fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajHotelarze zacierają ręce czekając na końcówkę roku

Hotelarze zacierają ręce czekając na końcówkę roku

Polacy z chęcią rezerwują miejsca noclegowe na święta Bożego Narodzenia i sylwestra.

Według najnowszej analizy firmy HRE Investment w 10 lubianych przez turystów miejscowościach na święta i sylwestra wynajętych jest około 87 proc. miejsc noclegowych. Mowa tutaj o okresie od 24 do 26 grudnia oraz od 31 grudnia do 2 stycznia 2023 r.

„Pomimo hamującej dynamiki sprzedaży detalicznej, Polacy niekoniecznie oszczędzają na święta” – stwierdzono w analizie. „Choć w niektórych kurortach turystycznych obłożenie jest póki co mniejsze niż przed rokiem, to wszędzie przekracza 70 proc.” – zauważono.

Analitycy HRE zauważyli, że przeciętna oferta cenowa wzrosła o ok. 4 proc. rok do roku, co przy szalejącej inflacji, która dziś wynosi ponad 17 proc., jest niezłym wynikiem. Spośród przebadanych miast, najdroższe oferty były w Zakopanem (średnio 608 zł), Świnoujściu (548 zł) oraz Krynicy-Zdrój (546 zł).

Raport HRE Investment wykazał, że droższe są noclegi sylwestrowe niż wigilijne. Żeby świętować nadejście Nowego Roku za nocleg trzeba zapłacić średnio o 46 proc. więcej niż za pobyt w trakcie świąt. Zdaniem ekspertów, może to wynikać z większej popularności wyjazdów sylwestrowych. Z analizy wynika, że na dwa tygodnie przed świętami w popularnych miejscowościach turystycznych było 18 proc. wolnych miejsc noclegowych, a na sylwestra jest ich o połowę mniej.

Polskie Radio 24

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA