fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajHotelarze zacierają ręce czekając na końcówkę roku

Hotelarze zacierają ręce czekając na końcówkę roku

Polacy z chęcią rezerwują miejsca noclegowe na święta Bożego Narodzenia i sylwestra.

Według najnowszej analizy firmy HRE Investment w 10 lubianych przez turystów miejscowościach na święta i sylwestra wynajętych jest około 87 proc. miejsc noclegowych. Mowa tutaj o okresie od 24 do 26 grudnia oraz od 31 grudnia do 2 stycznia 2023 r.

„Pomimo hamującej dynamiki sprzedaży detalicznej, Polacy niekoniecznie oszczędzają na święta” – stwierdzono w analizie. „Choć w niektórych kurortach turystycznych obłożenie jest póki co mniejsze niż przed rokiem, to wszędzie przekracza 70 proc.” – zauważono.

Analitycy HRE zauważyli, że przeciętna oferta cenowa wzrosła o ok. 4 proc. rok do roku, co przy szalejącej inflacji, która dziś wynosi ponad 17 proc., jest niezłym wynikiem. Spośród przebadanych miast, najdroższe oferty były w Zakopanem (średnio 608 zł), Świnoujściu (548 zł) oraz Krynicy-Zdrój (546 zł).

Raport HRE Investment wykazał, że droższe są noclegi sylwestrowe niż wigilijne. Żeby świętować nadejście Nowego Roku za nocleg trzeba zapłacić średnio o 46 proc. więcej niż za pobyt w trakcie świąt. Zdaniem ekspertów, może to wynikać z większej popularności wyjazdów sylwestrowych. Z analizy wynika, że na dwa tygodnie przed świętami w popularnych miejscowościach turystycznych było 18 proc. wolnych miejsc noclegowych, a na sylwestra jest ich o połowę mniej.

Polskie Radio 24

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Po co nam samorządy [WYWIAD]

Samorządy mają już (po przełomie w 1989 r.) ponad 30 lat. Dobiega końca 8. – wydłużona o pół roku – kadencja. O pracy samorządowca opowiada nam Jerzy Zięty – krakowski radny, dziennikarz, organizator targów zdrowej żywności i koncertów muzycznych.
5 MIN CZYTANIA

Jak uzdrowić krajową legislację?

W Polsce o procesie legislacyjnym trudno dziś mówić bez emocji. Złośliwie można by powiedzieć, że jest to wprawdzie proces, ale nie stanowienia prawa, tylko jego masowej produkcji. I to produkcji marnej jakości. Nie pozostaje to bez znaczenia dla biznesu, który o legislacji myśli z uzasadnioną trwogą.
6 MIN CZYTANIA

Obudzić z marazmu polski rynek pracy!

Polski rynek pracy w niedalekiej przyszłości będzie borykać się z niedoborem pracowników znacznie przewyższającym dzisiejsze, sygnalizowane przez przedsiębiorców, problemy. Wskaźniki demograficzne nie pozostawiają tu złudzeń. Pozostaje tu zatem pytanie – co robić?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA