Polacy z chęcią rezerwują miejsca noclegowe na święta Bożego Narodzenia i sylwestra.

Pexels.com

Według najnowszej analizy firmy HRE Investment w 10 lubianych przez turystów miejscowościach na święta i sylwestra wynajętych jest około 87 proc. miejsc noclegowych. Mowa tutaj o okresie od 24 do 26 grudnia oraz od 31 grudnia do 2 stycznia 2023 r.

„Pomimo hamującej dynamiki sprzedaży detalicznej, Polacy niekoniecznie oszczędzają na święta” – stwierdzono w analizie. „Choć w niektórych kurortach turystycznych obłożenie jest póki co mniejsze niż przed rokiem, to wszędzie przekracza 70 proc.” – zauważono.

Analitycy HRE zauważyli, że przeciętna oferta cenowa wzrosła o ok. 4 proc. rok do roku, co przy szalejącej inflacji, która dziś wynosi ponad 17 proc., jest niezłym wynikiem. Spośród przebadanych miast, najdroższe oferty były w Zakopanem (średnio 608 zł), Świnoujściu (548 zł) oraz Krynicy-Zdrój (546 zł).

Raport HRE Investment wykazał, że droższe są noclegi sylwestrowe niż wigilijne. Żeby świętować nadejście Nowego Roku za nocleg trzeba zapłacić średnio o 46 proc. więcej niż za pobyt w trakcie świąt. Zdaniem ekspertów, może to wynikać z większej popularności wyjazdów sylwestrowych. Z analizy wynika, że na dwa tygodnie przed świętami w popularnych miejscowościach turystycznych było 18 proc. wolnych miejsc noclegowych, a na sylwestra jest ich o połowę mniej.

Polskie Radio 24

Poprzedni artykułLuka VAT maleje. Jak wygląda Polska na tle Unii?
Następny artykułTa branża jest odporna na kryzys