fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaHolandia walczy z Rosją, obniżając temperaturę w urzędach

Holandia walczy z Rosją, obniżając temperaturę w urzędach

Władze Holandii podjęły decyzję o obniżeniu o dwa stopnie minimalnej temperatury, która może być w obiektach państwowych urzędów.

Jednocześnie rząd zaapelował do mieszkańców aby utrzymywali w dzień temperaturę w swoich domach i mieszkaniach na poziomie 19 stopni Celsjusza, a w nocy lub gdy przebywają poza nimi do 15 stopni. Dodatkowo w miesiącach letnich zostanie ograniczona ilość klimatyzatorów w budynkach administracji.

Według szacunków rządu, obniżenie temperatury w gospodarstwie domowym przyniesie oszczędność na poziomie 200 euro rocznie dla każdego stopnia. Ponadto rekomendowane jest skrócenie kąpieli pod prysznicem do maksymalnie 5 minut.

Działania te mają na celu zmniejszenia uzależnienia energetycznego od Rosji, z której Holandia sprowadza znaczną część gazu, używanego do ogrzewania budynków i wody.

Do 2030 roku władze zamierzają przeznaczyć 4 miliardy euro na poprawę termoizolacji w 2,5 milionach domów w całym kraju. Od 1 lipca zostanie obniżony VAT na gaz i energię elektryczną z 21 obecnie do 9 procent.

Inflacja w Holandii sięgnęła w marcu poziomu 11,9 procenta, co oznacza jej największy poziom od 1975 roku.

BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA