fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumHiszpański Sąd Najwyższy nieugięty

Hiszpański Sąd Najwyższy nieugięty

Powołując się na naruszenie praw podstawowych adwokaci katalońskich nacjonalistów, skazanych w październiku ubiegłego roku na kary od 9 do 13 lat pozbawienia wolności za nieposłuszeństwo i destabilizację kraju, próbowali wzruszyć wyrok Sądu Najwyższego. Zdaniem obrońców niepodległościowych działaczy, Hiszpański Sąd Najwyższy dokonał błędnej subsumpcji, w wyniku czego naruszył podstawowe prawa obywatelskie takie jak wolność wyrażania swoich idei oraz wolność zrzeszania się.

Skład orzekający rozpatrujący skargę o unieważnienie nie podzielił jednak tego stanowiska wyraźnie podkreślając iż w sprawie Oriola Junquerasa i ośmiu innych separatystów prawidłowo przyporządkowano ustalony w trakcie postępowania stan faktyczny pod obowiązujące przepisy, zatem o jakimkolwiek naruszeniu praw podstawowych nie może być mowy. Sąd Najwyższy ponadto zaznaczył, iż należy kategorycznie odrzucić twierdzenia, jakoby wyroki skazujące były nieproporcjonalnie wysokie. W uzasadnieniu (liczącym 84 strony) Sąd Najwyższy podkreślił, że Oriol Junqueras oraz pozostali działacze ruchu na rzecz niepodległości Katalonii byli sądzeni za zbrodnie, zaś nałożone kary są adekwatne do sposobu ich postępowania. Skład orzekający przypomniał, iż skazani próbowali wykorzystać swoją pozycję i „jako autonomiczna władza regionu dążyli do wdrożenia antydemokratycznych i niekonstytucyjnych rozwiązań, wyrażając pogardę dla połowy sił zasiadających w katalońskim parlamencie, ślepo dążąc do niepodległości. (…) Ich postępowanie nie tylko naruszyło zasadę legalności, ale stanowiło atak i stwarzało ryzyko dla demokratycznego sposobu współistnienia narodu”.

W tej oto sposób hiszpański Sąd Najwyższy odmówił rewizji swojego wcześniejszego orzeczenia, utrzymując go w mocy, pozostawiając katalońskim separatystom możliwość dochodzenia swych praw przed hiszpańskim Trybunałem Konstytucyjnym.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA