fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaŚwiatHonduras zamierza zerwać z Tajwanem i postawić na Chiny

Honduras zamierza zerwać z Tajwanem i postawić na Chiny

Honduras zapowiedział, że nawiąże stosunki dyplomatyczne z Chińską Republiką Ludową, co oznacza ich zerwanie z Republiką Chińską na Tajwanie.

Prezydent Hondurasu Xiomara Castro poinformowała, że poprosiła swojego ministra spraw zagranicznych o nawiązanie oficjalnych stosunków z Chinami. Zmiana ma mieć na celu „rozszerzenie zaangażowania zagranicznego”.

Z kolei szef MSZ – Eduardo Enrique Reina stwierdził, że decyzja o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Chinami kontynentalnymi jest częściowo spowodowana tym, że kraj był „po szyję” zanurzony w wyzwaniach finansowych i zadłużeniu (600 mln dolarów jest winien Tajwanowi).

Gdyby Honduras przeszedł na stronę Chin kontynentalnych to Republika Chińska na Tajwanie zostałby z uznaniem zaledwie 13 państw świata. Temat nawiązania bliższych relacji z Chinami jest także elementem kampanii wyborczej w Paragwaju utrzymującym stosunki dyplomatyczne z wyspą.

Tajwan ostrzegł Honduras, aby nie ulegał pokusie „trującej” pomocy ze strony Chin, bez względu na to, jak bardzo był zadłużony. Wykluczył angażowanie się w „wojnę przetargową” o sojuszników dyplomatycznych z rywalem z kontynentu.

Departament Stanu USA poinformował z kolei, że „Chiny składają wiele obietnic, które nie zostały spełnione”.

BBC, Reuter, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA