Władze w Amsterdamie wydały już prawie 100 zwolnień z sankcji wymierzonych w Rosję.

Kolejne decyzje ograniczające możliwość prowadzenia współpracy z rosyjskimi przedsiębiorstwami były wprowadzane od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę 24 lutego obecnego roku.

Od tamtego czasu niderlandzki rząd wydał już 91 zwolnień od sankcji. Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez ministerstwo spraw zagranicznych władze chcą w ten sposób „zapewnić pewną elastyczność” wobec kategorycznych rozstrzygnięć.

Jednym z charakterystycznych przykładów tych wyjątków jest podejście do rosyjskich statków. Od kwietnia obowiązują sankcje Unii Europejskiej, które zakazują wpływania jednostek pod banderą Federacji Rosyjskiej do unijnych portów. Holenderskie Ministerstwo Infrastruktury i Gospodarki Wodnej pozwala jednak na odwiedziny statków z tego kraju, jeżeli mają na pokładzie określony ładunek. Chodzi tu np. o aluminium czy żywność. Do tej pory zanotowano 34 przypadki, gdy rosyjskie statki skorzystały z tych możliwości.

Pozostałe zwolnienia dotyczą zakupu gazu od spółek powiązanych z Gazpromem, realizacji transakcji z rosyjskimi bankami czy odstąpienia od zamrożenia majątku obywateli Rosji.

rtlnieuws.nl

Poprzedni artykułChiny budują największą na świecie elektrownię wiatrową
Następny artykułMiesięcznik FPG – #10/2022