fbpx
czwartek, 12 września, 2024
Strona głównaŚwiatHiszpanów wojna o pomarańcze z Brukselą

Hiszpanów wojna o pomarańcze z Brukselą

W obliczu kolejnego kryzysu gospodarczego Hiszpania domaga się od Komisji Europejskiej, aby ta podjęła „skoordynowanego działania”. Tamtejsi publicyści uważają, że iberyjska gospodarka jest jedną z najbardziej poszkodowanych na skutek tzw. ekopolityki Brukseli.

Sytuacja producentów cytrusów z Hiszpanii dotarła aż do Brukseli. Zdaniem Luisa Planasa, hiszpańskiego ministra rolnictwa, rybołówstwa i żywności, zezwolenia na import pomarańczy z krajów takich jak Republika Południowej Afryki i Argentyna nie powinny być przedłużane. Rząd w Madrycie stoi na stanowisku, że w negocjacjach dotyczących umów handlowych z krajami trzecimi powinny mieć zastosowanie tzw. klauzule lustrzane. W innym przypadku import cytrusów zagraża rentowności wielu gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej, które muszą spełnić wyśrubowane wymogi środowiskowe, zdrowotne, dobrostanu zwierząt czy fitosanitarne.

Liczby nie kłamią

Jak wynika z raportu przygotowanego przez hiszpańskie Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności, między wrześniem a grudniem 2021 r. RPA wyeksportowała na rynek europejski ponad 248 107 ton pomarańczy, co jest najwyższą wartością w porównaniu z analogicznymi okresami, licząc od 2014 r. Ilość zakupionych w ostatnich miesiącach 2021 r. pomarańczy jest o  6,8 proc. wyższa niż w tym samym okresie w 2020 roku i o 13,2 proc. wyższa niż średnia z ostatnich pięciu lat.

Rekordowe dostawy południowoafrykańskich pomarańczy odbijają się na sektorze cytrusów, a rentowność cały czas spada. Nic więc dziwnego, że w zeszłym tygodniu trzy największe stowarzyszenia rolnicze w Hiszpanii (ASAJA, COAG i UPA) zorganizowały spotkanie mające na celu wypracowanie wspólnego planu obrony hiszpańskiego sektora cytrusów. Jednak, jak wskazują lokalni rolnicy, nie tylko import produktów z krajów trzecich, ale przede wszystkim eskalacja kosztów pogrążają unijnych producentów żywności, wyliczając, że w przypadku nawozów w 2021 r. odnotowano wzrost cen o około 26 proc., zaś rachunki za prąd uległy podwojeniu. W przypadku oleju napędowego cena wzrosła o 47 proc., a produkty fitosanitarne w zależności od rodzaju podrożały w przedziale od 5 do 70 proc.

W obliczu kolejnego kryzysu gospodarczego Hiszpania domaga się, aby Komisja Europejska podjęła „skoordynowanego działania”. Tymczasem komentatorzy nie mają złudzeń – to, co robi Bruksela, jest niezgodne z zasadami logiki i narusza reguły rynkowe, które powinny być jednakowe dla wszystkich.

Bitwa o czarną oliwkę

Zdaniem dziennika hiszpańskiego dziennika ABC, wojna o pomarańcze może pomóc Hiszpanii w sporze, jaki kraj ten toczy ze Stanami Zjednoczonymi o sprzedaż czarnej oliwki. Produkt ten od 1 sierpnia 2018 r. objęty jest 35-proc. cłem z jednej strony z powodu oskarżeń lokalnych producentów o rzekomy dumping, a z drugiej z powodu pomocy dla rolników w ramach WPR (Wspólnej Polityki Rolnej).

Jak podaje gazeta, „w obliczu nowej atmosfery, jaka panuje między Brukselą a Waszyngtonem w związku z porozumieniem w sprawie Airbus-Boeing, istnieje realna szansa na zażegnanie sporu hiszpańsko-amerykańskiego”. Zdaniem hiszpańskich publicystów, rząd w Madrycie powinien naciskać na wsparcie Brukseli w sporze o czarną oliwkę, zwłaszcza że iberyjska gospodarka wydaje się być jedną z najbardziej poszkodowanych na skutek tzw. ekopolityki Brukseli.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA