Władze Holandii podjęły decyzję o obniżeniu o dwa stopnie minimalnej temperatury, która może być w obiektach państwowych urzędów.

Jednocześnie rząd zaapelował do mieszkańców aby utrzymywali w dzień temperaturę w swoich domach i mieszkaniach na poziomie 19 stopni Celsjusza, a w nocy lub gdy przebywają poza nimi do 15 stopni. Dodatkowo w miesiącach letnich zostanie ograniczona ilość klimatyzatorów w budynkach administracji.

Według szacunków rządu, obniżenie temperatury w gospodarstwie domowym przyniesie oszczędność na poziomie 200 euro rocznie dla każdego stopnia. Ponadto rekomendowane jest skrócenie kąpieli pod prysznicem do maksymalnie 5 minut.

Działania te mają na celu zmniejszenia uzależnienia energetycznego od Rosji, z której Holandia sprowadza znaczną część gazu, używanego do ogrzewania budynków i wody.

Do 2030 roku władze zamierzają przeznaczyć 4 miliardy euro na poprawę termoizolacji w 2,5 milionach domów w całym kraju. Od 1 lipca zostanie obniżony VAT na gaz i energię elektryczną z 21 obecnie do 9 procent.

Inflacja w Holandii sięgnęła w marcu poziomu 11,9 procenta, co oznacza jej największy poziom od 1975 roku.

BBC

Poprzedni artykułPolacy dostaną większe emerytury bo… żyją coraz krócej
Następny artykułInflacja w strefie euro sięgnęła poziomu 7,5 procent