fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesHiszpanie cieszą się, że Polacy dadzą im kontrakt za prawie 2 miliardy...

Hiszpanie cieszą się, że Polacy dadzą im kontrakt za prawie 2 miliardy złotych!

Hiszpański Ferrovial przebuduje drugi co do wielkości dworzec kolejowy w Polsce za 433 miliony euro.

Hiszpański Ferrovial, za pośrednictwem spółki Budimex, wygrał przetarg na przebudowę dworca Warszawa Zachodnia o wartości 1,94 miliarda złotych, czyli około 433 milionów euro. Z ruchem ponad 1300 pociągów dziennie jest to druga najważniejsza stacja w naszym kraju.

Półżartem możemy stwierdzić, że najwyraźniej jesteśmy bardzo hojnym państwem, skoro non stop „dajemy” zarabiać zagranicznym firmom. Szkoda, że po raz kolejny pieniądze z tak ogromnego kontraktu nie trafią w całości do polskich firm, tylko w ogromnej mierze zasilą hiszpańską gospodarkę. Hiszpanie się cieszą (i trudno im się dziwić), a nam zostaje liczyć na to, że nowe Prawo Zamówień Publicznych, które wejdzie w życie od 1 stycznia 2021 roku, całkowicie odwróci ten trend i „pozwoli” w dużo większym stopniu na tego typu kontraktach zarabiać Polakom i polskim firmom.

Wracając do przebudowy dworca Warszawa Zachodnia, hiszpańskie media piszą, że projekt, który jest częścią Krajowego Programu Kolejowego, obejmuje rozbiórkę obecnej stacji i budowę nowego budynku z dużym holem wejściowym na północy, dziewięcioma platformami naziemnymi i podziemnym korytarzem umożliwiającym dostęp do torów i jednocześnie służącym jako galeria handlowa. Prace obejmą budowę w konstrukcji metalowej dachu pokrytego panelami fotowoltaicznymi, będącego równocześnie chodnikiem dla pieszych. Inne zadania projektu obejmują przebudowę 30 kilometrów torów i budowę różnych odgałęzień połączeń, a także instalację systemów kontroli ruchu i układanie sieci trakcyjnych.

Przebudowa ma również poprawić bezpośrednie połączenie między Piasecznem z Legionowem i Legionowa z lotniskiem Chopina. Zmodernizowana, większa stacja, poprawi komfort pasażerów. Projekt, który w przyszłości będzie również łączył się z tramwajem warszawskim, ma zostać ukończony w 2023 r.

Budimex, którego inwestorem strategicznym jest Ferrovial realizuje obecnie projekt na linii Warszawa-Lublin, który obejmuje przebudowę 120 km torów kolejowych, a także skończył właśnie modernizację LCS Kutno (odcinek Żychlin-Barłogi) na linii kolejowej E-20. Ponadto w ubiegłym roku wygrał przetarg na modernizację stacji Gdynia Port, o wartości 1,8 miliarda złotych (około 402 milionów euro).

Pod koniec marca Ferrovial miał zakontraktowane prace o wartości 11,018 mld euro, z czego 87% to projekty międzynarodowe. Spośród nich Budimex realizuje prace o wartości 2,9 miliarda euro.

Źródło: abc.es

 

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA