fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaArchiwumHiszpański Sąd Najwyższy nieugięty

Hiszpański Sąd Najwyższy nieugięty

Powołując się na naruszenie praw podstawowych adwokaci katalońskich nacjonalistów, skazanych w październiku ubiegłego roku na kary od 9 do 13 lat pozbawienia wolności za nieposłuszeństwo i destabilizację kraju, próbowali wzruszyć wyrok Sądu Najwyższego. Zdaniem obrońców niepodległościowych działaczy, Hiszpański Sąd Najwyższy dokonał błędnej subsumpcji, w wyniku czego naruszył podstawowe prawa obywatelskie takie jak wolność wyrażania swoich idei oraz wolność zrzeszania się.

Skład orzekający rozpatrujący skargę o unieważnienie nie podzielił jednak tego stanowiska wyraźnie podkreślając iż w sprawie Oriola Junquerasa i ośmiu innych separatystów prawidłowo przyporządkowano ustalony w trakcie postępowania stan faktyczny pod obowiązujące przepisy, zatem o jakimkolwiek naruszeniu praw podstawowych nie może być mowy. Sąd Najwyższy ponadto zaznaczył, iż należy kategorycznie odrzucić twierdzenia, jakoby wyroki skazujące były nieproporcjonalnie wysokie. W uzasadnieniu (liczącym 84 strony) Sąd Najwyższy podkreślił, że Oriol Junqueras oraz pozostali działacze ruchu na rzecz niepodległości Katalonii byli sądzeni za zbrodnie, zaś nałożone kary są adekwatne do sposobu ich postępowania. Skład orzekający przypomniał, iż skazani próbowali wykorzystać swoją pozycję i „jako autonomiczna władza regionu dążyli do wdrożenia antydemokratycznych i niekonstytucyjnych rozwiązań, wyrażając pogardę dla połowy sił zasiadających w katalońskim parlamencie, ślepo dążąc do niepodległości. (…) Ich postępowanie nie tylko naruszyło zasadę legalności, ale stanowiło atak i stwarzało ryzyko dla demokratycznego sposobu współistnienia narodu”.

W tej oto sposób hiszpański Sąd Najwyższy odmówił rewizji swojego wcześniejszego orzeczenia, utrzymując go w mocy, pozostawiając katalońskim separatystom możliwość dochodzenia swych praw przed hiszpańskim Trybunałem Konstytucyjnym.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Niemcy w „chińskim szoku” – sprowadziły z Chin więcej samochodów niż wyeksportowały

Po raz pierwszy w historii Niemcy importują z Chin więcej samochodów niż ich eksportują. Od stycznia do sierpnia 2022 r. sprowadziły z Państwa Środka 1,8 mln samochodów, a wyeksportowały 1,7 mln.
5 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Nowy Jork nie daje sobie rady z napływem nielegalnych imigrantów

Nowy Jork dusi się pod napływem 70 tysięcy imigrantów. Władze domagają się większego wsparcia i rozdzielenia na inne miasta opieki nad osobami ubiegającymi się o azyl.
3 MIN CZYTANIA