fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumHorała: idziemy na rekord w budowie CPK

Horała: idziemy na rekord w budowie CPK

Wiceminister Horała mówił w programie o budowie Centralnego Portu Kominikacyjnego. Redaktor Tomasz Sakiewicz zapytał, ile może wynieść koszt CPK.

– Oczywiście nie sposób tak dokładnie powiedzieć, bo nie wiemy, jak się rostrzygnie jakiś przetarg za trzy lata – powiedział Horała.

– To jest kwota ok. 50 miliardów, natomiast w znacznej części (projekt) będzie finansowany komercyjnie – dodał wiceszef resortu infrastruktury.

Wiceminister został zapytany o możliwości nowego portu. Redaktor Sakiewicz zapytał o ilość samolotów, jaką może lotnisko obsłużyć.

– Samoloty są bardzo różne i zdarza się, że nie latają do końca pełne. Bardziej miarodajna jest liczba pasażerów. Na pierwszym etapie zakładana przepustowość wynosi 45-50 milionów pasażerów. – powiedział Horała.

– Okęcie obecnie zbliża się do 18 milionów, co zobaczymy na koniec roku. Jego teoretyczna przepustowość to 23 miliony pasażerów – dodał wiceminister.

Redaktor Sakiewicz przytoczył wypowiedź jednego z polityków Platformy Obywatelskiej, który powiedział, że w Polsce nie potrzebujemy dużego lotniska, gdyż takie jest budowane w Berlinie.

– Jeżeli chodzi o lotnisko w Berlinie, to jest to flagowy na skalę światową przykład źle poprowadzonego projektu, który już trwa i nie może się skończyć – powiedział Horała.

Wiceminiter infrastruktury powiedział o terminie planowanej realizacji projektu CPK.

– Harmonogram budowy CPK jest rozpisany na 10 lat. Jest to harmonogram bardzo ambitny, my go liczymy od 2017 roku. (…) Rekord światowy dla dużego lotniska to 10 lat i my idziemy na ten rekord – powiedział Marcin Horała.

Wiceminister został też zapytany o pewność lokalizacji pod realizację projektu.

– Stanisławów w gminie Baranów – ta lokalizacja jest pewna. Nie jest znana jednak lokalizacja co do punktu. W tym roku ruszy proces wykupu gruntów – powiedział Horała.

– Nigdy nie będą wszyscy zadowoleni – to się nie zdarza. Ale będzie można zapłacić (za grunty) więcej, niż są one warte. (…) To prawo jest dla właścicieli bardzo korzystne. Dla mieszkańców myślę, że to będzie dobry biznes. (…) Okolice takiego lotniska oczywiście przyciągają inwestycje – dodał wiceminister.

JS/TelewizjaRepublika

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA