Honduras zapowiedział, że nawiąże stosunki dyplomatyczne z Chińską Republiką Ludową, co oznacza ich zerwanie z Republiką Chińską na Tajwanie.

Xiomara Castro/fot. Wikipedia

Prezydent Hondurasu Xiomara Castro poinformowała, że poprosiła swojego ministra spraw zagranicznych o nawiązanie oficjalnych stosunków z Chinami. Zmiana ma mieć na celu „rozszerzenie zaangażowania zagranicznego”.

Z kolei szef MSZ – Eduardo Enrique Reina stwierdził, że decyzja o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Chinami kontynentalnymi jest częściowo spowodowana tym, że kraj był „po szyję” zanurzony w wyzwaniach finansowych i zadłużeniu (600 mln dolarów jest winien Tajwanowi).

Gdyby Honduras przeszedł na stronę Chin kontynentalnych to Republika Chińska na Tajwanie zostałby z uznaniem zaledwie 13 państw świata. Temat nawiązania bliższych relacji z Chinami jest także elementem kampanii wyborczej w Paragwaju utrzymującym stosunki dyplomatyczne z wyspą.

Tajwan ostrzegł Honduras, aby nie ulegał pokusie „trującej” pomocy ze strony Chin, bez względu na to, jak bardzo był zadłużony. Wykluczył angażowanie się w „wojnę przetargową” o sojuszników dyplomatycznych z rywalem z kontynentu.

Departament Stanu USA poinformował z kolei, że „Chiny składają wiele obietnic, które nie zostały spełnione”.

BBC, Reuter, KR

Poprzedni artykułBlisko miliard na pierwszy start w biznesie
Następny artykułPosiłek od firmy w trakcie pracy będzie kosztem