fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumHiszpański rząd chroni firmy Ibex przed inwestorami zagranicznymi

Hiszpański rząd chroni firmy Ibex przed inwestorami zagranicznymi

– W obliczu kryzysu sanitarnego musimy nie tylko troszczyć się o nasze zdrowie, ale także zatrzymać krzywą zatrudnienia i produkcji. Dziś uchwaliliśmy ustawę, największą mobilizację gospodarczą w historii naszej demokracji, w celu stworzenia tarczy społecznej w naszym kraju. Chcę podziękować za wsparcie udzielone przez biznesmenów, związków zawodowych i partnerów społecznych. Razem musimy zmierzyć się z problemami wynikającymi z kryzysu zdrowotnego. Stan wyjątkowy i środki pandemii dotykają wiele rodzin, dlatego musimy walczyć o nasze zdrowie i ekonomię. Musimy bronić naszych rodzin – powiedział premier Pedro Sanchez.

Stanowcze środki

Firmy muszą czuć się chronione, w tym celu uruchomione zostanie 200 miliardów euro, czyli około 20% PKB. Z tej kwoty 117 miliardów pochodzić będzie ze środków publicznych, zaś pozostałe 83 miliardy z „mobilizacji zasobów prywatnych – dodał Sanchez.

Załamanie giełdowe spowodowane przez koronawirusa uderzyło w Ibex 35. Aby uchronić spółki giełdowe i zapobiec przedostaniu się hiszpańskich firm z sektorów strategicznych w ręce zagranicznych podmiotów, rząd zdecydował się „zreformować przepisy inwestycyjne, aby uniemożliwić firmom spoza UE przejęcie kontroli nad hiszpańskimi podmiotami w sektorach strategicznych”. W swoim wystąpieniu Pedro Sanchez podkreślił, że jego gabinet chce uniemożliwić firmom zagranicznym skorzystanie z „łącznego spadku” wartości akcji spółek hiszpańskich, „w sytuacji kryzysu gospodarczego i skrajnej niestabilności na rynkach finansowych”.

Pomoc dla przedsiębiorców

Premier Hiszpanii zapewnił przedsiębiorców, że w tych trudnych chwilach nie zostaną sami. Aby zapewnić płynność finansową, rząd zatwierdził linię gwarancji dla hiszpańskich firm o wartości 100 miliardów euro. Za pomocą tego środka rząd ma nadzieję rozwiązać problemy koniunkturalne wynikające z wypłacalnością firm i zapobiec ich ewentualnemu upadkowi. Z powodu pandemii składki na ubezpieczenie społeczne zostaną odroczone i zmniejszone.

Pedro Sanchez zapewnił, że „nikt nie straci domu ani nie zostanie eksmitowany podczas tego kryzysu”. W tym celu zostanie wprowadzone moratorium na spłatę kredytów hipotecznych dla osób, które straciły pracę lub których dochód zmniejszył się z powodu koronawirusa. Sanchez nie podał więcej szczegółów na temat tej inicjatywy ale już wiadomo, że wprowadzone rozwiązania są odpowiedzią na ewentualne zwolnienia grupowe spowodowane koronawirusem.

Ochrona zatrudnienia

– Proszę wszystkich pracodawców, nie zwalniajcie ludzi! To czasowy kryzys – w takich słowach premier Hiszpanii zaapelował do przedsiębiorców. Osoby, które zostaną zwolnione z powodu redukcji etatów, a także pracownicy tymczasowi, będą mogły liczyć na zasiłek dla bezrobotnych nawet w sytuacji, gdy nie spełnią warunku stażu niezbędnego do uzyskania świadczenie. W celu opanowania pandemii Sanchez zaapelował, aby w tych sektorach w których to możliwe, stosować telepracę.

– Rozszerzamy ochronę dotyczącą dostaw podstawowych mediów to znaczy energii, wody i telekomunikacyjnych – podkreślił premier. Zakazanym będzie pozbawienie tych usług konsumentów niezdolnych do opłacenia faktur z powodu kryzysu.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

Ropa nie drożeje mimo niepewnej sytuacji na Bliskim Wschodzie

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę w 2022 r., cena ropy skoczyła do ponad 100 dolarów za baryłkę. Dziś mimo groźby eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie i ataków Huti na statki na Morzu Czerwonym rynki ropy nie odnotowały drastycznych wzrostów. Dlaczego tak się dzieje?
3 MIN CZYTANIA