fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatHiszpania obniży podatki, żeby pomóc rolnikom walczyć z suszą

Hiszpania obniży podatki, żeby pomóc rolnikom walczyć z suszą

Władze w Madrycie podjęły decyzję o uruchomieniu programów rządowych o wartości przekraczającej 2 miliardy euro, które zostaną przeznaczone na walkę z paraliżującą kraj suszą.

Kwiecień był najbardziej suchym miesiącem w historii prowadzenia pomiarów poziomu opadów deszczu w Hiszpanii, czyli od 1961 roku. Do tego temperatury w niektórych regionach sięgały prawie 40 stopni Celsjusza.

Jest najgorzej od lat

Doprowadziło to do rekordowo niskiego poziomu rezerw wody. Obecnie zbiorniki są wypełnione średnio poniżej 50 proc. swojej pojemności, a w Andaluzji czy Katalonii nawet w 25 proc.

Braki wody uderzają w 80 proc. gruntów rolnych. Produkcja oliwy z oliwek spadła już o 55 proc. względem stanu z roku ubiegłego.

Dzieje się tak mimo tego, że Hiszpania ma jeden z najlepiej zorganizowanych systemów zarządzania zasobami wodnymi w Europie. W całym kraju funkcjonuje 1200 tam, zapór i sztucznych zbiorników wodnych.

Potrzebne są pieniądze czy… deszcz?

Rząd zapowiedział podjęcie szeregu działań mających na celu pomoc poszkodowanym. Wartość wsparcia jest szacowana na 2,2 mld euro. Z tego 1,4 mld euro zostanie przeznaczone na dalszy rozwój infrastruktury służącej m.in. do odsalania wody. Następne prawie 800 mln euro trafi w różnej formie do rolników i hodowców. Dla 800 tysięcy z nich obniżono o 25 proc. podatek dochodowy.

Krajowe władze zwróciły się też do Unii Europejskiej o uruchomienie rezerw kryzysowych.

france24.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA