fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumHiszpański Sąd Najwyższy nieugięty

Hiszpański Sąd Najwyższy nieugięty

Powołując się na naruszenie praw podstawowych adwokaci katalońskich nacjonalistów, skazanych w październiku ubiegłego roku na kary od 9 do 13 lat pozbawienia wolności za nieposłuszeństwo i destabilizację kraju, próbowali wzruszyć wyrok Sądu Najwyższego. Zdaniem obrońców niepodległościowych działaczy, Hiszpański Sąd Najwyższy dokonał błędnej subsumpcji, w wyniku czego naruszył podstawowe prawa obywatelskie takie jak wolność wyrażania swoich idei oraz wolność zrzeszania się.

Skład orzekający rozpatrujący skargę o unieważnienie nie podzielił jednak tego stanowiska wyraźnie podkreślając iż w sprawie Oriola Junquerasa i ośmiu innych separatystów prawidłowo przyporządkowano ustalony w trakcie postępowania stan faktyczny pod obowiązujące przepisy, zatem o jakimkolwiek naruszeniu praw podstawowych nie może być mowy. Sąd Najwyższy ponadto zaznaczył, iż należy kategorycznie odrzucić twierdzenia, jakoby wyroki skazujące były nieproporcjonalnie wysokie. W uzasadnieniu (liczącym 84 strony) Sąd Najwyższy podkreślił, że Oriol Junqueras oraz pozostali działacze ruchu na rzecz niepodległości Katalonii byli sądzeni za zbrodnie, zaś nałożone kary są adekwatne do sposobu ich postępowania. Skład orzekający przypomniał, iż skazani próbowali wykorzystać swoją pozycję i „jako autonomiczna władza regionu dążyli do wdrożenia antydemokratycznych i niekonstytucyjnych rozwiązań, wyrażając pogardę dla połowy sił zasiadających w katalońskim parlamencie, ślepo dążąc do niepodległości. (…) Ich postępowanie nie tylko naruszyło zasadę legalności, ale stanowiło atak i stwarzało ryzyko dla demokratycznego sposobu współistnienia narodu”.

W tej oto sposób hiszpański Sąd Najwyższy odmówił rewizji swojego wcześniejszego orzeczenia, utrzymując go w mocy, pozostawiając katalońskim separatystom możliwość dochodzenia swych praw przed hiszpańskim Trybunałem Konstytucyjnym.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

Coraz większy pesymizm niemieckich przedsiębiorców

Największa gospodarka Europy zmierza w kierunku kolejnego pogorszenia koniunktury, a perspektywy gospodarcze firm są coraz bardziej ponure. Nastroje w niemieckim biznesie spadły do najniższego poziomu z jesieni 2022 r., czyli z czasów kumulacji kryzysów: ataku Rosji na Ukrainę i pandemii.
3 MIN CZYTANIA

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA