fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaHolandia walczy z Rosją, obniżając temperaturę w urzędach

Holandia walczy z Rosją, obniżając temperaturę w urzędach

Władze Holandii podjęły decyzję o obniżeniu o dwa stopnie minimalnej temperatury, która może być w obiektach państwowych urzędów.

Jednocześnie rząd zaapelował do mieszkańców aby utrzymywali w dzień temperaturę w swoich domach i mieszkaniach na poziomie 19 stopni Celsjusza, a w nocy lub gdy przebywają poza nimi do 15 stopni. Dodatkowo w miesiącach letnich zostanie ograniczona ilość klimatyzatorów w budynkach administracji.

Według szacunków rządu, obniżenie temperatury w gospodarstwie domowym przyniesie oszczędność na poziomie 200 euro rocznie dla każdego stopnia. Ponadto rekomendowane jest skrócenie kąpieli pod prysznicem do maksymalnie 5 minut.

Działania te mają na celu zmniejszenia uzależnienia energetycznego od Rosji, z której Holandia sprowadza znaczną część gazu, używanego do ogrzewania budynków i wody.

Do 2030 roku władze zamierzają przeznaczyć 4 miliardy euro na poprawę termoizolacji w 2,5 milionach domów w całym kraju. Od 1 lipca zostanie obniżony VAT na gaz i energię elektryczną z 21 obecnie do 9 procent.

Inflacja w Holandii sięgnęła w marcu poziomu 11,9 procenta, co oznacza jej największy poziom od 1975 roku.

BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

Jeśli biznes w branży OZE, to tam, gdzie widać pole do znacznych zarobków

Polacy są za rozwijaniem produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a prosumencka fotowoltaika i pompy ciepła nie potrzebują już dodatkowej reklamy. Firm w tej branży jest tak dużo, że czasem jakość nie idzie za ilością. Patrząc z punktu widzenia biznesowego, duży i niewykorzystany potencjał tkwi w geotermii i biogazie.
3 MIN CZYTANIA

Branża biogazowa walczy o wyższe ceny referencyjne

13 listopada uruchomiono kolejny raz aukcje OZE. Nie chcemy rysować czarnego scenariusza, ale jesteśmy niemal pewni, że nie będzie ani jednej oferty złożonej na biogaz – mówią nam przedstawiciele branży biogazowej. I dodają, że należy ubolewać nad tym, iż od lat władza nie potrafi stworzyć warunków, które uwolniłyby znaczący potencjał drzemiący w tym sektorze.
8 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA