fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesHiszpania walczy z inflacją, zawieszając VAT na żywność

Hiszpania walczy z inflacją, zawieszając VAT na żywność

Władze Hiszpanii wprowadziły szereg rozwiązań, które mają na celu przeciwdziałanie inflacji.

Zgodnie z decyzją hiszpańskiego rządu, od 1 stycznia dotychczasowa 4-proc. stawka VAT na chleb, ser i warzywa została całkowicie zredukowana – do 0 proc., natomiast olej i makaron są teraz objęte 5-proc. VAT (zamiast wcześniejszych 10 proc.).

Dodatkowo rodziny o rocznych dochodach poniżej 27 tysięcy euro otrzymają jednorazową pomoc w wysokości 200 euro.

Na najbliższe sześć miesięcy zostały też przedłużone obniżone stawki podatku VAT na energię elektryczną i gaz. Na taki sam okres przedłużono zakaz realizowania eksmisji. Do końca obecnego roku będą obowiązywały zasady, zgodnie z którymi nie będzie można odciąć dostaw prądu do gospodarstw domowych mających problemy finansowe, a czynsze nie mogą zostać podniesione o więcej niż 2 proc. wobec ich aktualnej wysokości.

Od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę rząd w Madrycie podjął szereg działań mających na celu złagodzenie społeczeństwu gospodarczych efektów wojny. Do tej pory przeznaczył na walkę z inflacją 45 miliardów euro.

Między czerwcem a sierpniem wzrost cen w Hiszpanii przekraczał 10 proc. W listopadzie spadł jednak do poziomu 6,6 proc.

euronews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

Rybołówstwo rekreacyjne w Polsce przestało istnieć

Po wprowadzeniu przez Unię Europejską zakazu połowów dorsza zarówno rybacy komercyjni, jak i rekreacyjni nie otrzymali ani złotówki rekompensat. Chcemy usiąść do rozmów z rządem. Skoro coś się nam zakazuje, to trzeba to zrekompensować – mówi Michał Niedźwiecki, przedstawiciel rybołówstwa rekreacyjnego.
7 MIN CZYTANIA

Największe bariery dla polskiego biznesu

Choć wiele wskazuje na to, że polską gospodarkę czeka wzrost, to jednak przedsiębiorcy wciąż widzą wiele barier, które uniemożliwiają swobodny rozwój ich biznesów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska sztuczna inteligencja chce konkurować z ChatGPT

Instytucje naukowe ogłosiły powołanie konsorcjum, którego celem jest powstanie opartego na polskich treściach modelu językowego oraz inteligentnego asystenta na kształt Chat GPT czy Google Bard.
< 1 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA