fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatHiszpanów wojna o pomarańcze z Brukselą

Hiszpanów wojna o pomarańcze z Brukselą

W obliczu kolejnego kryzysu gospodarczego Hiszpania domaga się od Komisji Europejskiej, aby ta podjęła „skoordynowanego działania”. Tamtejsi publicyści uważają, że iberyjska gospodarka jest jedną z najbardziej poszkodowanych na skutek tzw. ekopolityki Brukseli.

Sytuacja producentów cytrusów z Hiszpanii dotarła aż do Brukseli. Zdaniem Luisa Planasa, hiszpańskiego ministra rolnictwa, rybołówstwa i żywności, zezwolenia na import pomarańczy z krajów takich jak Republika Południowej Afryki i Argentyna nie powinny być przedłużane. Rząd w Madrycie stoi na stanowisku, że w negocjacjach dotyczących umów handlowych z krajami trzecimi powinny mieć zastosowanie tzw. klauzule lustrzane. W innym przypadku import cytrusów zagraża rentowności wielu gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej, które muszą spełnić wyśrubowane wymogi środowiskowe, zdrowotne, dobrostanu zwierząt czy fitosanitarne.

Liczby nie kłamią

Jak wynika z raportu przygotowanego przez hiszpańskie Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności, między wrześniem a grudniem 2021 r. RPA wyeksportowała na rynek europejski ponad 248 107 ton pomarańczy, co jest najwyższą wartością w porównaniu z analogicznymi okresami, licząc od 2014 r. Ilość zakupionych w ostatnich miesiącach 2021 r. pomarańczy jest o  6,8 proc. wyższa niż w tym samym okresie w 2020 roku i o 13,2 proc. wyższa niż średnia z ostatnich pięciu lat.

Rekordowe dostawy południowoafrykańskich pomarańczy odbijają się na sektorze cytrusów, a rentowność cały czas spada. Nic więc dziwnego, że w zeszłym tygodniu trzy największe stowarzyszenia rolnicze w Hiszpanii (ASAJA, COAG i UPA) zorganizowały spotkanie mające na celu wypracowanie wspólnego planu obrony hiszpańskiego sektora cytrusów. Jednak, jak wskazują lokalni rolnicy, nie tylko import produktów z krajów trzecich, ale przede wszystkim eskalacja kosztów pogrążają unijnych producentów żywności, wyliczając, że w przypadku nawozów w 2021 r. odnotowano wzrost cen o około 26 proc., zaś rachunki za prąd uległy podwojeniu. W przypadku oleju napędowego cena wzrosła o 47 proc., a produkty fitosanitarne w zależności od rodzaju podrożały w przedziale od 5 do 70 proc.

W obliczu kolejnego kryzysu gospodarczego Hiszpania domaga się, aby Komisja Europejska podjęła „skoordynowanego działania”. Tymczasem komentatorzy nie mają złudzeń – to, co robi Bruksela, jest niezgodne z zasadami logiki i narusza reguły rynkowe, które powinny być jednakowe dla wszystkich.

Bitwa o czarną oliwkę

Zdaniem dziennika hiszpańskiego dziennika ABC, wojna o pomarańcze może pomóc Hiszpanii w sporze, jaki kraj ten toczy ze Stanami Zjednoczonymi o sprzedaż czarnej oliwki. Produkt ten od 1 sierpnia 2018 r. objęty jest 35-proc. cłem z jednej strony z powodu oskarżeń lokalnych producentów o rzekomy dumping, a z drugiej z powodu pomocy dla rolników w ramach WPR (Wspólnej Polityki Rolnej).

Jak podaje gazeta, „w obliczu nowej atmosfery, jaka panuje między Brukselą a Waszyngtonem w związku z porozumieniem w sprawie Airbus-Boeing, istnieje realna szansa na zażegnanie sporu hiszpańsko-amerykańskiego”. Zdaniem hiszpańskich publicystów, rząd w Madrycie powinien naciskać na wsparcie Brukseli w sporze o czarną oliwkę, zwłaszcza że iberyjska gospodarka wydaje się być jedną z najbardziej poszkodowanych na skutek tzw. ekopolityki Brukseli.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ropa nie drożeje mimo niepewnej sytuacji na Bliskim Wschodzie

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę w 2022 r., cena ropy skoczyła do ponad 100 dolarów za baryłkę. Dziś mimo groźby eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie i ataków Huti na statki na Morzu Czerwonym rynki ropy nie odnotowały drastycznych wzrostów. Dlaczego tak się dzieje?
3 MIN CZYTANIA

Japonia poza podium w rankingu największych gospodarek świata

Gospodarka Japonii nieoczekiwanie skurczyła się z powodu słabej konsumpcji krajowej, wpychając kraj w recesję i powodując utratę – na rzecz Niemiec – pozycji trzeciej co do wielkości gospodarki świata.
3 MIN CZYTANIA

Wynagrodzenia w UK wyhamowują. Chwilowy dołek czy kryzys?

Pracownicy w Wielkiej Brytanii nie mogą spodziewać się dużego wzrostu wynagrodzeń. W tym roku pracodawcy planują ograniczyć wydatki związane zatrudnieniem, a w niektórych branżach spodziewane są zwolnienia. Brak podwyżek w większym stopniu dotknie pracowników budżetówki niż sektora prywatnego.
2 MIN CZYTANIA