fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaŚwiatHiszpania obniży podatki, żeby pomóc rolnikom walczyć z suszą

Hiszpania obniży podatki, żeby pomóc rolnikom walczyć z suszą

Władze w Madrycie podjęły decyzję o uruchomieniu programów rządowych o wartości przekraczającej 2 miliardy euro, które zostaną przeznaczone na walkę z paraliżującą kraj suszą.

Kwiecień był najbardziej suchym miesiącem w historii prowadzenia pomiarów poziomu opadów deszczu w Hiszpanii, czyli od 1961 roku. Do tego temperatury w niektórych regionach sięgały prawie 40 stopni Celsjusza.

Jest najgorzej od lat

Doprowadziło to do rekordowo niskiego poziomu rezerw wody. Obecnie zbiorniki są wypełnione średnio poniżej 50 proc. swojej pojemności, a w Andaluzji czy Katalonii nawet w 25 proc.

Braki wody uderzają w 80 proc. gruntów rolnych. Produkcja oliwy z oliwek spadła już o 55 proc. względem stanu z roku ubiegłego.

Dzieje się tak mimo tego, że Hiszpania ma jeden z najlepiej zorganizowanych systemów zarządzania zasobami wodnymi w Europie. W całym kraju funkcjonuje 1200 tam, zapór i sztucznych zbiorników wodnych.

Potrzebne są pieniądze czy… deszcz?

Rząd zapowiedział podjęcie szeregu działań mających na celu pomoc poszkodowanym. Wartość wsparcia jest szacowana na 2,2 mld euro. Z tego 1,4 mld euro zostanie przeznaczone na dalszy rozwój infrastruktury służącej m.in. do odsalania wody. Następne prawie 800 mln euro trafi w różnej formie do rolników i hodowców. Dla 800 tysięcy z nich obniżono o 25 proc. podatek dochodowy.

Krajowe władze zwróciły się też do Unii Europejskiej o uruchomienie rezerw kryzysowych.

france24.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Władywostok będzie chińskim oknem na świat

Rosja i Chiny zawarły porozumienie, na mocy którego Państwo Środka uzyska możliwość wysyłania towarów z portu we Władywostoku.
< 1 MIN CZYTANIA