fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatHiszpanie apelują: „Potrzebujemy europejskiej polityki w obronie własności prywatnej”

Hiszpanie apelują: „Potrzebujemy europejskiej polityki w obronie własności prywatnej”

Przewodniczący ogólnokrajowej organizacji osób poszkodowanych przez dzikich lokatorów (ONAO) Toni Miranda zwraca uwagę na konieczność podjęcia wspólnych działań w Unii Europejskiej na rzecz wprowadzenia jednolitego prawodawstwa w celu zapewnienia ochrony własności prywatnej.

Miranda podkreślił, że w Hiszpanii narasta zjawisko nielegalnego zajmowania cudzych mieszkań „ze względu na prowadzoną przez obecny lewicowy rząd politykę ochrony dzikich lokatorów”. – Obecnie w Hiszpanii jest nielegalnie zajętych co najmniej 120 tys. mieszkań, a codziennie dochodzi średnio do 40 przypadków skłotingu, najwięcej w regionie Katalonii – twierdzi.

– Naród polski bardzo dobrze zna rządy komunistyczne, wykazał się determinacją i odwagą, aby się z nimi zmierzyć i je pokonać. Czy jest lepszy sojusznik dla odniesienia sukcesu w tej walce? Musimy się zjednoczyć, aby bronić naszej wolności i wartości, które są częścią istoty Europejczyków – dodaje.

Policja jest bezradna

Miranda wskazał, że oprócz własności Hiszpanów zagrożone są także znajdujące się w obszarach turystycznych domy i mieszkania wakacyjne należące do cudzoziemców, którzy nie mieszkają w tym kraju.

– Wielu Europejczyków, którzy mają w Hiszpanii swoje letnie rezydencje, odkrywa po przyjeździe, że zostały one nielegalnie zajęte przez dzikich lokatorów – informuje. – Zdarzyło się to m.in. obywatelom polskim w rejonie Manga del Mar Menor w Murcji, obywatelom Szwecji, którzy mieli mieszkania na Wyspach Kanaryjskich i obywatelom niemieckim na Balearach. Powiedziano im, że nie mogą wyrzucić skłotersów. Nie mogli zrozumieć, dlaczego policja nie działa natychmiast, dlaczego nie mogą korzystać ze swojego mieszkania – dodaje.

Policja jest bezradna, gdyż prawo zezwala na eksmisje tylko w przypadku denuncjacji przez właściciela w ciągu 24 godzin od zajęcia mieszkania. Potem pozostaje już tylko droga sądowa, a procesy są długie – mogą trwać nawet dwa lata – i kosztowne dla właściciela. Mieszkania oddawane są okradzione i zrujnowane. Bezkarność doprowadza do wzrostu przestępczości „w kraju o najwyższym wskaźniku bezrobocia w UE i jednym z najniższym w ilości mieszkań socjalnych”. Cudze domy zajmują osoby bez dachu nad głową, nielegalni imigranci bez pracy i dochodów oraz mafie, które instalują w nich uprawy marihuany i ośrodki dystrybucji narkotyków, wykorzystują do uprawiania prostytucji lub jako magazyny skradzionego mienia. Istnieją grupy przestępczości zorganizowanej, które zajmują mieszkania aby później je odsprzedać lub wynajmować za opłatą. Inni zajmują mieszkania do czasu, kiedy właściciel zapłaci okup za opuszczenie własności, często rzędu wielu tysięcy euro.

Walka z komunizmem

– Z ONAO chcemy przekonać naszych europejskich sojuszników o potrzebie ustanowienia europejskiego prawa przeciwko zjawisku skłotingu i zharmonizowaniu legislacji krajowych w tym obszarze w celu powstrzymania prób lewicy zawłaszczenia demokracji w jakimkolwiek kraju unijnym. Walczyć z nielegalnym zajmowaniem cudzych mieszkań to walczyć z komunizmem – uważa Miranda.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.