchomości czy dla firm. Są też radykalnymi zwolennikami realizacji kolejnych programów mających na celu walkę z przyczynami zmian klimatu.

Bezrobocie w Hiszpanii utrzymuje się na jednym z najwyższych poziomów w Unii Europejskiej i sięga ponad 13 proc., a wśród najmłodszych osób na rynku pracy sięga aż 29 proc.

Reuter, lemonde.fr, policico.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA