Hiszpania w sierpniu podwoiła ilość gazu sprowadzanego z Federacji Rosyjskiej.

John Nature Photos/Pixabay

Dane na temat importu rosyjskiego gazu przez Hiszpanię opublikowała spółka Enagas, która jest tamtejszym operatorem sieci gazociągów. Zgodnie z nimi, w poprzednim miesiącu do iberyjskiego kraju sprowadzono z Rosji 4500 GWh skroplonego gazu (LNG). Oznacza to wzrost o ponad 100 proc. względem tego samego miesiąca w 2021 roku.

Rosyjski gaz stanowi 12 proc. łącznej wartości importu tego surowca przez Hiszpanię. Przez ostatnie dwa miesiące kraj ten jest największym na świecie importerem skroplonego gazu z państwa Władimira Putina. Tylko w tym czasie hiszpańskie przedsiębiorstwa zapłaciły Rosji 750 milionów euro za sprowadzony surowiec.

Rząd w Madrycie sprawnie realizuje wytyczne Brukseli dotyczące przygotowania rezerw gazu przed zimą. Obecnie krajowe magazyny są wypełnione w 87 proc.

Jednocześnie hiszpańskie władze prowadzą intensywne działania mające na celu budowę nowych gazociągów zapewniających dostawy z Afryki. Import z marokańskich złóż w pobliżu miasta Larache, położonego 150 kilometrów od Ceuty, ma rozpocząć się w 2024 roku. Wcześniej dostawy gazu z Afryki zostały wstrzymane w wyniku konfliktu dyplomatycznego między Algierią a Marokiem.

PAP

Poprzedni artykułPolityk, który chlubi się niskimi wydatkami publicznymi
Następny artykułBiznes apeluje o walkę z nielegalnymi transmisjami na żywo